Таємниці Петриківського розпису

Коли заходиш до столичної галереї “Печерська”, здається, ніби потрапив у незвичайний казковий світ. Вражає велика кількість посуду, меблів, рушників, і всі вони розмальовані квітами. Ні, це не сон, а виставка “Петриківський розпис — душа України”, яку можуть переглянути кияни і гості столиці.

На виставці експонуються роботи заслуженого майстра народної творчості України, члена НСХУ Тетяни Гарькавої та її вихованців — студентів Дніпропетровського театральнохудожнього коледжу. Виставка вже побувала у Білорусі, Кувейті, Китаї, Греції, Узбекистані, Туркменії, Болгарії, Індії. Мешканці цих країн мали змогу не лише ознайомитися з перлинами українського мистецтва, а й відвідати майстеркласи з петриківського розпису. Всюди виставка мала великий успіх. А тепер надійшла черга показати її і в Україні.

Петриківський розпис називають душею України. Він зберігає козацьке минуле і є одним із кращих зразків декоративноужиткового мистецтва у світі. 5 грудня 2013 року на 8 сесії комітету ЮНЕСКО самобутнє народне мистецтво зарахували до списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Тетяна Гарькава сьогодні, напевне, найвідоміша художниця Петриківського розпису, яка представляє це мистецтво вже в третьому поколінні. Її вчителем був легендарний Федір Панко, якого вчила родоначальниця цього виду мистецтва Тетяна Пата. Пані Гарькава не лише продовжила їхні традиції, а й розробила власну унікальну методику, за якою навчає студентів.

Завдяки її старанням 2012 року в Дніпропетровському театральнохудожньому коледжі відкрили спеціальність “Декоративноужиткове мистецтво” зі спеціалізацією “Петриківський розпис”. Це єдиний навчальний заклад із такою спеціалізацією не лише в Україні, а й у світі.

Традиції Петриківського розпису залишаються незмінними. Іншим став лише матеріал: гуаш, акварель, акрил, олія. Поєднуючи давні звичаї і нові технології, сучасні художники виконують розписи на папері, дереві, тканині, кераміці й металі.

На виставці було представлено понад 200 виробів. Кожен із них посвоєму унікальний та неповторний. Вражає композиція, присвячена Тарасу Шевченку, милують око розмальований посуд, декоративні булави, ошатні скрині, а також безліч рушників. До речі, рушники тут не вишивають, а розмальовують.

“Петриківський розпис — душа України” — вже не перша виставка Тетяни Гарькавої та її вихованців. Попередня експозиція — “Кобзар єднає Україну, Петриківка об’єднує весь світ” була присвячена 200річчю від дня народження Тараса Шевченка і експонувалася по Шевченківських місцях. Наразі у митців багато нових творчих планів.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment