Українські патріоти блокують Крим і Придністров’я

Сергій ГОРИЦВІТ

Нині світовою новиною № 1 є повідомлення про блокаду українськими патріотами анексованого Росією Криму та невизнаної Придністровської Молдавської Республіки (ПМР), де розміщено так званий “миротворчий військовий контингент” РФ. Усі три напрямки з України на півострів: Чонгар, Каланчак і Чаплинка 20 вересня були перекриті. Представники Меджлісу на чолі з лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілевим разом із активістами “Правого сектору” і “Самооборони” заблокували там проходження фур із продовольством і будматеріалами.

А наступного дня активісти одеського підрозділу батальйону “Азов” на підтримку кримських татар почали блокаду Придністров’я, перекривши пропускний пункт Кучургани. Легкові автомобілі і люди перетинають пункти пропуску безперешкодно. Для охорони правопорядку під час акції у Херсонській області було залучено близько ста правоохоронців і бійців батальйону “Херсон”. Усі акції проходили спокійно, без ексцесів.

Про підготовку акції “Громадянська блокада Криму” лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілев, Рефат Чубаров і віцепрезидент Всесвітнього конгресу кримських татар Ленур Іслямов оголосили ще 8 вересня. Вони представили документ “Вимоги учасників громадянської блокади Криму до влади РФ”, в якому серед інших значаться такі вимоги: звільнення українських політичних в’язнів Надії Савченко, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Олександра Костенка, Ахтема Чійгоза, Мустафи Дегерменджі, Алі Асанова і Таіра Смедляєва, припинення переслідувань кримських татар, вільні умови роботи для українських ЗМІ й іноземних журналістів, а також зняття заборони на в’їзд до Криму лідерам кримськотатарського народу. Про призначене на 20 вересня блокування півострова Чубаров попередив ще 16 вересня. А пізніше заявив, що не виключає слідом за “продуктовою блокадою” анексованого Криму домагатися припинення поставок електроенергії на півострів.

У розмові зі ЗМІ народний депутат України Мустафа Джемілев зазначив, що в Криму майже 100 % татар підтримали блокаду й готові терпіти обмеження, аби лише окупований півострів знову повернувся в Україну. “Якщо там буде катастрофічна ситуація з продуктами харчування, — будь ласка, ми їм організуємо гуманітарну допомогу. Але лише під українськими прапорами будемо заїжджати і безпосередньо людям роздавати”, — заявив Джемілев. Однак, за його словами, такий сценарій маловірогідний, оскільки “Росія не зацікавлена, щоб у Криму почалися голодні бунти”.

Ситуація на кордоні з ПМР хоч і здається спокійною, але вкрай напружена. Активісти громадської організації “Союз придністровців України” вирішили підтримати акцію кримських татар у блокуванні кордону з Придністров’ям. “Ми 21 вересня перекриваємо кордон, тому що ПМР економічно на 100 % залежить від України”, — заявив голова Олег Хвощевський. Він уточнив, що з боку України буде перекрито пункт пропуску Кучургани, а з боку Молдови — пункт пропуску Бендери.

Нагадаємо, що Київ офіційно денонсував угоду про транзит російських військових і техніки в Придністров’я. Водночас в Одесу були доставлені комплекси С300, які збиватимуть російські літаки, якщо вони полетять із Криму в ПМР без узгодження. Таким чином, російські підрозділи у регіоні, які налічують близько 1500 осіб, втратили можливість для ротації військовослужбовців і здійснювати матеріальнотехнічне забезпечення контингенту. Щоб не “здавати” Придністров’я і не втікати звідти, Москва стала замінювати своїх вояків на контрактників — мешканців ПМР, попросивши Тирасполь узяти ці підрозділи на своє повне забезпечення. Водночас російські генерали сподіваються, що Україна не наважиться збивати російські літаки, що здійснюватимуть “миротворчу місію”. Якщо ж із боку українських засобів ПВО буде застосовано силу, то Кремль обіцяє “адекватно відповісти”.

Питаннями економічної блокади невизнаної республіки Придністров’я Президент України Петро Порошенко доручив зайнятися губернатору Одеської області Міхеїлу Саакашвілі, який уже оголосив про свій намір покінчити з масштабною контрабандою із ПМР. А щодо нинішньої блокади Криму і Придністров’я Саакашвілі вважає, що їх слід було б проводити на офіційному рівні. “Такі заходи мають здійснювати державні формування, а не частина суспільства зі зброєю, — стверджує одеський Міхо. — Тому що подібні неофіційні формування після цієї блокади захочуть отримати владу, будучи переконані в тому, що раз “ми вже перекрили кордон — значить, ми і є влада”. Держава нікому не повинна віддавати монополію на використання сили”.

Поки що Крим і Придністров’я блокує українська патріотична громадськість, а військові та поліція лише спостерігають за цим збоку.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment