Бережанська гімназія урочисто відзначила 210річчя

Тетяна БІДЗІЛЯ,

м. Бережани Тернопільської обл.

Фото автора

Велична подія зібрала мешканців і гостей Бережан, педагогів та учнів Бережанської гімназії ім. Б. Лепкого та інших шкіл, музеїв, заповідника біля пам’ятника Б. Лепкому — відзначення 210річчя з дня заснування гімназії в Бережанах, однієї з найдавніших у Галичині та Україні.

Захід розпочався із внесення прапора України, хоругви гімназії, спільного виконання Гімну України. Кращі гімназисти запалили свічки пам’яті на могилах професорів та учнів гімназії, а також на могилах воїнів УПА, зв’язкової УПА Галини Дидик, воїна АТО Олександра Філя, який загинув на сході України, поклали квіти до фігур Ісуса Христа та Матері Божої, до пам’ятників Т. Шевченку, Б. Лепкому. Усіх колишніх гімназистів і вчителів, спочилих у Бозі, вшанували хвилиною мовчання.

Як зазначив у виступі директор гімназії ім. Б. Лепкого М. Будар, 1805 року колишні галицькі урядники перевели гімназію зі Збаража до Бережанської ратуші. Опікувалася навчальним закладом княгиня Ізабелла Любомирська. 2 вересня 1805 року гімназія відчинила двері нових навчальних приміщень на другому поверсі ратуші перед учнями перших п’яти класів. Спочатку мовами викладання були німецька і польська. 1905 року створили перші українськомовні класи.

У 1900—1910 рр. у гімназії діяв учнівський гурток “Молода Україна”. Тут працювали відомі українські діячі освіти, науки і культури Олександр Барвінський, Богдан Лепкий, Степан Томашівський, Роман Борковський та інші. Учнями Бережанської гімназії в різні роки були Лев Лотоцький і його сини Антін, ВолодимирБогдан та Михайло, Ярослав Бабуняк, Павло Баб’як, Осип Баран, Осип ДяківГорновий, Осип Ковшевич, Франц Коковський, Зенон Кузеля, Мирослав Кушнір, Мирослав Лабунька, М. Мороз, Рудольф Мох, Омелян Огоновський, Михайло Осадца, Михайло Рудницький, Василь Савчак, Володимир Савчак, С. Соневицький, Ярослав Старух, Яків Струхманчук, Петро Федорів, Антін Чернецький, Маркіян Шашкевич, Михайло Яцків, Ярослав Скасків та інші особистості, а також чимало діячів польської, німецької, єврейської, чеської культур. Під пильним оком учителів, професорів зросло не одне покоління гімназистівпатріотів, яких заслужено назвали “гніздом орлів над Золотою Липою”, й не одній сотні учнів гімназія відкрила й надалі відкриває добру дорогу в життя.

Гімназія, яка відіграла помітну роль у духовному розвитку Східної Галичини, сприяла українському відродженню в краї, була одним із генераторів національновизвольних ідей на теренах Галичини, діяла до 1944 року. 1992го, після проголошення Незалежності України, відновила свою діяльність на вул. Руській. Із 2003 р. носить ім’я Богдана Лепкого.

Сьогодні колектив гімназії пишається вагомими здобутками у навчальновиховній роботі, успіхами своїх талановитих випускників. За останні роки, згідно з рейтингом шкіл із ЗНО, гімназія входить до кращих шкіл України. Гімназисти щороку є переможцями і призерами предметних олімпіад, Малої академії наук, міжнародних конкурсів: з української мови та літератури ім. П. Яцика, інформаційних технологій — “Бобер”, математики — “Кенгуру”, історії — “Лелека”. За роки діяльності сучасної гімназії близько 25 % її випускників нагороджені золотими та срібними медалями. Гордістю відродженої гімназії є зразковий ансамбль танцю “Розмарія” — учасник і переможець багатьох конкурсів, фестивалів. Із приємністю згадуються з’їзди гімназистів, урочисте відзначення 200ліття гімназії, презентація збірника “Бережанська гімназія. Сторінки Історії”, ювілейні заходи, науковопізнавальні конференції, багато інших важливих митей у житті гімназійного колективу.

Бережанська гімназія нині серед перших у багатьох суспільнополітичних подіях, що відбулися в Україні останнім часом. Акції, флешмоби, волонтерство на підтримку воїнів АТО — вияв національнопатріотичного духу Бережанської гімназії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment