Вибори… без вибору

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Новий виборчий закон дає монопольну владу великим псевдополітичним проектам і залишає за бортом національні ідеологічні партії та відтісняє місцевих активістів від представництва вже й на регіональному рівні.

Закон про місцеві вибори, ухвалений Верховною Радою під тиском “гаранта” Конституції та з ігноруванням наших з вами конституційних прав, зокрема і прав виборчих, встановлює монополію псевдопартійних, читай, олігархічних спецпроектів і перекриває можливості для місцевих позапартійних громадських активістів та активістів так званих “малих” партій. Запропонована у законопроекті модель — це насправді не система з відкритими списками, оскільки виборець не голосує за список, а голосує за одного кандидата, висунутого партією і прикріпленого до територіального виборчого округу. Тобто це підміна понять і насправді це ніякі не відкриті списки. Запровадження такої системи (а це насправді система, використана в Росії під час місцевих виборів у думу СанктПетербурга для захоплення влади в цьому місті путінською “Единой Россией”) може призвести до негативних наслідків.

Перший: якщо кандидат набрав в окрузі найбільшу кількість голосів, але був висунутий партією, яка не подолала високого виборчого бар’єру в цьому місті, районі чи області, то такий кандидат обраний не буде: це пряма узаконена фальсифікація реального вибору, зробленого виборцями!

Другий негативний наслідок: через специфіку самої системи в багатьох округах, де, по суті, мав би бути обраний один депутат, буде обрано декілька депутатів, а в деяких округах не буде обрано нікого взагалі, якщо кандидати висуватимуться від партій, які бар’єр не подолали або якщо після встановлення результатів виборів вони опиняться на останніх місцях у партійному списку. У результаті виникне така проблема, як перепредставництво в радах одних округів і недопредставництво в інших. Тобто деякі громади не матимуть у місцевій раді своїх представників!

Третій негативний момент: фактично узаконюється продаж партійною верхівкою чи швидше керівництвом владних політпроектів місця (бо воно стало єдиним!) у виборчому партійному списку для місцевих активістів і для безпартійних, і для активістів так званих малих партій, котрі не зможуть подолати 5 % бар’єр, встановлений законодавцями. Таким чином, для місцевих активістів ця система нічого доброго не несе, а тим більше для самих виборців… Адже залишаючи за бортом виборів усі партії, що не наберуть 5 %, 2—3 монополісти, якщо за них навіть проголосує менше половини виборців, з “великою радістю” поділять між собою більшість голосів виборців, які голосували проти них! Узаконений відсів реальних конкурентів із так званих “малих” партій, відкриває зелене світло не тільки для політичної корупції, а й для монополізації влади олігархічною верхівкою та їх сателітами не тільки у Верховній Раді, а вже й на місцях за схемою, “успішно” апробованою путінською “Единой Россией”!

Загальний аналіз показує, що цей закон діятиме в інтересах кількох псевдопартійних політпроектів, які мають потужний адмінресурс, фінансові та медійні можливості для захоплення монопольних позицій тепер уже і на регіональному та місцевому рівнях під час майбутніх виборів до місцевих рад. Логіка домінування партійних відсотків над авторитетом, професіоналізмом і принциповістю кандидата в депутати може зіграти злий жарт при визначенні, хто ж переміг серед кандидатів. Це своєрідний експеримент і над кандидатами в депутати, котрі стають заручниками вузькопартійних інтересів вождів, та, власне, й експеримент над виборцями з маніпуляцією реальних підсумків місцевих виборів! І це дуже небезпечний для розбудови справжнього громадянського суспільства експеримент, після якого влада може повністю зверху донизу опинитися в руках олігархічних структур, які будуть керувати всіма процесами в країні за допомогою приватизованих політпроектів, а дисципліну в них триматимуть за рахунок ще одного “нововведення” — імперативного мандата! По суті, цей законопроект, якщо він буде задіяний на майбутніх місцевих виборах, закріплює авторитарний режим правлячої “ліберальної” олігархії в країні з узурпацією всієї вертикалі влади.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment