Картини Валерія Пузіка із самого пекла війни

Сергій ГОРИЦВІТ

Боєць п’ятого окремого батальйону Добровольчого українського корпусу “Правий сектор” Валерій Пузік не лише сім місяців захищав незалежність нашої держави на передовій у зоні АТО, а й у перервах між боями малював картини. Цей молодий дизайнер, живописець, кіноаматор художню освіту отримав у Хмельницькому. Першою його художньою роботою на війні стала карикатура на бойового товаришадобровольця, що приїхав захищати Україну зза кордону. Для роботи Валерій використовував маркери для мішеней, фарбу для підлоги, лак, а пізніше — отримані в дарунок олівці та акрил. Нерідко малював на кришках від ящиків для патронів, а свої роботи дарував бойовим побратимам, деякі пересилав у рідну Одесу.

Саме там 15 жовтня у приміщенні MoreMusicClub і відкрилася його перша персональна виставка “Відлуння”, де представлено 28 робіт. Хоч це фактично є документальнохудожнім відлунням війни, Валерій не додав до назви експозиції ненависного слова “війна”. Особливістю його робіт є те, що створені вони у період найзапекліших боїв під Авдіївкою, учасником яких був автор. Валерій відображав усе навкруги, він малював портрети, пейзажі, емоційно наповнені абстракції.

“Зараз до мене прийшло певне осмислення, — розповідає митець. — Раніше я створював картини, якими можна було лише прикрашати стіни. Нині свої роботи намагаюся наповнити певним сенсом. Усе, що хочу відобразити, намагаюся передати за допомогою кольору та динаміки. В період Майдану створював роботи, схожі на плакати. Саме тоді я усвідомив, що в такі періоди треба все фіксувати: за допомогою фото, відео чи будьчого іншого. Я знайшов своє відображення дійсності у малюнках”.

Визначити жанрово картини нелегко. Тут можна бачити і жіночі образи, і портрети братів по зброї, і замальовки об’єктів, що оточують бійців на фронті. Реалістичні картини змінюються складними образами — сприймання війни автором.

“Виставка вразила певним новим аспектом реальності, — каже викладач Світлана Бондар. — Картини Валерія дивують правдивістю. Своєю творчістю він укотре руйнує доречність висловлювання про те, що “коли лунають гармати, музи мовчать”. Думаю, що він там (на передовій) просто рятувався цим. І хоча на цих картинах немає жахіття, від них віє страхом, який виникає від усвідомлення того, що не знаєш, а чи є життя далі, а якщо і є, то яке воно?”

Відвідувачі виставки мають можливість переглянути також робочі матеріали документального фільму “Шахта”, режисурою та монтажем якого займається Валерій Пузік. Дія розгортається на околицях Авдіївки, а увагу сконцентровано на шахті “Бутовка”, яку бійці прикривали у червнілипні. Відео зняте за допомогою двох фотоапаратів Валерієм і двома бійцями його батальйону. За його словами, матеріалу відзнято багато, зараз він працює над монтажем. Фільм стане ще однією можливістю показати війну зсередини. Виставка триватиме до кінця жовтня.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment