За єдину Помісну Православну Церкву

_DSC9796Лілія БАЛАНЕЦЬКА,

журналіст,

м. Заставна Чернівецької обл.

Упродовж багатьох століть духовне життя українського народу зазнавало і злетів, і трагічних падінь. Після десятиліть вимушеного атеїзму ми усе ж повертаємося до віри. Люди шукають істину, прагнуть знайти відповіді на одвічні питання сенсу буття. Однак ситуація у православному церковному житті України, незлагодженість думок та непорозуміння між окремими церквами не сприяють підвищенню духовності суспільства. І це турбує свідомих його представників, громадськість. І в селах, і в містах побутують різні думки та пропозиції щодо об’єднання трьох православних гілок в Україні — Київського, Московського патріархатів та Української автокефальної церкви. Одні кажуть, що цим повинна займатися влада, інші — церква або громади… Однак розв’язати цю проблему можна лише спільними зусиллями. Порушити її зважилася Заставнівська “Просвіта” (голова Світлана Масловська). Питання українського духовного відродження не раз обговорювали на засіданнях Чернівецького обласного об’єднання “Просвіти”.

На засідання розширеного круглого столу “Дай, Боже, сили й мудрості правдою Вкраїну зберегти”, яке відбулося у Заставнівській районній бібліотеці, запросили не лише просвітян, а й духовенство, освітян (викладачів “Християнської етики”, історії та рідної мови), працівників культури, студентів Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, старшокласників-гімназистів та школярів, а також громадськість міста й району з активною життєвою позицією.

Будь-яка добра справа розпочинається з молитви. На цьому заході “Отче наш” разом із хористами церкви с. Вікно виконали усі запрошені і гості. Учениця Заставнівської ЗОШ І—ІІІ ступенів А. Вікірюк прочитала “Молитву”.

Учасники зібрання ознайомилися з історичними, релігійними та релігієзнавчими джерелами, які обґрунтовують необхідність створення в Україні Єдиної Помісної Української Православної Церкви як гаранта повноцінного духовного й національного відродження нашого народу. У ході дискусії, міжконфесійного діалогу всі дотримувалися толерантності та виваженості, обмінювалися думками, посилаючись на факти.

Ініціатор круглого столу С. Масловська, ведуча, насамперед запросила до слова голову Чернівецького обласного об’єднання “Просвіти” Остапа Савчука, який наголосив, що на Заставнівщині завжди народжувалися сміливі ідеї, які згодом втілювалися в життя. Зокрема “Руська Бесіда” — попередник “Просвіти” вперше з’явилася саме у Наддністрянському краї, у с. Товтри. О. Савчук сказав, що сподівається: українці створять нарешті Єдину Помісну Українську Православну Церкву, про яку ще понад 150 років тому мріяв перший митрополит Буковини і Далмації, знаний громадський і духовний діяч Євген Гакман.

Отець Микола із церкви Святої Параскеви м. Чернівці, який під час Революції гідності біля пам’ятника Т. Шевченку проводив богослужіння, озвучив давню мрію священиків-патріотів — спорудити в Чернівцях Духовно-культурний центр для дітей і молоді Буковини, де б діти віком 4—17 років не лише отримували духовні знання, а й розуміли неможливість існування націо­нальної ідеї без духовної. Завідувач Богословського відділу філософсько-теологічного факультету ЧНУ, кандидат богословських наук, доцент М. Щербань зазначив, що для впровадження в життя ідеї об’єднання церков потрібна політична й моральна воля, свідома підготовленість парафіян. Отець Роман, благочинний сусіднього Кіцманського району, наголосив, що причина — в нас самих. Нинішня Україна вражає, коли одні віддають за неї життя, інші спокійно це споглядають. Одягаючись у вишиванки, співаючи народні пісні, ми не врятуємо Україну, якщо не матимемо відчуття відповідальності за неї. Як завжди, повчальним був виступ благочинного Заставнівського округу, настоятеля Свято-Миколаївської церкви м. Заставна, автора багатьох збірок на духовну тематику о. Дмитра, який мовив про правду Божу та зовсім іншу — людську. Івану Хрестителю відсікли голову за те, що проповідував Божу правду. Зазначив, що діалоги на тему возз’єднання церков велися на різних рівнях, але там домінувала людська, себто кожному вигідна правда. Тому й порозуміння немає.

Керівник апарату райдержадміністрації І. Семенюк та міський голова Я. Цуркан також підтримали ідею створення Єдиної Помісної Церкви. Усі дійшли висновку: церква з’єднує людей і робить сильнішою державу. Розділена на частини вона вигідна тим, хто не хоче бачити Україну соборною, сильною і могутньою. Об’єднання українських церковних юрисдикцій можна буде досягти тільки тоді, коли запит на нього надійде “знизу”, тобто коли парафіяни і духовенство будуть щиро прагнути цієї єдності. Як це відбулося на Вижниччині, одразу ж після Революції гідності. Про це мовили й гості з прикарпатського краю — голова Вижницького об’єднання “Просвіти” Д. Никифоряк, який упевнений, що нинішній міжконфесійний діалог — перший крок до створення єдиної церкви, а також поштовх для всіх просвітян Буковини організовувати такі ж заходи. Виступив і Міліївський сільський голова В. Гафюк: завдячуючи високій свідомості його громади, за підтримки влади і “Просвіти” у селах Мілієве та Кибаки зараз замість двох церков московського підпорядкування парафіяни мають дві українські церкви.

У зібранні взяв участь о. Дмитро із м. Кіцмань, священно­служитель церкви МП. Йому поставили чимало слушних запитань, подали пропозиції щодо об’єднання Церков. Ми доводили, що Москва активно протидіє утвердженню єдиної помісної Української Церкви та її визнанню іншими Помісними Православними Церквами. Московсько-путінський режим у гібридній війні з Україною активно використовує потенціал РПЦ на чолі з патріархом Кірілом, її структуру в нашій державі для того, щоб впливати на свідомість українців, розділяти їх поміж собою і таким чином тримати у нестабільності та під конт­ролем Україну. На жаль, на численні запитання відповіді ми не отримали, зокрема й на найкоротші — ви за чи проти Єдиної Помісної Церкви? Чому у написах УПЦ приховуєте, що ви — Московського патріархату? Мабуть, соромитесь цього?.. Пояснень було багато, а по суті — нічого конкретного. Водночас учасники зібрання віддали йому належне за хоробрість, адже він один погодився протистояти церкві Київського патріархату. Хоча запрошення на засідання отримали кілька священиків МП. Безумовно, йому одноосібно важко прийняти якесь рішення чи щось пообіцяти, за що неодмінно може бути покараний.

У дискусії також брали активну участь історик за фахом, крає­знавець Ю. Кушнір, директор Кулівецького НВК О. Лісова, вчитель історії Кострижівської ЗОШ І—ІІІ ступенів М. Черешнюк, волонтер “Заставнівської сотні” В. Петришак, заставнівчанка В. Бурденюк, учениця Заставнівської гімназії А. Колісник. Підсумувала засідання відповідальний секретар обласної “Просвіти” Марія Пелех, яка мовила про духовні цінності нашого суспільства, про те, як і чому ми так багато втрачали на нашому історичному шляху — мову, духовність, мораль і через ці помилки допустилися найгіршого — війни. Але нині ми повинні об’єднатися Словом Божим задля порятунку України.

На захід були запрошені о. Сергій із смт Кострижівка, о. Василь із с. Брідок, архімандрит Євген, настоятель Свято-Преображенського монастиря у с. Васловівці.

Огляд літератури на духовну тематику провела директор ЦБС Л. Стасюк.

Завершився захід піснею М. Лисенка “Боже великий, єдиний, нам Україну храни”, яку виконали учасники круглого столу.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment