Я думав, що раніше за нього помру. Думав, що не я його, а він мене проводжатиме в дорогу до предків. 19 грудня 2001 р. я приїхав до нього з Варшави, подарував йому портрет Данила Галицького і сказав: “Данило Романович Лубківський берегтиме цей портрет, як спогад про свого батька, що є і завжди буде видатним українцем, поетом часів відновлення української державності. Образ Данила Галицького витиснутий на шкірі. То не воляча, то моя шкіра, дорогий друже, але ж я вдячний Тобі, що Ти боронив мене, співчував мені, коли з мене її здирали!”.
Комуністи з мене здирали шкіру, а Романа Лубківського вішали, як Байду Вишневецького, на гак. Він же й написав тоді про те, як помиратиме, за щó помиратиме, а ті рядки його я вивчив напам’ять і повторив у вірші про Романа Лубківського.
Романе дорогий, прийми здоровче слово
На пагорбі життя, де камінь не цвіте,
Та треба далі йти, бо йти — обов’язково,
Чи камінь, чи пісок, чи поле золоте.
Мій друже, не віддай свого життя нікому,
Ні похвальбі гучній, ні пліснявій хулі!
Ти сам собі склади і славу, й осорому,
І не засмучуйся до смерті на землі.
Хай ця Твоя земля недобра, як погонич,
Та все ж вона жене в легенду надтривку.
“І золоту стрілу подасть Тобі Антонич,
Коли вмиратимеш, як Байда, на гаку”.
І все розв’яжеться, що міцно так в’язали
Півпатріоти вже, та ще напівхахли;
Лиш не забудеться, як з вулиці до зали
На поклик Твій брати наш прапор занесли.
Роман Лубківський перший у Верховній Раді 24 серпня 1991 року закликав занести до зали синьо-жовтий прапор України. Роман Лубківський приніс Пересопницьке Євангеліє, на якому складав присягу служити Україні Леонід Кравчук. Роман Лубківський — голосом тихий, а думками й ділами могутній громадянин Української держави. Ні Київ, ні Львів через своє самолюбство не назвали його своїм почесним громадянином, але Кременець, унікальне місто наше, надав йому це звання 4 вересня цього року, ніби відчував, що запізнюватися негарно.
Три дні тому в моїй оселі озвався телефон. Кременець дзвонить. Голос тремтячий: “Роман Лубківський помер”. Удар у серце. А переді мною на столі (ніколи не збагну, як це могло статися!) — том Романа Лубківського, відкритий на “Шевченківських автопортретах”. Ось де той гак-Україна, з якого воїн Роман Лубківський, помираючи, просить Антонича подати йому золоту стрілу!
Тарас Шевченко, очима якого дивився Лубківський на Україну, — це ж і є душа і слово Романа Мар’яновича. Тут Шевченкова сповідь переходить у сповідь Лубківського. І нема жодної видатної події в історії Народного Руху, становлення нашої державності, де не чути спокійного, мудрого, чесного, а до того ще й рідкісного, відкарбованого слова Романа Лубківського. Шевченко, Франко, Маркіян Шашкевич, Богдан Ігор Антонич могли б, якби знали творчість Лубківського, подякувати йому за ту правду, що смерті не боїться. Ось вона:
Так живу, в повсякденній гризоті,
В самовбивчих докорах: це ти.
Ти дозволив плюгавій мерзоті
На священній крові возрости.
Ви, що вбили надію і віру,
Що скалічили болесть на сміх,
Що холуйську плекаєте шкіру
Під нещадний московський батіг,
Мертвяки із тамгою на лобі, —
Пожалійте хоч матір живу!
Рідну матір. Оживших во жлобі,
Ненавидячи вас, так живу.
Каяття, мука життя поруч із хахлами, “ожившими во жлобі”, — це ж і є велика правда Романа Лубківського.
Серця українців по всіх закордоннях здригнуться, почувши про смерть Романа Лубківського. Здригнуться так само серця слов’янських поетів, що їхні твори переклав і приєднав до українського духу наш поет. На жаль, досі не опубліковано другий том “Вибраних творів” Лубківського з його версіями антиімперських творів російських авторів, зокрема поемою “Войнаровський” Кіндрата Рилєєва. Наші ідеологи не можуть збагнути, що ми досі живемо у мазепинській добі. Львів і вся материкова і світова Україна затужать, бо відійшов будівничий численних музеїв, пам’ятників нашої культури, збирач скарбів мистецтва нашого та забутих імен неподоланного, ще вчора московськими танками чавленого нашого народу.
Дорогий мій друже Романе! Я осиротів остаточно! Ні в Києві, ні у Львові, навіть у Стопчатові моєму нема мені ближчої і ріднішої за Тебе людини. Ти вчив мене бути людяним. Жартома звертався до мене, як до Олекси Довбуша, наказував одкласти топірець і позапоясну зброю, думати глибше, поважати навіть ворогів.
Романе, брате мій, з Тобою
Пройшли ми разом всі фронти.
Мене виносив Ти із бою
І в білі загортав бинти.
Біля Твоєї домовини
Я плачу над життям своїм.
Даруй мені мої провини, —
Кому ж про них я розповім?!
Куди ж мені тепер одному,
І як на смерть без Тебе йти?
Дай знак мені, що в мить погрому
Знов біля мене будеш Ти!
Дай знак…
Дмитро ПАВЛИЧКО
26 жовтня 2015 р.