Театральний простір розширюється

На базі Київського кінотеатру “Краків” за ініціативою Асоціації діячів незалежних театрів нещодавно розпочав свою роботу перший в Україні театральний проект “Європейського театрального центру”.

Засновниками Центру стала група незалежних театрів від досвідчених до зовсім молодих. Це Театр сучасної драми і комедії, Молодіжний Інтерактивний Сучасний театр (МІСТ), театри “Київ”, “Перетворення” і “Гайдамаки”, до них приєдналися Класичний Художній Альтернативний Театр та театр “Шпіль”. Також тут чекатимуть гостей із інших міст України.

У репертуарі нового театрального закладу будуть представлені різні напрями, творчі стилі і форми. Це світова (В. Шекспір, Лопе де Вега, А. Чехов, Г. Фігейредо) та українська (Т. Шевченко, Г. КвіткаОснов’яненко, О. Вишня) класика, новітня драматургія — М. Вішнєк, Т. Кацаров, Д. Христов, Н. Неждана. Для дітей Центр запропонує нові версії народних казок і сучасні твори. Більшість вистав Центру буде українською мовою, проте представлятимуть тут і культуру інших народів, що мешкають в Україні. Зокрема театр “Шпіль” презентуватиме єврейську громаду Києва.

У подальших планах — проведення інших мистецьких акцій: перформансів, концертів, виставок, сценічних читань, а можливо, й поновлення кінопрокату. Важливим напрямом буде створення майданчика для спільних міжнародних проектів. Також тут займатимуться благодійною діяльністю — підтримкою воїнів, їхніх дітей, переселенців.

Привітали киян із цією непересічною подією у житті не лише столиці, а й усієї держави ініціатори і засновники Центру — голова новоствореної Асоціації діячів незалежних театрів Олександр Мірошниченко, драматург і автор концепції Неда Неждана, керівник театру ТСДІК Олександр Білера, а також ті, хто дієво підтримали цю ідею — народний артист України Валерій Невєдров (театр “Київ”), депутати Київської міської ради Павло Бригинець та Олесь Маляревич. Всі виступаючі відзначали, що це лише перший проект, але вони сподіваються на продовження ідеї. За світовою практикою таких майданчиків в Україні має бути сотні. Наприклад, в одному Парижі театральних центрів понад 500, площа ж та кількість населення України і Франції близькі. А театральний простір потребує реформування за світовими стандартами. І від майбутнього Європейських театральних центрів багато в чому залежатиме театральне майбутнє України.

Олесь Маляревич подарував новому театральному центру шість сучасних крісел і запропонував долучатися до цієї акції інших небайдужих до мистецтва людей.

Відразу ж після невеликих урочистостей усі присутні мали можливість переглянути виставу Коломийського академічного обласного українського драматичного театру імені І. Озаркевича “Езоп” за відомою п’єсою бразильського драматурга Гільєрмо Фігейредо (спільно з театром “Київ”).

Як відомо, біографія Езопа носить легендарний характер. Видатний байкар, засновник жанру байки, він був нібито рабом із Фрігії (Мала Азія), невеликим на зріст, некрасивим та ще й горбатим. Зате боги щедро його нагородили даром слова, гострим розумом. А ще — неймовірною жагою до свободи. Прагненням, яке не зупинить навіть смерть.

Як зізнався режисерпостановник Валерій Невєдров, у цій виставі він прагнув поєднати дві культури — грецьку і гуцульську, що є частиною української. В результаті вийшла грецька трагедія в жанрі гуцульського представлення. Цей твір наразі особливо близький українському глядачеві, адже сьогодні Україні доводиться виборювати справжню свободу дуже дорогою ціною.

 

Фото з сайта Коломийського драматичного театру

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment