Українська поема

Надія ОНИЩЕНКО

 

Цей концерт замислювався як історична подія в Ніжині. Принаймні таку заявку зробив керівник проектів Національного порталу академічної музики “Musicreview Ukraine” Олександр Пірієв разом із директором Ніжинської музичної школи заслуженим працівником культури України Сергієм Голубом у програмці. І вона таки сталася для справжніх знавців і поціновувачів музичного мистецтва. Зайшовши до актової зали Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя, вони були здивовані порожніми рядами глядацьких крісел. Адже вперше нам представляли творчість трьох композиторів, які є обличчям музичної України у світі: Валентина Сильвестрова, Євгена Станковича та Мирослава Скорика. Про підкорені ними висоти досконалості свідчать не тільки найвищі державні звання й нагороди, а й визнання в музичному світі.

Після навчання в Київській державній консерваторії за фахом композиції в Бориса Лятошинського Сильвестров входив до творчої групи “Київський авангард” і використовував у творах додекафонію, алеаторику, сонористику. Поступово композитор відмовляється від традиційних технік авангарду, орієнтуючись на постмодернізм. Важливою парадигмою у творчості Сильвестрова є невизначеність. Вона виявляється у відсутності чітких композиційних схем, певній спонтанності мислення і на рівні ритмоструктур, інтонаційних побудов і звучання, що нерідко межує з тишею. І ми це почули у “Вальсі миттєвостей”, “Двох серенадах”, які блискуче виконав Національний ансамбль солістів “Київська камерата” на чолі з народним артистом України лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка Валерієм Матюхіним. Прекрасним був соліст Дмитро Таванець у “Віснику” для фортепіано та струнних. Дві пісні для голосу та оркестру “Садок вишневий коло хати” на вірш Тараса Шевченка та “Блакить мою душу овіяла” на вірш Павла Тичини виконала сопрано Інна Галатенко.

Ніжинцям не пощастило почути Третю камерну симфонію Євгена Станковича, яка увійшла в десятку найкращих творів світу організації ЮНЕСКО за 1985 рік. Та представлені твори: “Andante amoroso”, “Гірська легенда”, “Новела” все ж показали автора як композитора великого драматичного дарування. Його вишукана техніка, детальна поліфонічна фактура та споглядальний ліризм нагадали епоху бароко. А постромантична оркестровка додавала музиці теплоти й експресії.

Глибоку повагу до автора й публіки виявили всі солісти: гобоїст Богдан Галасюк, альтист Андрій Тучапець, флейтистка Марія Кіях та кларнетист Віталій Альфавіцький. А скрипалька, заслужена артистка України Богдана Півненко вразила паганінівським темпераментом в “Українській поемі” для струнних і оркестру.

Шанувальники зразкового хору “Сяйво” Ніжинської дитячої музичної школи під орудою Сергія Голуба й концертмейстра Ольги Сінєльнікової не вперше захоплювалися в їхньому виконанні фрагментом з ораторіїсимфонії “Страсті за Тарасом” і “Русальськими купалами” з фолькопери “Цвіт папороті” Євгена Станковича. Але гідна участь у цьому концерті підтвердила лауреатські звання вісімнадцяти міжнародних та всеукраїнських конкурсів. Професійно впоралася зі складною сольною партією Тетяна Букій.

Мирослав Скорик у стилістиці продовжує традиції львівської композиторської школи, дає авторську візію українського фольклору, сучасної популярної музики і насамперед джазу. Його “Канкан, мовби зі старої грамофонної платівки” вдало відтворили доценти Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя Ольга Щербініна та Олексій Павленко.

У “Гуцульському” та “Іспанському” танках ще раз показав високу майстерність ансамбль. А віртуозна Богдана Півненко залюбила нас у красу “Поеми” та “Карпатської рапсодії”. Завершила це дійство загальновідома тужлива “Українська мелодія”, в якій соло віолончелі виконав ведучий концерту Олександр Пірієв.

Ми аплодували авторам і виконавцям сучасної української музики так само гаряче, як це робила публіка в багатьох країнах світу. Дякуємо міській раді, яка матеріально підтримала цей проект. І співчуємо тим ніжинцям, хто прочитав про нього вперше. Тому що управління культури і туризму не забезпечило мистецькій події належної реклами.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment