Під патронатом капеланів

Зоя РУЖИН,

керівник “Мистецького спецназу”, Посол Миру, член НРЖУ, Берегиня Козацтва, голова ВГО “Поступ жінокмироносиць”, керівник культурнопросвітницького Центру “Золоте Зерно”

“Мистецький спецназ” учергове вирушив у зону АТО за домовленістю і за підтримки Генерального Штабу ЗСУ та Штабу АТО в Донецькій області. Нашу поїздку приурочували до Дня Захисника Вітчизни, Дня Покрови Пресвятої Богородиці та Дня Козацтва України. Поїздка стала можливою завдяки допомозі патріотівкозаків, а сам захід відбувався під патронатом капеланів, священиків Київського Патріархату, які проводять велику роботу у зоні АТО. Під час виступів завжди була Хвилина мовчання і звучав Гімн України, який виконували єдиною родиною всі присутні на заході. Передавалося благословення від Патріаха Київського і всієї РусиУкраїни Святійшого Філарета та вітання від Козацтва України, Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка, Національної Ради жінок України, Земляцтв областей України, Київського професійного коледжу з посиленої військової та фізичної підготовки, яким опікується настоятель СвятоМиколаївського храму, протоієрей Тарас Мельник.

У складі “Мистецького спецназу” були: народний артист України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Олесь Харченко, заслужений артист України Віктор Кавун, заслужена артистка України Тетяна Негрій, заслужений працівник культури України, представник Міністерства культури України Дмитро Ломачук, звукорежисер Андрій Бут, юна співачка Вікторія Яковенко, волонтери Сергій Мосійчук і пан Олег, заслужений працівник культури України, Посол Миру Зоя Ружин. Насамперед ми відвідали військову частину, куди приїхали на запрошення протоієрея отця Івана Грицюка, який перебуває капеланом у зоні АТО. В Ясиноватському районі нас зустріли на блокпосту і ми поїхали до місця дислокації військових. Їхали полем без світла фар, бо ця територія підпадає під обстріл, наші супроводжуючі звикли до небезпеки, а нам було трішки моторошно від перебування поруч лінії оборони… На учасників “Мистецького спецназу” чекала солдатська вечеря. З метою маскування вікна завісили ряднами. Тут же, майже посімейному, одна за одною полилися пісні в задушевному виконанні. Кожен артист прагнув подарувати присутнім воїнам любов свого серця.

Ніч провели в одному приміщенні з військовими. Вночі чули постріли. Кордон жив своїм неспокійним життям… Цивільним людям дивно бачити зброю, яка всюди супроводжує бійців. Уранці відбулося знайомство з солдатами, Дмитро Ломачук роздавав найсвіжіші випуски газети “Слово Просвіти”, бійці ділилися своїми враженнями від ситуації, яка панує в зоні АТО. Творча зустріч була у приміщенні, де оперативно встановили технічні засоби та розмістили колекцію хусток Людмили Грабовенко “Мамина хустка — оберіг України”, бійці допомогли укріпити на стіні Рушник Національної єдності (подарунок “Мистецькому спецназу” від Тамари та Миколи Степаненків), який завжди супроводжує всі наші волонтерські поїздки, та прапор Києва, на якому величне зображення Архистратига Михаїла. Концертну програму провели на одному подиху. Панувала атмосфера взаємного порозуміння і радість зустрічі з задушевною українською піснею. Натхненним, породинному теплим був виступ Тетяни Негрій, яка долучала воїнів до спільного виконання знайомих народних пісень, іноді й запрошуючи до запального танцю. Жваво і оптимістично пролунав виступ Віктора Кавуна та його учениці Вікторії Яковенко, якій вояк подарував сувенір за гарне виконання… Урочисто і звитяжно линув спів Олеся Харченка, який розпочав свою програму народною піснею “Зеленеє жито, зелене…”, а завершив “Вставаймо, браття українці!” Приємно було бачити сяючі усмішками обличчя військових. За самовіддане служіння Вітчизні президент “Асоціації працівників культури та мистецтва України” Дмитро Ломачук вручив “Подяки” командиру військового підрозділу та його заступникам. А кожному учаснику “Мистецького спецназу” було вручено “Подяку” від воїнівзахисників. Із благословення Патріарха Київського та всієї РусиУкраїни Святійшого Філарета передано духовні книги та газети.

Протоієрей, капелан військової частини Іван Грицюк благословив хліб, єдиною родиною переломили запашний коровай. Хвилиною мовчання вшановували пам’ять тих, хто віддав своє життя, захищаючи Вітчизну. Пролунав Гімн України, який виконали єдиним хором із бійцями. Відбувалося неофіційне спілкування. Волонтери передали миючі засоби, інші речі, що завжди потрібні. Проводжали нас словами подяки та надії на нові зустрічі. Отець Іван був дуже задоволений, що кияниподвижники духовно підтримали бійців. Наступний виступ заплановано в м. Краматорську (за домовленістю зі штабом АТО), але день був для військових дуже напруженим, учасники “Мистецького спецназу” мали творчу зустріч із мешканцями та митцями Краматорська в Будинку культури. Ніч провели в гуртожитку професійного училища № 34, де зустрічали нас дуже гостинно. А вранці відбулася зустріч з учнями та вчителями професійного училища. Концертна програма відбулася під бурхливі оплески. Сердечно і щиро проходило спілкування з директором навчального закладу. Тож відбулося урочисте вручення короваю від “Мистецького спецназу” та Київського професійного коледжу з посиленою військовою та фізичною підготовкою (директор Василь Петрович) Почесному Громадянину м. Краматорська директору КВПУ № 34 Михайлу Куприкову, який переломили всі учасники дійства. Під час нашого Мистецького поступу підтримували зв’язок із заступником міністра оборони України Петром Михедом і полковником, генератором ідей із удосконалення військової підготовки в коледжі Андрієм Зубовим. Із благословення протоієрея Тараса Мельника, який опікується капеланами Київського Патріархату, вийшли на зв’язок із капеланом отцем Богданом Рудчуком, який очолює службу капеланів у секторі “С” зони АТО. Дуже мобільний, цілеспрямований, отець Богдан вражав своєю організованістю і оперативністю, відчувалася офіцерська виправка і гарт. Потім пояснив: люди звикають до складних життєвих обставин, навіть смерті не бояться. З нами Бог, а отже, ми переможемо.

Дорога до Попасного понівечена, мости зазнали руйнації. У полях порито окопи для лінії захисних рубежів. Капелан Богдан Рудчук зустрів нас на блокпосту при в’їзді в Попасне, пояснив, що наш виступ проходитиме за 400 метрів від першого блокпоста сепаратистів. Воїни нас зустріли дуже сердечно і щиро. До них іще не приїздили з просвітницькими візитами, тому вони активно брали участь у творчій зустрічі, співали, танцювали, обмінювалися враженнями. Тетяна Негрій дарувала гарний настрій своїм щиросердечним виконанням народних пісень, а юна співачка Вікторія Яковенко утішала своєю безпосередністю. Пісні Віктора Кавуна не лише патріотичної тематики, а й про кохання. Передано газети, духовні видання, а також книги від лідера козацького руху на Черкащині Олександра Гаврилюка, вручено ікону Миколи Чудотворця, щоб захищав святий від ворожої кулі. Капелан освятив коровай і його роздали бійцям. Потужно і звитяжно пролунав виступ Олеся Харченка, а на завершення єдиним хором виконали Гімн України.

Темніло, коли учасники “Мистецького спецназу” у супроводі капелана виїздили з Попасного. Бог милував, під обстріл ми не потрапили, хоч кожен відчував психологічну напругу… Капелан отець Богдан Рудчук не лише прекрасний організатор, він виявився дуже вправним водієм. Приємно було спілкуватись з відданим Богу і Україні капеланомбійцем, патріотом Батьківщини. Будучи офіцером, священик за власним бажанням, добровольцем мобілізований до лав ЗСУ. До речі, отець Богдан був разом із офіцерами у Військовому інституті м. Києва, коли “Мистецький спецназ” проводив там творчу зустріч. Тож ми зустрілися, як давні знайомі. У цій поїздці планувалося проведення п’яти зустрічей із воїнами та мешканцями зони АТО, тож брали для них 5 короваїв, а відбулося лише 4. Втім, отець Богдан повертався до бійців на передову і ми передали йому коровай, який капелан відвіз бійцям в окопи. Також передали газети, книги, продукти, миючі засоби. (Утішно було опісля чути, що коровай бійці переломили під час установлення хреста на кордоні між Майорським і Попасним.)

Для успішного проведення заходів заслужений артист України Віктор Кавун надав свою апаратуру з прекрасним звуком і потужністю, а високопрофесійний звукорежисер Андрій Бут забезпечив гідне звучання виступів. Дні були напружені, водії стомлені, вночі їхати дуже важко, тож довелося заночувати і лише 16 жовтня ми прибули до Києва. Наші серця перейняті турботою за воїнівзахисників, які постійно перебувають під загрозою непередбачуваних дій ворожої сторони, але ми розуміємо, що змогли внести в їхнє солдатське життя хоч трішечки радості, і що “Мистецький спецназ” виконав своє призначення завдяки підтримці відважних капеланів, які поруч із бійцями стоять на захисті миру України.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment