Віце-прем’єр-міністру з гуманітарних питань—Міністрові культури України КИРИЛЕНКУ В. А.

Вельмишановний В’ячеславе Анатолійовичу!

25 квітня 2016 року виповниться 105 років від дня народження знаменитої кримської вишивальниці, заслуженого майстра народної творчості УРСР, заслуженого художника АР Крим, кавалера низки державних та церковних нагород, Героя України Віри Сергіївни Роїк. Вона була членом Спілки художників СРСР і України, лауреатом багатьох всекримських і всеукраїнських фестивалів народної творчості. Віра Роїк — почесний громадянин

м. Сімферополя, а також міст Лубни й Кобеляки Полтавської області. Творчість члена Національної спілки майстрів народної творчості України Віри Роїк широковідома не тільки в Україні, Росії й Білорусі, а й у таких країнах світу, як Франція, Болгарія, Угорщина, Італія, Польща, Німеччина, Хорватія, Бельгія, Румунія, Канада, США, Монголія, Туреччина, а також у колишніх союзних республіках СРСР.

Віра Роїк (Сосюрко) народилася 25.04.1911 року в м. Лубни Полтавської обл., до війни працювала у вишивальній артілі. У грудні 1944 р. з родиною переїхала в м. Невинномиськ Ставропольського краю, де жила майже вісім років і працювала викладачем рукоділля в місцевій школі, керівником гуртків вишивки. У Криму Віра Сергіївна жила із серпня 1952 року й до самої смерті 3 жовтня 2010 року.

Творча й громадська діяльність В. С. Роїк здобула величезну популярність і повагу не тільки в Україні, а й за кордоном. Володіючи чудовим талантом організатора й педагога, Віра Сергіївна зіграла значну роль у розвитку української культури, особливо в Криму і південно-східних областях України. Працюючи педагогом у сімферопольських школах, училищах, керівником гуртків вишивання, позаштатним методистом з образотворчого й декоративно-ужиткового мистецтва Кримського облрадпрофу, Віра Роїк виростила плеяду учнів, роботи яких схвально оцінили відвідувачі багатьох виставок у різних країнах. У Криму народна Майстриня на громадських засадах організувала музей народних умільців, пересувний салон самодіяльних художників, створила школу української народної вишивки. І це незважаючи на інвалідність 1-ї групи, отриману після вибуху німецької бомби під час бомбардування м. Лубни Полтавської обл. в 1941 p., і перебування в гіпсовому корсеті більше 20 років.

Авторитет Віри Роїк серед майстрів народної творчості й художників усіх національностей Криму був незаперечним. Віра Сергіївна володіла більш ніж 300-ми видами вишивальних технік практично всіх націо­нальностей, що населяють не тільки Крим, а й інші республіки колишнього Радянського Союзу, й навчала всіх охочих національних видів вишивок.

Віра Роїк не просто вишивала в національних традиціях, а створювала на основі стародавніх народних візерунків власні сучасні твори. Брала активну участь у понад 260 сімферопольських міських, всекримських, українських республіканських і всесоюзних виставках. Невтомна творча діяльність Віри Роїк завжди сприяла зміцненню дружби й розширенню культурних зв’язків між народами різних національностей. Досить сказати, що зі 148 її персональних виставок 123 відбулися у всіх обласних центрах та інших містах України.

Під час виставок Віра Сергіївна Роїк обов’язково проводила майстер-класи й навчала охочих азів вишивки, а також консультувала майстрів, які приносили їй свої вишиті роботи. Її твори перебувають у 45 музеях України, Росії, Білорусі, Канади, Болгарії й інших країн.

19 серпня 2006 р. Указом Президента України за № 700 Вірі Роїк присвоєно звання Герой України “За визначний особистий внесок у розвиток культури України, утвердження традицій національного декоративно-ужиткового мистецтва, багаторічну самовіддану творчу та педагогічну діяльність”.

І після смерті знаменитої вишивальниці її творчість залишається затребуваною. Організовують виставки її робіт у багатьох музеях і бібліотеках України. Загалом після смерті Майстрині було проведено 33 виставки української вишивки під назвою “Віра Роїк та її учениці”, на семи загальних виставках представляли її роботи. Відбулося 10 виставок народних майстрів, присвячених пам’яті В. С. Роїк. У 2013—2015 рр. пройшли вишивальні тури робіт Майстрині і її учениць у Волинській, Рівненській, Вінницькій, Кіровоградській і Полтавській областях. У вересні 2014 р. у Полтавському національному педагогічному університеті ім. В. Г. Короленка відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція “Мистецтво української вишивки, життєдайне джерело творчості”, присвячена пам’яті Героя України Віри Роїк. Люди пам’ятають свою Майстриню. Щорічно в бібліотеках ім. О. Пушкіна й ім. І. Франка в м. Сімферополі, а також у Лубнах, Полтаві, Каневі, Луцьку, Бершаді, Мелітополі відбуваються вечори пам’яті.

Враховуючи все сказане вище, переконливо прошу Вас ухвалити рішення щодо фінансування та проведення на загальноукраїнському рівні ювілейних заходів, присвячених 105-річчю від дня народження Віри Сергіївни Роїк, а саме:

— встановлення пам’ятника Вірі Роїк у її рідному місті Лубни Полтавської обл., макет якого підготувала скульптор із Луцька Ірина Дацюк;

— відкриття музею народної творчості імені Віри Роїк як філії краєзнавчого музею в м. Лубни;

— відкриття меморіальних дощок у Полтаві, Кобеляках, Гадячі і Чернігові на будинках, пов’язаних із творчістю В. Роїк;

— створення постійних експозицій, присвячених творчості В. Роїк, у музеях Гадяча, Миргорода, Кобеляків, Решетилівки, Полтави, а також у Каневі, Бершаді Вінницької області, Гайвороні Кіровоградської області, Мелітополі, Дніпропетровську, Переяславі-Хмельницькому Київської області, Кіровограді, Луцьку і Львові;

— проведення вечорів пам’яті в квітні 2016 року в усіх обласних та деяких районних центрах України;

— видання книг, присвячених Майстрині, її творчій та просвітницькій діяльності;

— випуск поштою України марки й поштового конверта, присвячених Вірі Роїк, зі спецгасінням у Лубнах, Миргороді, Гадячі, Кобеляках, Решетилівці, Полтаві, Каневі, Вінниці, Бершаді Вінницької області, Гайвороні Кіровоградської області, Мелітополі Запорізької області, Переяславі-Хмельницькому Київської області, Кіровограді, Чернігові, Херсоні, Дніпропетровську, Луцьку, Львові та Києві;

— запровадження загальноукраїнської премії ім. Віри Роїк для майстрів декоративно-прикладного мистецтва;

— внесення до реєстру пам’ятників місцевого значення надмогильного пам’ятника на могилі Віри Роїк на цвинтарі Абдал 2 (скульптор Ірина Дацюк, м. Луцьк) у м. Сімферополі;

— випуск компакт-диска з піснями, присвяченими Майстрині (таких пісень більше 20-ти).

Завдяки Вашій підтримці й увазі до творчості народної художниці, що оспівувала рідний край, Батьківщину, яка близька кожному українцеві, сподіваюся, що перераховані пропозиції знайдуть сердечний відгук і розуміння з Вашого боку й будуть утілені у життя.

 

Петро ВОЛЬВАЧ,

професор, академік Української екологічної академії наук, дійсний член Наукового товариства імені Тараса Шевченка, голова Кримської філії НТШ, лауреат премії ім. Л. Симиренка

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment