Золота музика Баха

Олександра ТИМОЩУК

22 листопада у Національній філармонії України прозвучать усі флейтові сонати великого Йоганна Себастьяна Баха. Уперше в Україні їх виконають корифеї музичного мистецтва — володар титулу “Золота флейта України”, заслужений артист, соліст Національної філармонії Юрій Шутко та відомий український піаніст, заслужений артист України Юрій Кот. Перед концертом демонструватиметься копія власноруч написаних Й. С. Бахом нот цих творів. Подія приурочена до 330річчя від дня народження великого німецького композитора.

Творча спадщина Й. С. Баха — ораторії, меси, духовні, світські кантати, оркестрові й інструментальні твори — вражає своєю широтою та багатогранністю. Вершиною його камерної музики є флейтові сонати, які композитор написав у розквіті своєї творчості протягом 1717—1723 років. Вони різноманітні за формою та характером музичних образів. У цих творах Й. С. Бах не лише підтримав попередню еволюцію флейти, а й значною мірою визначив її подальший шлях — форму, технічні можливості та звучання.

“Нині це найскладніший флейтовий репертуар, який вимагає від музиканта філософського осмислення та філігранної техніки виконання, — зазначає флейтист Юрій Шутко. — Тому окремі з цих сонат є обов’язковими творами на всіх престижних конкурсах флейтистів. За їхнім виконанням одразу можна визначити рівень майстерності та зрілості виконавця. Оскільки витонченість бахівських мелодій, особливо у ліричних частинах сонат, точність фразування, передача настроїв та барв звучання є індикатором смаку та почуттям стилю флейтиста. Я вже понад тридцять років граю музику Й. С. Баха і тільки зараз, перегравши весь флейтовий репертуар, наважився виконати флейтовий цикл із шести сонат”.

Своє захоплення музикою флейтових сонат висловив і піаніст Юрій Кот, який добре знайомий із камерним репертуаром Й. С. Баха. Він розповів, що вражений красою та витонченістю музики фортепіанної партії флейтових сонат.

“Щоразу, виконуючи їх, відкриваю для себе щось нове, адже мелодика Баха настільки багатогранна, що її практично неможливо до кінця осягнути. Вона потребує від виконавця надзвичайної концентрації уваги. Ніде більше не зустрічав у творах Баха таких несказаннопрекрасних мелодій повільних частин. Вони неймовірно чуттєві та світлі”, — зазначив піаніст.

Можливо, тому мистецтвознавці називають флейтові сонати Й. С. Баха такими, що передрікають “епоху чутливості”, тобто сентименталізму, що відкривається творами його сина, Карла Філіпа Еммануїла. Він був придворним музикантом прусського короля Фрідріха ІІ Великого, який вважався вправним флейтистом і законодавцем моди у музичному мистецтві Німеччини. Коли ж до Берліна прибув Й. С. Бах, той відклав усі державні справи, щоб побачити його. Саме під впливом цієї зустрічі з королем композитор написав “Музичний дарунок”, де визначне місце відводиться флейті. Адже це — один із його улюблених музичних інструментів, для якого він написав чимало творів. Чого лише варта сюїта сімінор для флейти і струнних із її неперевершеною фінальною частиною — дзвінким “Жартом”.

Іншого Баха — світлого, чуттєвого, подекуди грайливого або ж зажуреного можна почути у музиці його флейтових сонат. Багата палітра нюансів, чистий прозорий польотний звук, яким славиться звучання золотої флейти Юрія Шутка, здатні тонко та вишукано передати всю красу звучання бахівської мелодики та зачарувати найвибагливішого слухача.

Нині — це єдиний музикант в Україні, який, граючи на унікальній золотій флейті, удостоєний честі бути обличчям її виробника — японської фірми “SANKYO”, що спеціалізується на виготовленні концертних інструментів для славнозвісних флейтистів. Його концерти — справжня подія у музичному житті країни.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment