Це вагоме трикнижжя…

На здобуття Національної премії України ім. Тараса Шевченка на 2016 р.

Василь ЯРЕМЕНКО,

член НСПУ, професор

 

Не випадково у назві публікації про трикнижжя, яке висунуто на здобуття найвищої в державі премії, вжито слово: вагоме. Так, без перебільшення, це видання охоплює не тільки життя великого українця Івана Багряного (вельми многотрудне, героїчне), а й ті добротворчі діла та ідеї, що започатковані Багряним і творяться нами, втілюючись нині у реальність.

Автор трикнижжя — Олександер Шугай, поет, прозаїк, есеїст, відомий подвижник, громадський діяч, дослідник життя і творчості Григора Тютюнника, Аркадія Казки, Василя Мисика, але насамперед Івана Багряного. Прикметно, що його перша публікаціявідкриття в “Літературній Україні” про І. Багряного з’явилася 6 вересня 1990 року, тобто тоді, коли Україна ще навіть не здобула своєї незалежності. Це і стало початком романудослідження “Іван Багряний, або Через терни Гетсиманського саду” (1996 р.). До тієї книги мені випало написати післямову “Приречений любов’ю”. Дозволю нагадати її читачам: “Книга має добре опрацьовану драматургію: зовнішню і внутрішню. Зовнішня — це 24 розділи, а внутрішня — це робота з матеріалом: свідчення живих охтирців — різні мемуарні й епістолярні матеріали — архівні документи. Діалог документів. Белетризація мінімальна — ліричні відступи й оцінки автора, судження і роздуми над добутим матеріалом. (…) Український читач із вдячністю схилить голову перед Фундацією І. Багряного, на кошти якої ця многоцінна праця О. Шугая побачила світ”.

Двокнижжя “Іван Багряний: нове й маловідоме (есеї, документи, листи, спогади, нотатки, факти” (2013 р.) було наслідком подальших пошуків і знахідок автора і в Україні, зокрема на Охтирщині, де народився І. Багряний, і за кордоном, у Західній Німеччині, США та в Канаді, де жив чи перебував цей видатний письменник і політик. І тут доречно послатися на автора передмови академіка НАНУ Івана Дзюби: “Як результат самовідданої праці насамперед О. Шугая, зусиль видавництва “Смолоскип” та допомоги багатьох людей, яким дорога пам’ять про Багряного, і, звісно ж, Фонду імені Івана Багряного, — і маємо оці дві книги, насичені текстовим та ілюстративним матеріалом і цінними документами. Багато що тут публікується вперше; окремо слід відзначити велику кількість світлин, які картинно показують різні сторони життя й побуту самого Багряного та багатство його товариських і громадських зв’язків у еміграційному середовищі. Велику цінність має перепублікація маси розкиданих по різних газетах і часописах та відшуканих (а в іншому випадку приречених на забуття) рецензій, нотаток, відгуків тощо, які в сукупності своїй відтворюють атмосферу політичного і культурного життя, ідеологічної боротьби, особистих стосунків у діаспорі”. І ще: “Високі гідності Івана Багряного не потребують нині спеціального захисту: вони очевидні. Якщо читати його. І про нього. Кращому пізнанню цієї унікальної особистості і послужить пропоноване видання. Воно також унікальне — своєю повнотою і документальною вичерпністю”.

“Фундація імені Івана Багряного (хроніка доброчинної діяльності в Україні та за її межами)”, “Смолоскип”, 2015 р. — видання, що ним успішно вивершилось трикнижжя, про яке йдеться. Тож не випадковим є і те, що про трикнижжя вже активно відгукнулася преса і в Україні, і в діаспорі. Згадаймо доволі схвальні, аналітичні публікації на сторінках газет “Літературна Україна”, “Україна Молода” (аж двічі), “День”, журналу політології, футурології, економіки, науки та культури “Універсум”, щомісячника “Жінка”, тижневика “Свобода” (НьюЙорк, США) та ін. Автори публікацій відзначають невсипущу працю О. Шугая — багаторічного й сумлінного дослідника спадщини Івана Багряного, зокрема створення на її основі літопису культурницької благодійності. До речі, це завдяки йому з Нового Ульма, де поховано І. Багряного, було повернуто в Україну домашній архів видатного письменника, ідеолога, політичного діяча; вивчаючи біографію за документами і розповідями рідних, О. Шугай встановив точну дату народження І. Багряного (1906 року), був незмінним секретарем оргкомітетів з ушанування його 85, 90 і 100річчя. Прикметно, що саме цю дату завдяки зусиллям О. Шугая було занесено в Календар пам’ятних дат такої авторитетної міжнародної організації як ЮНЕСКО.

Загальний обсяг трикнижжя вражає — близько 3 тис. сторінок. А ще ж і десятки сторінок із вклейками, на яких видрукувано рідкісні світлини (багато з них уперше). Світлини, як неспростовні документи, фігурують навіть на форзацах. Та неабияке значення має й те, що об’ємне за розміром видання легко читається. Тут О. Шугай зарекомендував себе як блискучий публіцистдокументаліст, пошуковець і відкривач, який уміє заінтригувати й захопити увагу читача.

Учасники першої презентації вже назвали це новаторське видання творчим подвигом автора. Поза сумнівом, воно добре прислужиться історикам, дослідникам, студентам, журналістам, усім шанувальникам красного письменства. І нинішнім читачам, і майбутнім. Треба чесно визнати: за чверть століття дослідження такого рівня у нас просто не було. На моє тверде переконання, О. Шугай не тільки письменник, а й науковець високої кваліфікації. Я говорив на презентації, що вже перша його книга про Багряного заслуговувала на присвоєння автору ступеня кандидата наук, а наступні дві — доктора філології. (Де Інститут літератури?) Олександер Шугай виводить Івана Багряного на орбіту Шевченкового Духа. І це надзвичайно важливо в наш неспокійний, тривожний час, коли перед Україною вкотре стоїть питання: бути чи не бути? Державні ж мужі національною ідеологією, схоже, посправжньому не займаються. Мабуть, про життя і творчість Багряного їм майже невідомо.

Нагадаємо, що наступний, 2016 рік — ювілейний. Від дня народження Івана Багряного виповниться 110 років. Крім того, цьогоріч виповнилося сорок років Фундації його імені, яка своєю благочинною діяльністю багато зробила для розбудови новопосталої, незалежної України. Чи зважать і на цю обставину члени шанованого Шевченківського комітету? На нашу ж думку, було б вельми доцільним відзначити це вагоме і, сказати б, дивовижне трикнижжя високою державною премією, бо воно того цілком заслуговує.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment