Літопис одного села

Надія СТЕФАНКІВ,

завідувач бібліотеки с. Кривче Борщівського р-ну Тернопільської обл.

 

У Кривченській середній школі відбулася презентація книжки нашого земляка, просвітянина Степана Яловеги і його внука Олександра Турчина “Кривче. Село на пагорбах історії”. Степан Іванович приїхав із Києва на зустріч із земляками. Він розповів про задум книжки, пошуки матеріалів, збір світлин. “Кожен розділ книжки, — сказав він, — це лише зажинок до історії села Кривче, який — обов’язково! — земляки доповнять власними дослідженнями, відомими їм достовірними фактами та подіями під час обжинок”.

Виступаючі наголошували, що такі видання потрібні, бо все у сучасному світі забувається, а історія залишається у пам’яті і її треба знати прийдешнім поколінням.

“У книжці через призму авторських спостережень, суджень, спогадів людей розповідається про історію нашого села. Від глибокої давнини до сьогодення, від століття до століття в контексті минулого України автор веде мову про життя села, найважливіші події, про його мешканців”, — сказала Галина Михайлівна Яструбчак, директор Кривченської середньої школи.

“Це книжка про людей, їхні звичаї, побут, культуру. Вона написана правдиво, цікаво і доступно”, — зазначила Марія Юріївна Гуска, директор будинку культури.

“Дуже добре, що в книзі є розділи про церкву, школу, сільську владу, осередок “Просвіти” на селі”, — говорив отець Володимир.

“Чимало сторінок цього своєрідного літопису присвячено духовній, національно-патріотичній та просвітницькій діяльності, визвольним змаганням оунівців, історичному столичному майдану, Революції гідності, участі у них кривчан. Кожен розділ книжки ілюстрований світлинами і вона може зацікавити всіх, кому не байдуже минуле рідного краю”, — відзначила Ольга Михайлівна Журавінська, начальник районного відділу культури.

Про митарства селян, особливо колгоспне життя розповів пенсіонер, протягом сорока років незмінний бухгалтер колгоспу Іван Яловега. Він підкреслив: “Це колективна праця багатьох людей: хтось допомагав уточнювати прізвища під світлинами, хтось приносив їх, хтось ділився своїми спогадами і найпотаємнішим. На жаль, серед нас нема Володимира Татарчука, царство йому небесне, який мав феноменальну пам’ять і розповідав про людські долі, найпам’ятніші події, найвагоміші факти. Багато з його дописів викладено у виданні”.

“Нашу українську історію у давні часи безбожно перекручували, замовчували. Робилося все для того, щоб українська нація забула себе, щоб її цілком поглинула імперія. Тому добре, що маємо книгу Яловеги, де об’єктивно описується історія села. Як писав відомий український поет Максим Рильський, хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього”, — відзначив Михайло Петрович Сохацький, директор Борщівського краєзнавчого музею.

Колега-історик, який приїхав разом з Яловегою з Києва, Сергій Савченко сказав, що після “Тяжіння отчого порогу”, це друга книга Степана Яловеги, яку він написав і видав. “І ми вважаємо, що ці науково-популярні посібники, які висвітлюють найважливіші віхи історії України і на їх тлі історію села, району, краю від давніх часів до наших днів, можуть прислужитися для вивчення історії рідної держави дітям шкільного віку, у домашньому навчанні юнаків і дівчат”.

На презентації шанувальники історії рідного краю побажали автору не зупинятися, й продовжувати дослідження. Цю книжку вручили кожному першокласнику на урочистій лінійці під час першого дзвінка. У церкві на Святу Покрову хористи проспівали “Многіє літа” автору, а отець Володимир побажав йому здоров’я, творчого натхнення для написання нових книжок про рідне село, його людей, нашу вільну Україну.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment