Якщо культура буде упослідженою, ситуація не зміниться

Сергій ТРИМБАЧ, голова Національної спілки кінематографістів України:

— Я солідарний із виступом Олеся Донія, який наголосив, що якщо ми не візьмемо політичну владу в цій країні, то вона приречена на розвал. Цього року ми відзначили 50 років фільму “Тіні забутих предків”. Прем’єра відбулася в кінотеатрі “Україна” 4 березня 1965 року, коли Іван Дзюба і група інтелігенції заявили протест проти політичного переслідування. Це був своєрідний перший Майдан. Відтоді 50 років українці борються за свою незалежність, а з кожною владою становище погіршується. Один Майдан розійшовся, наступний — і на місці протестувальників виникають зовсім інші постаті, інші сюжети. Треба почати робити висновки.

Сподіваюся, що сьогоднішнє зібрання буде відправною точкою до завоювання влади. Усі ми знаємо, з чого починали більшовики: захопили телеграф, телефон, вокзали тощо. Якщо цього не досягнемо, то так і будемо розказувати один одному, як ми любимо Україну, як треба відстоювати українську мову. А на владу це не впливатиме жодним чином. Ми бачимо, як у владі і на телебаченні влаштовують цирк. Віктор Набруско дуже точно схарактеризував, що відбувається в інформаційному просторі — він зачищається до останнього.

Трохи покращилася справа в кінематографі. На наступний рік на цю галузь у бюджеті заплановано 260 мільйонів грн — це близько десяти мільйонів доларів. Для порівняння: останній фільм Нікіти Міхалкова коштував російському бюджету 30 мільйонів доларів. Тобто на весь український кінематограф виділено аж третину бюджету одного російського фільму.

На оборону заплановано 100 мільярдів, а на культуру — 2,5. Якщо культура буде упослідженою, ситуація в країні не зміниться. І в освіті ганебна ситуація також. Якщо так буде й надалі, то не буде формуватися національна свідомість. Для цього треба творити власний національнокультурний проект. Якби зробити серіал, приміром, про гетьмана Мазепу, навіть один такий проект вплинув би на масову свідомість. Зараз досягнуто домовленості, що якщо на серіал продюсер виділяє 50 % коштів, то решта додається з бюджету. Уже з’являються такі серіали — але подивіться: там немає України.

Треба радикально міняти ситуацію. Потрібно створювати потужний громадський рух, який крок за кроком політично свідомо братиме владу в свої руки. Нам риють могилу. Давайте не будемо сліпими.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment