Сергій ТРИМБАЧ, голова Національної спілки кінематографістів України:
— Я солідарний із виступом Олеся Донія, який наголосив, що якщо ми не візьмемо політичну владу в цій країні, то вона приречена на розвал. Цього року ми відзначили 50 років фільму “Тіні забутих предків”. Прем’єра відбулася в кінотеатрі “Україна” 4 березня 1965 року, коли Іван Дзюба і група інтелігенції заявили протест проти політичного переслідування. Це був своєрідний перший Майдан. Відтоді 50 років українці борються за свою незалежність, а з кожною владою становище погіршується. Один Майдан розійшовся, наступний — і на місці протестувальників виникають зовсім інші постаті, інші сюжети. Треба почати робити висновки.
Сподіваюся, що сьогоднішнє зібрання буде відправною точкою до завоювання влади. Усі ми знаємо, з чого починали більшовики: захопили телеграф, телефон, вокзали тощо. Якщо цього не досягнемо, то так і будемо розказувати один одному, як ми любимо Україну, як треба відстоювати українську мову. А на владу це не впливатиме жодним чином. Ми бачимо, як у владі і на телебаченні влаштовують цирк. Віктор Набруско дуже точно схарактеризував, що відбувається в інформаційному просторі — він зачищається до останнього.
Трохи покращилася справа в кінематографі. На наступний рік на цю галузь у бюджеті заплановано 260 мільйонів грн — це близько десяти мільйонів доларів. Для порівняння: останній фільм Нікіти Міхалкова коштував російському бюджету 30 мільйонів доларів. Тобто на весь український кінематограф виділено аж третину бюджету одного російського фільму.
На оборону заплановано 100 мільярдів, а на культуру — 2,5. Якщо культура буде упослідженою, ситуація в країні не зміниться. І в освіті ганебна ситуація також. Якщо так буде й надалі, то не буде формуватися національна свідомість. Для цього треба творити власний національнокультурний проект. Якби зробити серіал, приміром, про гетьмана Мазепу, навіть один такий проект вплинув би на масову свідомість. Зараз досягнуто домовленості, що якщо на серіал продюсер виділяє 50 % коштів, то решта додається з бюджету. Уже з’являються такі серіали — але подивіться: там немає України.
Треба радикально міняти ситуацію. Потрібно створювати потужний громадський рух, який крок за кроком політично свідомо братиме владу в свої руки. Нам риють могилу. Давайте не будемо сліпими.