Достойні імена рідним вулицям

Віра МАРУЩАК,
викладач Першої української гімназії ім. М. Аркаса, м. Миколаїв

У меморіальний альманах “Видатні діячі України минулих століть” занесено ім’я Миколи Миколайовича Аркаса, чий рід у п’яти поколіннях був представлений видатними діячами. Важко оцінити їхній внесок у соціально-економічний і культурний розвиток України. Емігранти із Греції виявили себе в Україні у морській справі та в гуманітарному напрямі.
У XIX та XX століттях представники роду Аркасів були адміралами, генералад’ютантами, серед них був головний командир Чорноморського флоту, засновник броненосного флоту на Чорному морі.
Гуманітарна сфера Аркасів торкалася таких наук, як історія, археологія, музична та театральна діяльність, літературна творчість. Усе життя і діяльність цієї родини просякнуті любов’ю до українського народу, його культури й побуту.

Особливий слід в історії рідного міста залишив Микола Миколайович Аркас. Це людина демократичних поглядів, високої ерудиції, музично і поетично обдарована. Нагороджений орденом Станіслава ІІІ ступеня та іншими військовими відзнаками.
Роль роду Аркасів в історії України до сьогодні недооцінена. У рідному місті збережено склеп Аркасів, установлено барельєф Миколі Миколайовичу Аркасу. В Україні всього один навчальний заклад носить його ім’я. Це Перша Українська гімназія імені Миколи Аркаса. Її вихованці висловлюють думки про перейменування проспекту Леніна на проспект імені Миколи Аркаса. Це те ім’я, яке пройшло перевірку історією.
Гортаємо сторінки учнівських зошитів.
“На мою думку, назвати одну з вулиць нашого міста на честь такої видатної людини, як Микола Аркас, дуже гарна ідея. Бо В. І. Ленін не є людиною, на честь якої треба називати вулиці й утримувати величезну кількість пам’ятників. Адже Микола Аркас зробив для нашого міста більше, ніж він. Аркас не такий відомий, як Тарас Шевченко або Іван Франко, хоча і зробив для України багато корисного. Він, не боячись репресій і переслідувань, розвивав українську культуру, писемність, мову. Також збудував українську школу. Тому я вважаю, що перейменування головної вулиці міста на проспект імені Миколи Аркаса є найкращим варіантом”.
Даніїл Полущук, учень 9А кл.
“Микола Аркас — недооцінений алмаз української культури, завжди залишався в тіні, мало хто знав про його заслуги перед народом і Миколаєвом. Маючи грецьке коріння, любив Україну як свою батьківщину і зробив для неї дуже багато корисного”.
Володимир Басін, учень 9А кл.
“Микола Аркас — видатний український учений, географ, етнолог. Він зробив вагомий внесок в історію нашого краю, особливо Миколаєва, міста, де виріс. Родина Аркасів була багатою, але щедро допомагала бідним. Вони відкрили бібліотеку, у якій кожен мешканець Миколаєва міг брати книжки. Аркаси хотіли, щоб у місті жили культурні, освічені люди”.
Анастасія Хапрова,
учениця 9А кл.
“Розуміння історичних часів від давніших і до останніх М. Аркас систематизував і узагальнив у книзі “Історія УкраїниРуси”. З лекціями він виступав перед миколаївцями. Опера М. Аркаса стоїть в одному ряду з класикою української національної опери — “Запорожець за Дунаєм” ГулакаАртемовського та “Тарасом Бульбою” Миколи Лисенка”.
Єлизавета Метановська,
10А кл.
“Ім’я Миколи Аркаса має історичне значення для нашого краю. Він увійшов у музичну культуру України як автор “Катерини” — опери, написаної за поемою Т. Шевченка, яка з великим успіхом була представлена в Україні, Росії, Канаді, він зібрав, обробив та упорядкував 80 народних пісень. Тому дуже прикро, коли мої ровесники, які не навчаються в гімназії, запитують: хто такий Микола Аркас? Я вважаю, що потрібно якнайбільше популяризувати його ім’я. Бо це та людина, яка дуже багато зробила для України!”.
Уляна Гудкова,
учениця 10Б кл.
“Я навчаюся в українській гімназії, яка названа на честь Миколи Аркаса. На жаль, його ім’я мало використовується у топоніміці нашого міста. У Львові, наприклад, є вулиця, яка носить його ім’я. І це справедливо, бо за його ініціативою і за власні кошти в селі Богданівка було відкрито чотирирічну школу з українською мовою викладання. Ще у позаминулому столітті він дбав про українську мову, був патріотом”.
Анастасія Атанасова,
уч. 10А кл.
“1907 року Аркас заснував товариство “Просвіта”. Його мета — підтримка культурних заходів і видавництво книжок українською мовою. Сам же виступав із лекціями перед мешканцями міста, був надзвичайно освіченою людиною, писав вірші, грав на фортепіано, був закоханий у чарівну природу Богданівки, яка розкинулася на березі Південного Бугу.
Миколаївці повинні пишатися тим, що Микола Аркас вирізнявся серед інших видатних особистостей і зробив багато на благо нашого народу”.
Дарина Півень, уч.10А кл.
“Творчість М. Аркаса, без сумніву, розвиває нашу національну свідомість, сприяє підняттю рівня освіченості й патріотизму.
Однак, на жаль, багато митців Миколаєва не обізнані з постаттю Миколи Аркаса. Це дуже прикро, адже кожен миколаївець повинен пишатися цим історичним діячем. Саме тому потрібно поширювати інформацію про нього, вшановувати його пам’ять. Для цього можна назвати проспект, встановити пам’ятник, досліджувати його діяльність. Миколаїв має знати свого земляка!”.
Катерина Туз, уч. 10А кл.
“Микола Аркас народився в заможній сім’ї, та родина жертвувала кошти для розвитку культури не лише у рідному краї. Фінансово М. Аркас допоміг Михайлові Грушевському у будівництві студентського гуртожитку у Львові.
Це та людина, яка шанувала нашу українську культуру, робила все для її процвітання.
В. І. Ленін — ворог українського народу, політичний діяч Російської імперії, один із головних творців тоталітарної держави СРСР. Через комунізм і тоталітаризм загинули мільйони українців, хіба ми повинні пишатися цим?
Я підтримую вибір миколаївців щодо перейменування проспекту Леніна на проспект Миколи Аркаса.
Ми повинні знати та пишатися нашими діячами, а не творцями російської радянської імперії, які винищували голодом та зброєю наш народ”.
Катерина Голосна, уч. 9А кл.
Ще 1924 року Миколаїв накрила хвиля перейменування вулиць, але тепер нашим сучасникам потрібно відновити історичну справедливість — перейменувати вулиці рідного міста, давши їм достойні імена.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment