Київське оточення Кобзаря

Едуард ОВЧАРЕНКО

У Національному музеї Тараса Шевченка відбулася презентація науковопопулярного видання “Згадайте, братія моя…”. Київ Тараса Шевченка”, яке підготували науковці музею і його філій та здійснило видавництво “Либідь” на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за програмою “Українська книга”.

“Слова “Шевченківський Київ” викликають асоціацію з містом середини ХІХ століття. Цікаво знати, яким він був у ті часи, коли поетхудожник ходив його вулицями чи тішив уяву “картинами златоглавого, садами повитого й тополями увінчаного Києва”. Проте місто — це не лише історичні місця та архітектурні пам’ятники, а й люди, які створюють його особливу та неповторну атмосферу. Тогочасний Київ, український, польський, німецький тощо, постає перед нами не лише через масив ілюстративного матеріалу (пам’ятки історії, архітектури), а через коло спілкування поетахудожника. Метою авторського колективу було не лише подати києвознавчий зріз шевченкознавства через мапу міста зі, сказати б, топографічними координатами, а й відтворити своєрідну кардіограму, на якій позначені тепло сердечних дружніх стосунків, рівність ділового спілкування, пунктирні розриви розчарувань і зрад. Драматургія стосунків Тараса Шевченка з його київським оточенням подається на тлі широкої панорами міста: у творах живопису, графіки, старих і сучасних фотографіях тощо. Важливо, що й сам митець увиразнюється, наближається до теперішніх поколінь не лише через творчість, а й через спілкування; постає як людина з усім спектром надій, розчарувань і знову — сподівань. Пропоновані матеріали вперше яскраво презентують сплетіння доль людей, які ввійшли в силове поле поетахудожника, на тлі Києва”, — розповіла під час презентації видання заступник директора музею з наукової роботи Тетяна Чуйко.
Генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Дмитро Стус назвав підготовку нового видання одним із найвагоміших досягнень музею за цей рік, висловив сподівання, що 2016го Шевченкіана поповниться новими цікавими виданнями.
“Нова книжка — це не монумент, вона має душу, а всі представлені в ній персонажі як живі”, — зазначила головний редактор видавництва “Либідь” Світлана Головко. Також пані Світлана ознайомила присутніх із діяльністю видавництва цього року та окреслила плани на наступний рік. Редактор видавництва “Либідь” Юрій Мендюк розповів про роботу над книжкою. На його переконання у результаті спільної праці колективів музею та видавництва вийшов цілісний і якісний продукт.
“Наукова робота — творча робота. У новій книжці вдалося передати атмосферу Києва 40х—60х років ХІХ століття. А саме видання — зразок видавничої культури ХХІ століття”, — підкреслила києвознавець Ольга Друг. Представник Польського інституту в Києві Тетяна Артушевська наголосила на важливості перекладу цього та інших видань, підготовлених інститутом, на інші мови, аби вони були доступними світовій спільноті. Про свій внесок у створення книжки розповіли наукові співробітники музею Юлія Єрмоленко, Олена Сьомка, Галина Мрозек та Ольга Карпенко.
А завершилася презентація невеликим концертом. У виконанні Сергія Василюка прозвучали музичні твори на слова Тараса Шевченка — “Реве та стогне Дніпр широкий”, “Стоїть в селі Суботові” та “Думи мої, думи мої”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment