«Микола Лисенко. Дні і роки»

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Під такою назвою у видавництві “Музична Україна” побачив світ фоліант, присвячений корифеєві національної музики Миколі Віталійовичу Лисенку. Презентація цього видання відбулась у столичному Музеї видатних діячів української культури. Листи й документи, спогади й особисті матеріали правдиво розповідають про життєві реалії Великого українця. Широко використані епістолярна спадщина та спогади сучасників, що містять цікаві для нас характеристики Миколи Віталійовича, його творів і подій, пов’язаних із життям і діяльністю митця. Публікації в тогочасній періодиці допомагають відтворити й емоційну атмосферу, в якій жив і творив видатний композитор.
Поринаючи у “Дні і роки” Лисенкового життя, дістаєшся витоків нашого національного самоусвідомлення, засвоюєш досвід попередніх поколінь у сенсі національного духовного пробудження. Адже Микола Лисенко був справжнім фундатором і пророком для української музичної культури. Також важлива його роль у становленні сучасної української мови, яка саме в той час набувала теперішнього вигляду. Запропоноване читачам видання, яке готували Роксана Скорульська та, на жаль, уже покійна Марина Чуєва з 2005 року, матиме значний інтерес не тільки для фахівців — дослідників української музики, театру, історії мистецтв і мовознавців, а й найширших кіл шанувальників вітчизняної культури. Цьому передувала копітка робота науковців Музею видатних діячів української культури, а також науковців Марії Загайкевич, Віри Козієнко та Ростислава Пилипчука, без напруженої праці яких книжки могло і не бути. До появи книги на світ упродовж 1992—2015 років в Україні відбулося майже 30 наукових конференцій, на яких висвітлювалося життя, творчість і громадська діяльність основоположника української класичної музики, культурного і громадського діяча Миколи Віталійовича Лисенка.
Про це розповіли в своїх виступах автор Роксана Скорульська, заступник директора Музею Ольга Гураль, донька Марини Чуєвої Катерина, видавець книжки Валентина Пономаренко, директор видавництва “Музична Україна” Богдан Кривопуст, науковець Сергій Гальченко, редактор журналу “Музика” Ольга Голинська та інші промовці. Відзначили дуже важливу роль у появі першого в українському музикознавстві фундаментального дослідження про життя видатного композитора України, творчість і громадська діяльність котрого через певні історичні обставини недооцінена суспільством повною мірою й досі: “Лисенко прославив Україну, й Україна мусить віддати йому належне!”.
На вечорі виступили Хор “Думка” Національного університету ім. Т. Г. Шевченка із духовним гімном України, написаним Лисенком: “Боже, Великий, Єдиний…”, піаністи Павло Лисий, Людмила Чачук, Ксенія Баришевська майстерно виконали низку творів українських класиків. Співачка Анастасія Іванишина натхненно заспівала пісню “Ой, одна, я одна…”, а у виконанні кобзаря Тараса Силенка прозвучала пісня “Ой, виїхав Гонта та й з Умані…”. Як зауважив Сергій Гальченко: “Ми були присутні на рідкісному святі української культури…”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment