Різдвяний павук — родинний оберіг

Оксана ТРАК,
голова місцевого осередку “Просвіти”, село Бортники Тлумацького району Івано-Франківської області

Під такою назвою на базі Народного історикокраєзнавчого музею села Бортники з ініціативи його директора Івана Карп’яка відбувся майстер-клас із виготовлення цього невід’ємного різдвяного символу, який прикрашав і прикрашає наші оселі.

Оскільки торік діти мали нагоду ознайомитися з тим, як виготовляють дідухи, то тепер прийшла черга до різдвяного павука.
Це дійство об’єднало багатьох учасників: до юних краєзнавців, учнів Бортниківського НВК, завітали майстри, які здавна славляться в Бортниках своїм умінням виготовляти дідухи та павуки, Леся Опар та Роман Горбак, також приєдналися члени гуртка “Умілі руки” (керівник Мар’яна Козловська), діти виявили бажання і собі перейняти досвід народних умільців.
Варто зазначити, що з учнями зустрілися майстри з неабияким досвідом. Леся Опар виготовляє різдвяну символіку сім років, а навчила її цього жителька села Бортники Ганна Григорівна Жирун, а от Роман Горбак, учень 10 класу, перейняв досвід від своєї мами, Світлани Горбак, а та навчилася цього ремесла від свого батька Михайла Леніва. Усі троє майстрів є учасниками багатьох виставок та конкурсів. Так і переходить уміння від дідапрадіда до онуків, а з ним і любов до українських традицій.
Усі учасники свята мали нагоду почути розповідь Оксани Трак про значення такого павука для наших предків. Виявляється, його вважали оберегом та символом Всесвіту, прикріплювали до центрального сволока, від поруху повітря такі павуки рухалися і нагадували живу істоту. За повір’ям, людині, яка хворіла, варто було ставати під павуком, оскільки можна отримати позитивну енергію з неба.
Леся Опар та Роман Горбак показали дітям, як виготовити такий різдвяний атрибут. Оскільки соломи було недостатньо, то використовували сучасні матеріали: кольорову “соломку” для соку, павуки виходили барвисті та оригінальні, один із них прикрасив передноворічну шкільну залу, інший — музей, ще один — місцеву залу “Просвіти”, багато хто з учасників заходу запланував собі зробити павука вдома. Отак і єднається минуле з сучасним у творчості, у відродженні старовинних колядок, у Вертепному дійстві, але все це несе відчуття свята перед народженням Христа.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment