Іван ПРОСЯНИК,
зелейник
Аїр. Лепеха, ірниця,
сашина, ягір, татарзілля, шабельник
Рослина (корінь) має потужні знезаражуючі властивості. Вона водночас і протизапальна, і заспокійлива. Відновлює сили при розумовому і фізичному перевантаженнях. Неоціненна для тих, хто хоче кинути палити й пити.
Алкоголізм і паління. 100 г посіченого свіжого кореня аїру залити 0,5 л горілки. Настояти в темряві три тижні, щоденно струшуючи. На грудочку твердого цукру крапати по 30 крапель настоянки й повільно смоктати. Двічі на день. Уранці натщесерце, ввечері — перед сном. Два тижні. Але в цей час не вживати алкоголю та цигарок. Щоб ломка йшла м’якіш, вівсяний настій п’єте. І скл. вівсяного зерна залити трилітрівкою теплої води. Настояти добу. Як зерня осяде, пити вволю.
Грип. Теплим крутим настоєм кореня полоскати горло. Тато радили, йдучи між люди, жувати лепеху. Якщо ж захворіли, перед сном вимастіть медом усе тіло. Напийтеся вволю гарячого відвару хвоща польового 1:1, кореня малини дикої. Попарте ноги в солоній воді. У сухі вовняні шкарпетки насипте порошку гірчиці. Добре вкутайтесь.
Гастрит із підвищеною кислотністю шлункового соку. Аїр, деревій, золототисячник, м’ята перцева, сухоцвіт болотяний, подорожник великий. Порівну. 3 ст. ложки суміші залити літром окропу. Настояти ніч у духовці, печі. Склянку випити натщесерце. Решту — протягом дня. За півгодини до їжі. Три тижні. Дієта.
Розлади нервові, головний біль, розсіяний склероз, параліч, легеневі захворювання, панкреатит, для поліпшення пам’яті, сну, зору. І ст. ложка подрібненого кореня на 300 мл води. Млоїти на слабкому вогні 10 хв. Настояти вкутаним годину. Вживати на неповний шлунок ковточками. Денна частка. Примітка: підшлункову чудово лікує парило. З ст. ложки зела на 0,5 л окропу. Ледь підкип’ятити. Настояти годину. Пити за 30 хв. до їжі. Місяць. Або ж квіти чорнобривців. Припис той же.
Статеве безсилля. 100 г кореня аїру на 0,5 л горілки. Настояти в теплому, темному місці 18 днів, час від часу струшуючи. Вживати по 30 крапель на ковток води. До бажаних наслідків. Примітка: множить козацький дух настоянка (співвідношення те ж) перстачу прямостоячого. А також рослини талабан лікарський, цибуля, еспарцет, ехінацея, вітрів батіг, лопух.
Цистит. Ложка аїру на склянку окропу. Настояти годину вкутаним. Вживати по 100 мл чотири рази на день за півгодини до їжі. Увага. Склянку пшона залити 0,5 холодної перевареної води. Добре перем’яти рукою, щоб рідина стала білою. Пити щодвадцять хвилин по три столові ложки протягом дня. Лікування тричотириденне. Або ж льонок жовтий. Припис тотожний аїровому.
Ще й до сьогодні аїр у знахарській практиці широко використовується від зурочень, лихого ока. Його бажано носити при собі. Жувати при зубному болю.
Це зело супроводжувало русича все життя: його клали в колиску і в човна, що пливе на Ирій Небесен. Ще Геродот Галікарнійський (ІІІ ст до н. е.) писав, що праукраїнські лічці широко користуються ірним коренем. Тато наголошували, що лепеху велять збирати лише 22 квітня або ж 22 вересня в час Сонцестояння, і, обов’язково, хлопчикові босоніж. “На чотирибіг помолюсь, на чотирибіч поклонюсь! Ступаю — де ніхто не ступав! Кажу — як ніхто не казав! Даю — що ніхто не давав! Беру — що ніхто не брав! На тіло біле. На тіло ціле”. Й клав грудочку пшоняної каші. Найбільш магічних властивостей аїр набуває в Купальський тиждень 22 червня.
Береза біла
Про цілющість березового соку знаємо всі. Він містить ціле життєдайне перевесло з калієм, магнієм, залізом — головними кровоочисними чинниками. Береза поряд з гарбузом, чистотілом, фіалкою, чередою має найбільше цинку.
Анемія. Затримка розумового та фізичного розвитку, простатитові. Березовий пилок. Китичкисережки розстилають на білому папері в затемненому, але теплому приміщенні. Через 3—4 дні відшеретувати. Пилок зберігати навпіл із медом у щільно закритій скляній посудині. Чайна ложечка натщесерце, чайна — перед сном. На склянку теплої перевареної води.
Жовчокам’яна недуга. Заготовити листя берези молоде, з копійку. Дві столові ложки сухого перетертого листу на склянку води. Млоїти на слабкому вогні поки стане половина. По 1 ст. ложці тричі на день за 15 хв. до їжі. 3 місяці, без перерви.
Гепатит “А”. 1 ст. ложка молодого листу на 300 мл окропу. Настояти вкутаним годину. Вживати як у попередньому приписі. Випити за день.
Атеросклероз. 1 ст. ложка потовчених бруньок берези залити 300 мл крутого окропу. Варити 5 хв. на окріпнім ключі (баня). Настояти в духовці 6 годин. Не цідити. Hастій випити вранці й по обіді. Цей же настій вживати при артритах, артрозах, холециститах, недугах жовчного міхурця. Тричі на день по 100 мл.
Гломерулонефрит. У рівних частинах листя берези, дикої груші, траву золототисячника, квіти гадючника, румянцюромашки, золотарника, мучниці, кукурудзяних чубків, кореня барбарису. Дві ст. ложки подрібненої суміші на 0,5 л окропу. Млоїти на окріпнім ключі 15 хв. Настояти вкутаним до охолодження. Відцідити. Вживати по півсклянки 4 рази на день за 30 хв. до їжі. Три тижні, тиждень перерва й повтор.
Захворювання серця. Настояти здвоєні чи строєні березові сережкикитиці (1:3 60о спирт) два тижні в темному місці. Вживати від 30 крапель до чайної ложки, повільно збільшуючи частку, тричі на день за півгодини до їжі.
Тато молоді листочки радили вживати при серцевій недостатності, від набряків. Дві ст. л. на 0,5 л окропу. Кип’ятити 15 хв. По склянці в день за півгодини до їжі. Три тижні. Тиждень перерва й повторити до одужання.
Молоді, з копієчку, листя берези мають потужні протипухлинні й омолоджуючі властивості. Набрати в скляну посудину доверху. Тут же залити горілкою. Настояти в темряві місяць. Пити по 40 крапель двічі на день, перший місяць кожного кварталу. А пилок із медом 1:1 пити на 0,5 склянки пів чайної ложки тричі на день, теплим за 30 хв. до їжі. Місяць пити. Місяць перерва. За рік 5 місяців. Лікує онкологічні захворювання, подагру, бронхіальну астму, малокрів’я, безсоння, жовтуху, застуди, риніт, пародонтоз, коліт, різні захворювання ендокринної мережі, клімакс, потенцію, аденому простати, захворювання печінки, сечовивідних, жовчовивідних шляхів, дискінезію кишківника. Збільшує вміст гемоглобіну в крові по важких операціях і недугах, врівноважує кислотність при виразках, знімає неврози, депресії, прибирає варикозне розширення вен, запобігає старінню.
Береза — сакральне дерево Богині Весни Лелі. В обрядових дійствах Орія, Русальчиного Великодня, Куста (що інде в державі дожило до наших днів) ДівчинаБереза чолила гурт. На її ролю вибирали найвродливішу, найпрацьовитішу, найспівучішу. Саме на неї сходила Космічна Благодать, яка передавалася не лише люду, а й худобі, нивам. З Березою мав право одружуватися лиш витязьудалець.