Славний син Великої Волині

Наталія КОРНІЙЧУК,
член ради Рівненського міського об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка

У Рівному відбулася презентація унікального дослідження письменника Валерія Войтовича про культурну спадщину геніального скульптора зі світовим іменем Т. О. Сосновського “Томаш Оскар Сосновський. Скульптура класицизму”.

Томаш Оскар Сосновський народився 12.XII.1812 року у селі Новомалині Острозького повіту Волинської губернії (нині Рівненська область) у сім’ї Станіслава Сосновського, родовід якого походить від давнього православного дворянського роду, і Кастильди Малинської, родовід якої ведеться від давнього руського роду князів Четвертинських.
Після навчання у Теофіполі (нині Хмельницька область) навчається в Кременецькому ліцеї. Після закінчення Кременецького ліцею Сосновський вступає до польського війська. Військову службу Томаша Оскара 1830го перервало польське повстання проти російського царизму.
У 1833—1835 роках Т. О. Сосновський навчається у Варшавській і Берлінській академіях мистецтв. Після їх закінчення переїжджає до Риму, де здобуває освіту у таких знаменитих майстрів різця, як засновник берлінської школи скульпторів — Християн Даніель Раух (1777—1857) і Бертель Торвальдсен (1768/70—1844) — датський скульптор, один із найвидатніших скульпторів епохи класицизму. Наставником і другом для молодого скульптора став італієць П’єтро Тенерані (1789—1869), а майстернею — приміщення, яке раніше належало найвизначнішому представникові класицизму в європейській скульптурі, італійцю Антоніо Канова (1757—1822). Ця наука залишить найглибший слід у творчості Томаша Оскара — майже всі його роботи зрілого періоду будуть виконані в стилі неокласицизму.
Томаш Оскар Сосновський 40 років проживав в Італії, 12 років був регентом “Братства Віртуозів” Академії св. Луки (dell’Accademia dei Virtuosi al Pantheon).     Т. О. Сосновський інспектував художні установи Італії; був головним директором музеїв і галерей Риму. Двадцять чотири художні академії світу надавали йому почесне звання доктора honoris causa.
Французький дослідник Луїс Вейллот у своїй книзі “Запах Риму” (1860) згадує про свою єдину зустріч у Римі із Т. О. Сосновським і не приховує здивування: як міг такий визначний чоловік, маючи в Україні замок, повний коштовностей, більше чотирьох тисяч підданих, жити суто духовним. Усе це Т. О. Сосновський залишив, щоб жити заради мистецтва. Як зазначали сучасники, зустрічаючись із скульптором, зазвичай повторювали на свій лад біблійне: “Шукає скарбів не на землі, а на небі”.
Талановитий митець з Острожчини — автор понад ста біломармурових шедеврів, які є окрасою багатьох храмів та музеїв Риму, Ізраїля, Назарета, Вільнюса, Варшави, Кракова, Рівного, Острога, Житомира, Львова, Чернігова тощо.
Вічні, невичерпні образи Христа і Діви Марії були геніально відображені у таких роботах скульптора: “Діва Марія з Дитям”, “Христос на смертному одрі”, барельєфі “Діва Марія з Дитям” (Острог), “Pieta”, (“Оплакування”), “Невідома” (Рівне), “Материнство Марії” (Рим), “Діва Марія Непорочного Зачаття” (Назарет). Чимало робіт митця виконані на сюжети з історії античної Греції та Риму: “Аріадна”, “Арес”, “Аполлон”, “Сократ”, “Капітолійський Брут” (Рівне), “Олександр Македонський” (Острог). Сосновський — автор прекрасного портрета свого наставника і друга П’єтро Тенерані (Житомир), учителя з Кременецького ліцею Юзефа Коженьовського (Львів), знаменитої італійської акторки Елеонори Дузе (Чернігів), пам’ятників Тадеушу Чацькому в костьолі Візиток та Адаму Нарушевичу у Варшаві, Міколаю Копернику в Римі; скульптурної групи “Ядвіга і Ягайло” для Вільнюса і на Плантах у Кракові тощо. Відомо також, що в одній із приватних колекцій перебуває бюст молодої дівчини в поліському народному костюмі — так звана “Маруся”.
Наведемо лише кілька штрихів до портрета Майстра:
1859 року Папа Пій IX (1792—1878) відзначив Сосновського за великі заслуги в розвитку релігійної скульптури однією з найвищих своїх нагород — орденом св. Григорія Великого (Ordine di San Gregorio Magno). Скульптура “Діва Марія Непорочного Зачаття” стала канонічним образом в усьому римокатолицькому світі.
Пій IX увійшов в історію як Папа, який проголосив догмат про Непорочне Зачаття Діви Марії у грудні 1854 року і скликав I Ватиканський Собор, де затвердили догматичне вчення про правильність Римського первосвящеництва. За Папи Пія IX була проведена реставрація Святої Скали [лат. — Santa Scala].
За легендою, ці сходи (28 мармурових сходинок) були привезені 326 року з Ізраїля святою Єленою, матір’ю Константина Великого, із палацу Понтія Пілата, і що ними піднімався Ісус Христос. Біля підніжжя ієрархічної Скали встановлені роботи скульптора XIX ст. Джакометті: “Поцілунок Іуди”, “Eссе Hомо” та скульптура Сосновського “Pieta” (“Оплакування”).
1870 року в Пантеоні виявлено поховання Рафаеля Санті (1483—1520), останки якого добре збереглися. Гіпсовий відбиток черепа Рафаеля Академія св. Луки в Римі доручила зробити найвидатнішому скульптору (зпоміж тисячі видатних митців) — уродженцю Волині, доктору honoris causa св. Луки Томашу Оскару Сосновському. Відтак цю гіпсову копіювідбиток подарували місту Урбіно, де народився Рафаель.
Т. О. Сосновський прагнув повернутися на свою малу батьківщину в Новомалин. 1884 року він пише сестрі Євгенії: “Я думаю, в цьому році повернутися додому, але не знаю, яким чином”. Та цього не сталося.
Томаш Оскар Сосновський завершив свій земний шлях 27 січня 1886 року. Могила Т. О. Сосновського знаходиться на цвинтарі Кампо Верано (Campo Verano у ділянці “Scogliera del Monte”) в Римі. На його могилі було встановлено барельєф, де зображений ангел, який лівою рукою вказує на небо, а в опущеній правиці тримає сувій пергаменту. І напис: “Святої пам’яті Томаш Оскар Сосновський, скульптор, уроджений в Новомалині, помер у Римі 27 січня 1886. Племінниця (по сестрі) і внучки цей пам’ятник йому становлять. Вічна пам’ять”.
Промовистим для творчої спадщини майстра є також некролог, написаний колегами по Академії св. Луки, який розмістили в багатьох тодішніх європейських газетах після смерті Т. О. Сосновського. Закінчувався він словами: “Був у думках і серцях усіх, тому що на людину подібного характеру, подібної доброти і величності духу треба чекати довгі роки”.
Директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига зазначив: “Томаш Оскар Сосновський — один із митців, творчість якого належить не лише українському, польському, італійському народам, а й громадянам усього світового простору, де зберігаються його прекрасні роботи. На жаль, про життєвий і творчий шлях цього скульптора зі світовим іменем жодної книги в Україні не було створено… Тому Томаш Оскар Сосновський і його доба, представлені у дослідженні Валерія Войтовича, дадуть змогу всім охочим зазирнути у класичне XIX століття та осягнути творчу стезю цього визначного майстра”.
Рецензент книги, доктор мистецтвознавства, лауреат Державної премії ім. Тараса Шевченка Володимир Овсійчук (м. Львів) вважає: “Валерій Войтович зібрав усе, що відноситься до творчості скульптора, і наповнив ним книгу. Все це зробило її уподібненою до підручника для поширення знань про Волинь далеко за її межами і збагатило мистецтво краю іменем видатного скульптора. Блискуче написана монографія стане потрібною для шкіл, з неї молоде покоління здобуде вичерпні відомості не лише про прославленого скульптора, а також про європейське мистецтво того часу, про такі мистецькі явища, як бароко, класицизм, романтизм, що необхідні для культурного збагачення кожній людині. Для культурного світу через постать Оскара Сосновського і Волинь набуває небувалого значення, адже це не тільки цікаво, а й також дає можливість знати, у яких умовах, оточенні, у якому середовищі виховувався творець всеєвропейського масштабу, твори якого прикрашають музеї України, Польщі, Італії та інших країн, захоплюючи високою культурою виконання, глибиною образного розкриття. Вдячності заслуговує й творча діяльність Валерія Войтовича, який присвятив чимало часу вивченню творчості геніального земляка, яким пишається Волинь, а з нею і вся Україна”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment