Лік на весь вік

Іван ПРОСЯНИК,
зелейник

Бузина
Або ж: божина, бождерево, чорнобуз, самбуз.
Як тільки достигала божина, тато чавили з неї сік. І вже  перед Різдвом додавали туди перстач прямостоячий, ряску, барвінок, талабан — словом, усі доступні збадьорювачі й неодмінно мед. Творився Сурай молодості. Кощюна оповідає, як колись князь наткнувся в Іскоростенських дебрях на трьох старих дідів, що пам’ятали іще його прадіда. “А це ми, князю, на чорнім хлібі та на бузиняній Ситі і довговічні, і ситі”.
У бузини цілюще все: квіти, листя, кора, коріння.
Ангіна, грип, запалення легень. На літр окропу взяти порівну 4 ст. л. суміші квітів бузини, дивини, хвоща польового, підбілу, медунки, алтеї, свіжої соснової глиці, квітів гречки, первоцвіту весняного. Настояти ніч у духовціпечі. Пити ковтками гарячим щопівгодини з медом. При ангіні напаром із бузини та ромашки полощуть горло.
Запалення суглобів. Порівну кореня бузини, кропиви дводомної, буркуну жовтого, плодів ялівцю, корінь пирію, кори молодих гілок плакучої верби. 1 ст. л. на 300 мл окропу. Підкип’ятити до 5 хв. Пити по 100 мл тричі на день до їжі. Три тижні. Тиждень перерва й повторити.
Каміння та пісок у нирках. 1 літр сирих (стиглих) ягід бузини потовкти в дерев’яному посуді з 1 літром меду. Настояти три дні при кімнатній температурі. Вживати по 1 ст. л. тричі на день 15 діб. Потім збір підмаренника, вересу, морківника малого. Порівну 2 ст. л. на 0,5 л окропу. Настояти вкутаним. Денна частка. До їжі за 30 хв. Закріпити перебіг лікування молодими листочками берези. Вживати як у попередньому приписі.
Серцеві захворювання. Тато радили достиглі ягоди бузини 3 л пересипати шарами цукром. Через 10 годин залити міцною горілкою. Настояти три тижні. Вживати по 30 мл тричі на день незалежно від їжі.
Панкреатит. Квіти бузини, липи, звіробою порівну. 1 ст. л. на 300 мл окропу. Млоїти на окріпнім ключі півгодини. Настояти вкутаним до охолодження. Вживати за 30 хв. до їжі тричі на день по 100 мл. Три тижні. Тиждень перерва і повтор. Примітка: підшлункову чудово лікує сухоребрик лікарський.
Божина має потужні протипухлинні властивості, як і червоний буряк, полуниця, вишня, смородина, ожина. Якщо протягом року вживати  перетовчені 1:1 з цукром свіжі ягоди бузини по 1—2 ст. л. на день, відновлюється склад крові — тобто лікується білокрів’я.

Будяк, татарник,
чортополох, шишибор
Мало яке зело зрівняється з будяком за своєю кровоочисною та кровоспинною дією. Окрім того він сечогінний, антимікробний, в’яжучий. Допомагає при гіпотонії, запаленнях сечового міхура, ревматичних, подагричних болях, слабкості серця. Гасить спастичні кашлі, астму. Повертає недужому бадьор тіла й духу. Потужна протипухлинна рослина.
Алкоголізм. 10 г трави будяка, два лаврових листки на склянку окропу. 10 хв. кип’ятити на слабкому вогні. Пити місяць по 1 ст. ложці тричі на день до їжі. Але це коли людина сама захоче кинути страшну недуж, наслану потойбіччям.
Аритмія. 1 суцвіття будяка на 1 скл. окропу. Настояти ніч у духовці. По 1 ст. ложці 4 рази на день за 30 хв. до їжі. Три тижні. Тиждень перерва й повтор.
Астма бронхіальна. Будяк із похиленою голівкою. 1 ст. л. верхівки рослини на 1 скл. окропу. Кип’ятити до 4 хв. Настояти дві години вкутаним. Вживати по півсклянки 3—4 рази на день. До їжі.
Бронхіт задавнений. Коріння шешибора 1 ст. л. посіченого на 300 мл окропу. Кип’ятити  на слабкому вогні 5 хв. Настояти вкутаним годину. Вживати по півсклянки 4 рази на день. Під час астматичних приступів палити листя з будяка чи дурману звичайного. 3—4 затяжки.
Гемангіома печінки — жирові переродження її тканин. Рослина під час цвітіння із коренем. 1 л соку на 0,5 л міцної горілки. По 1 ст. ложці тричі на день, заїдаючи дещицею меду та вершкового масла. Лікування довге, але успішне.
Відновлення потенції (заспокійливе від нечисті, наслань).
Кожної рослини по 15 г. Будяк, осика, полин, чорнобиль, плакунтрава, щитник чоловічий (папороть).  На 0,5 л горілки настояти 18 днів. По ст. л. тричі на день. Три тижні.
Захворювання крові. 1 ст. ложка листя без колючок на 300 мл окропу. Кип’ятити на слабкому вогні до 5 хв. Або ж 4 суцвіття на півлітра окропу. Настояти вкутаним до охолодження.  Вживати по чверті склянки 4 рази на день до їжі.
Примітка: цей же настій добре снодійне. Проте тато настоювали цвіт будяка на меду як знадіб’я, що відновлює сили, відгонить страхи.
Недуж печінки з водянкою. У рівних частинах будяк, цмин піщаний, нагідки, корінь кульбаби, кукурудзяні чубки, кропива дводомна, але півчастини моріжку. I чверть всього збору ягоди ялівцю потовченого на порошок. Дві ст. ложки залити півлітрою окропу. Настояти ніч у духовці. Вживати по чверті склянки за півгодини до їжі тричі на день.
Неспокій. Коли дитя пробуджується з плачем і криком, обкурювали його висушеним листом будяка. Те ж роблять і при переполохові. Знімає нервову напругу.
Рак шлунковокишкового шляху. Взяти по 20 грамів листя будяка під час цвітіння зі стеблом і квітом, стільки ж березових бруньок та златоцвіту (чистотілу). 2 столові ложки залити 0,5 л окропу, підкип’ятити до 1 хв. Настояти 1 годину вкутаним. Вживати по півсклянки тричі на день до їжі. Потовчене листя будяка прикладають до чиряків — дуже швидко прориває.

* * *

Шишибор — не лише лікувальне, а й потужне енергетичне зело, бо проганяє недуги, наслані шишем (нечистою силою): зурочення, переляки, падучу. Вся рослина рветься до полудня й подалі від села, куди не догучує спів півня. Бажано хлоп’яком, у кропив’яний (полотняний) лантух випратий. Два кілограми свіжої рослини заливається трьома цеберками крутого окропу. Краще в діжку. Мовчки. Накривається дерев’яним кружком. Добре вкутується. Це робиться десь за три години перед заходом сонця. Як лише воно сяде — митися господарчим милом. Добре вишаровувати в пупі й між пучками, у вухах. Ополіскуватися теж шешиборовою настоянкою. Не витиратися. Обгорнутися не користованим простирадлом. Одразу в постіль. Видужуючого не будити, хай прокинеться сам. Робити тричі поспіль. Щовечора нову купіль. Виливати подалі від садиби. До схід сонця. Лише в будні дні, оминаючи свята.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment