Різдвяна феєрія казки і подорожі

Емілія ФРОЛОВА,
член НСЖУ

Різдвяні свята закінчилися, казкові дні стають минулим. Але для дітей українськомовної школи № 1 міста Костянтинівки Донецької області цьогорічне Різдво — казка, жива і надзвичайно цікава. Хлопці та дівчата готові всім розповідати про свою подорож до прекрасного краю, який зветься Львівщиною. Діти з прифронтової Костянтинівки вперше в житті відвідали місто Лева, знайшли нових друзів у місті Городок, що розташоване неподалік міста-серця Західної України. А запросили в гості юних костянтинівців добрі та щирі люди зі Львівського обласного об’єднання Товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка (голова Ярослав Пітко).

Рано-вранці 6 січня костянтинівських дітей як бажаних і дорогих гостей у Львові на шкільному автобусі зустріли директор НВК № 2 (гімназія) Петро Продивус — голова Городоцької “Просвіти”, керівник і головний спеціаліст Городоцького райвідділу освіти Ігор Яскевич та Юрій Левкович; директори шкіл № 3 та № 5 Роман Гелешко та Оксана Іщук. Опівдні, вже у Городку в приміщенні Малої академії мистецтв імені художника-земляка Петра Андрусіва юних гостей вітали: голова райдержадміністрації Володимир Ременяк, Городоцький міський голова Роман Кущак; заступник голови Городоцької райради Богдан Слонівський; священики українських церков о. Михайло Греділь, святі отці Тарас Цікало та Броніслав Гнатишин.
Учні гімназії, духовий оркестр виконували колядки, показали вертеп, який підготував отець Броніслав. А після цього директор, пан Петро Продивус, провів екскурсію по Городку, історія якого сягає періоду Київської Русі. Діти побували в Старому парку XVII сторіччя, Церквах Івана Хрестителя (1403 р.), Парафіяльному костелі Воздвиження Чесного Хреста (1372 р.), Церкві Благовіщення Пресвятої Богородиці (1633 р.), Церкві Преображення XV ст. (колишній францисканський монастир), приміщенні Ратуші, побачили пам’ятники Тарасу Шевченку, Богдану Хмельницькому, Героям ОУН, усесвітньо відомому Івану Федорову — Друкарю, засновнику однієї з перших друкарень у Львові, а також меморіальну дошку на місці страти учасників Коліївщини 1768 року.
Після екскурсії дітей забрали за святвечірні столи городецькі родини. Гостей частували традиційними 12 різдвяними стравами. Разом із господарями гості побували у церквах на Різдвяній літургії. 7 січня діти колядували разом із городоцькими школярами і навіть долучалися до участі у вертепах.
Наступного дня у Львові костянтинівців зустрів Ярослав Пітко, який провів екскурсію. Діти побували біля пам’ятників Степану Бандері, митрополиту Андрею Шептицькому. Незабутнє враження залишив Собор Святого Юра. Екскурсію продовжив просвітянин Мирослав Тимочко. Він показав делегації центр міста, розказав про єврейський, український, вірменський квартали. Побували діти в Домініканському соборі, побачили типову європейську середньовічну забудову на пл. Ринок. Сподобалися їм пам’ятники Тарасу Шевченку та Адаму Міцкевичу, королю Данилу Галицькому.
Увечері гостей до Києва на залізничному вокзалі проводжали Ярослав Пітко, Петро Продивус та Оксана Іщук.
А діти в дорозі говорили і говорили про Городок та Львів, де історія зустрічала їх на кожному кроці. Львів — це здійснена мрія костянтинівських школярів. Архітектура, вулиці, площі, будівлі — все вражало і захоплювало. Місто Лева, кажуть діти, вони не забудуть ніколи. Це казка, в яку хочеться повертатися. Знову побувати у Львові мріє Марійка Жеребілова (голова учнівського шкільного комітету): “Екскурсія дуже сподобалася, а один із замків мене просто вразив, це така краса! А які там люди! Щирі, світлі. Там святкують Різдво по-справжньому, там відчувається це велике свято. Хочеться, щоб і в нас так було. Львів, я тебе люблю! Городок, я тебе не забуду! Дякую родині, де я жила”.
Просвітяни та освітяни хотіли, щоб саме на Львівщині діти з українського Донбасу  побачили, як у них зберігають і шанують вікові традиції українського народу, як всі — від малого до старого — в ці святкові дні живуть, мов єдина родина, що славить народження Христа.
“Зустріч, — каже заступник голови Костянтинівської “Просвіти”, представник батьківського комітету ЗОШ №1 Руслан Житніков, який супроводжував дітей у цій подорожі, — була організована дуже добре. Львівщина готувалася до нашого візиту, і все було продумано до дрібниць. Влада, “Просвіта”, відділ освіти Городка заздалегідь домовилися з родинами, в яких мали жити хлопчики і дівчатка з Донбасу. І родини гостинно зустріли дітей зі сходу. Потоваришували всі й одразу, ніби знали один одного багато років, усі добре порозумілися, і це було справді душевно. Незабутнє враження залишив Святий вечір і підготовка до нього. А ще костянтинівці колядували разом із місцевими хлопцями та дівчатами. Виявилося, що гості зі сходу вміють колядувати, та ще й як! Що вже казати про вертепи, де діти з першої школи показали себе справжніми акторами. Багато цікавого вони навчилися від нових друзів, бо вертеп — то особливе дійство. Все це можна було відчути в Культурологічному центрі Городка, де дітям показали вертеп. Від просвітян, освітян і міської влади костянтинівці отримали подарунки — солодощі, ляльки-мотанки, книжечки з колядками, та ще й наказ почули: “Вивчайте та приїздіть до нас ще, а ми подивимося та послухаємо, як ви колядки заспіваєте”.
Школярі кажуть, що зустрічали їх у Західній Україні з відкритим серцем. Максим Поперека (учень 7 класу), Софія Зубахіна (11 клас), розповідаючи про Львівщину, говорять, що “там живуть чудові люди, чуйні, добрі, ми їх полюбили, а вони нас. Ми відчули, що вони справді вболівають за нас, питали, як ми живемо, спокійно у нас чи ні, від усієї душі бажали миру та спокою. Це було дуже приємно відчувати. Запрошували в гості, казали, що чекатимуть нас. У Західній Україні — прекрасні люди. Мабуть, ми вперше і розумом, і серцем відчули, що означають слова “Схід і Захід разом”. Зараз спілкуємося з нашими друзями по скайпу, телефонуємо їм. Нам є про що поговорити”. Діти згадують і розповідають, як дівчатка не тільки допомагали, а й вчилися готувати святкові страви на Різдво, як стіл прикрашали, як співали, як усі разом свято зустрічали. Кожна родина намагалася якомога цікавіше організувати відпочинок своїх гостей. Дорослі, які супроводжували дітей на Львівщину, теж теплими словами згадують тих, хто організував для костянтинівців чудову зустріч: Львівську “Просвіту” та “Просвіту” міста Городок, міську владу, управління освіти, вчителів, родини, які гостинно прийняли наших дітей, — усім велике спасибі! Школа № 1 дякує за вашу щирість, відкритість, теплоту, турботу, увагу”.

* * *

Вразив Київ, де учні першої школи провели два дні, коли їхали на Львівщину та коли поверталися додому. Серце столиці — Майдан Незалежності, алея Героїв Небесної Сотні, величний Хрещатик і, звичайно, головна ялинка країни на Софійській площі, а ще екскурсія історичним Києвом… Дякують костянтинівці директору Київського центру науки та мистецтва “DIYA” Миколі Марусику, який організував для них екскурсію до легендарної кіностудії ім. Олександра Довженка, провів зустріч із цікавими людьми в студії сучасного мистецтва (“DIYA” допомагає талановитій молоді реалізовувати їхні проекти), де відбувся майстерклас з малювання спеціальною технікою, розфарбування порцелянових маленьких фігурок, в Арт-центрі гостям подарували книжки Тараса Шевченка, Олеся Гончара та дитячих письменників.
Але й осередок “Просвіти”, нещодавно створений у ЗОШ №1, не стояв осторонь від організації поїздки на Львівщину. Просвітяни першої школи, Костянтинівки, Львівщини, Городка, Києва — це вони разом подарували дітям чудове незабутнє свято на Різдвяні канікули. До речі, традиція запрошувати в гості в Західну Україну дітей зі Східної України була започаткована ще 1990 року Донецьким обласним об’єднанням “Просвіти”. Першою зустріла гостей Івано-Франківська область, згодом долучились інші області Західної України, які за цей час прийняли десятки тисяч школярів зі сходу України. Дякувати Богові, а також ВУТ “Просвіта”. Добра справа живе і житиме, бо на тому і світ наш стоїть.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment