Від Різдва до Йордана — калинова дивина!

Інна ГОНЧАР,
Вадим РЕВУЦЬКИЙ,
Чернівці

Новодністровський аматорський народний хор “Калина” разом із народними і заслуженими артистами України дуетом “Писанка” — Оксаною Савчук та Іваном Кавацюком відкривали у переддень свята Йордана, 17 січня, у Чернівецькому музеї архітектури та побуту святкування “Від Різдва Христового до Йордана”.
Театралізоване фольклорноетнографічне свято зібрало в музеї під відкритим небом 25 колективів з Буковини, а також ІваноФранківської і Тернопільської областей, а це близько 900 учасників, та незліченну буковинську родину прихильників та поціновувачів буковинських зимових обрядів, які бережуть донині у Північній Буковині та Бессарабії.
Вже вдруге у столиці Буковинського краю саме новодністровцям доручили розпочати святкову ходу територією музею, де відтворено дві сільські вулиці, які включають п’ять селянських садиб середини XIX—першої половини XX ст., громадські та господарські споруди (церкву, дзвіницю, примарію, корчму, кузню). Це було справжнє щире родичання, під час якого дует “Писанка” та хор “Калина” під супровід свого акомпаніатора Михайла Рожка першими сердечно вітали гостей дійства та запрошували приєднатися до урочистого кола коляди.
Неймовірна атмосфера буковинського єднання в особливій аурі народних традицій зігрівала усіх, незважаючи на примхи йорданського морозу. Зі святкової сцени Оксана Савчук та Іван Кавацюк зворушили чарівними колядками “Нова радість стала”, “Добрий вечір тобі, пане господарю” і “Старий рік минає”. У цей же час фольклорні колективи знову проходили своєрідним вітальним колом. Першими до виступу ведучі фестивалю запросили нашу “Калину” з різдвяними віншуваннями. На згадку хористи отримали від організаторів пам’ятний диплом.
Цього дня буковинці та гості краю побачили традиційні Коляду, Маланку, щедрівки, йорданські співи, а завершилося свято цікавим обрядом розколяди, яка збереглася ще в деяких селах Буковини. Посеред фестивального поля у вигляді хреста для вечеріпомани організатори розмістили 12 столів, накритих білими домотканими рушниками, куди поклали калачі, свічки у глиняних мисках із зерном; а над усім дійством, здавалось, злітали у небо великі рукотворні традиційні для цієї обрядовості павучки. Завершився фестиваль захоплюючим запаленням ватри.
Лунали пісні й дорогою додому, а вже у вечорових сутінках привітали рідне місто піснею Івана Нагірняка та Михайла Рожка “Місто моєї юності”. Колектив “Калини” щиро вдячний міському голові Анатолію Болдашеву та генеральному директору ТОВ “Мехтрансбуд” Василю Лутчаку, які допомогли транспортом, а також водієві Євгену Лук’янику.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment