Іван ПРОСЯНИК,
зелейник
Буряк
Давньоукраїнською буряк — борщ. З яким нетерпінням я, малий, чекав на “буряковий мед”. Сік із витиснутого білого буряка довго вмлівав у печі, перетворюючись на запашисту солодку малясу. А в нім: залізо, магній, йод, марганець, ванадій, бор, цинк, що перетворювали звичайний городній овоч на незвичайні ліки. А квас у дерев’яній діжечці! Він знімав нервову перенапругу, втому, додавався в борщ. А запечений бурячок!
Болі в потилиці. По склянці соку буряка, моркви, меду та 100 мл спирту. Розмішати. Настояти три дні в темному місці. Вживати тричі на день по ст. ложці.
Головні болі. Вживати 7 разів на день по ст. ложці соку буряка з медом 1:1.
Гіпертонія. Змішати 1:1 сік буряка з медом. Настояти два дні. По 1 ст. ложці 4 рази на день між їжею. Дієта. Зменшити вживання солі.
Біль у колінах. Тонко нарізати червоний буряк кружалами. Обікласти коліна. Закріпити. На ніч. Два тижні щодень. Далі два тижні двічі на тиждень — натертий на тертушці.
Гемоглобіну підвищення. Споживають сирий потертий червоний буряк і гичку. Додають горіх. Змащують олією. Але лише тоді, коли добре працюють нирки.
Залізохромна анемія (недокрів’я). Порівну червоний буряк, морква, чорна редька. Стушити. По 1 ст. л. тричі на день.
Мед із цукрового буряка — чудове жовчогінне. Додають насіння кропу, лист холодної м’яти, кореневища пирію. Випарюють, поки стане сік густий. По 3 ст. ложки за 30 хв. до їжі. Подібно діє хрін, зварений на молоці. 300 мл молока 3 ст. ложки хрону.
Каміння в жовчному міхурці. 500 г пошаткованого буряка заливають трьома літрами води, що відстоялася ніч. Варять на слабкім вогні 6 годин, щоб стало десь половина. Натщесерце й перед сном по 150 мл 40 днів. Зробити 10-денну перерву й повторити. Або ж пити по 50 мл свіжовитиснутого червоного буряка двічі на день півроку. Каміння вийде непомітно. Ті ж наслідки дає збір трав: морківник, верес, підмаренник справжній 1:1:1. 2 ст. л. на 400 мл окропу. Настояти до охолодження вкутаним. Пити по 10 мл 4 рази на день через соломинку.
Мастит. Опустити на кілька секунд свіжі бурякові листочки в окріп. Груди змастити вазеліном та обкласти теплим листям. Утеплити. Через 3-4 години листя змінити. А чи в 5 ст. ложок молока киплячого всипати 4 ст. л розтовченого насіння кропу. Зняти з вогню. Зробити мастилко. Накласти на полотнянку. До грудей. Утеплити. На ніч.
Інсульт. Вволю споживати варений чи сирий червоний буряк із олією. Запивати чаєм із листя смородини. Додаючи лимон, мед. Запобігає повтору недужі софора японська. 50 г софори, омели з глоду чи яблуні на 0,5 мл горілки. Настояти місяць, щодень струшуючи. Вживати по дві чайні ложки двічі на день три тижні. 15 днів перерва й повторити. Таким приписом лікують паралічі. Бажані медові купелі.
Захворювання печінки. Натщесерце 100 мл натертого червоного буряка. Й тричі на день вживати сік буряка, моркви, огірка по 0,5 склянки до їжі. 1:1:1.
Верба
Верба — потужна цілюща рослина, що повністю заміняє аспірин. Тому вона шанована в сільських знахарів, адже протизапальна, жарознижуюча, потогінна, заспокійлива, кровоспинна, раногоюча. Незамінна при жіночих недомаганнях.
Аритмія серця, бронхіальна астма. 2 ст. ложки верби на 300 мл окропу. Кип’ятити на слабкому вогні 10 хв. Настояти годину. Вживати по 50 мл 3-4 рази на день перед їжею.
Артрит. Ягоди шипшини — 50 г, кора верби плакучої, листя берези, плоди ялівцю — 20 г, ягід смородини, корінь гірчака змійового — 15 г. 3 ст. ложки збору на 300 мл окропу. Настояти ніч вкутаним. Уранці підігріти й випити натщесерце все. Водночас вживати сік смородини по 0,5 склянки тричі на день до їжі. Або ж настій 30 г гілочок смородини з листом на 300 мл окропу.
Відчуття слабкості тіла (ніг). Коли той, хто видужує, довгий час лежав пластом. Беруть дві пригорщі кори верби ламкої на відро води. Кип’ятять на слабкому вогні 15 хв. Настоюють вкутаним годину. Підігрівають, поставивши цеберко на дві розпечені цеглини. Парять ноги, обіпнувши їх, поки вода тепла. Витирають. Утеплюють й одразу ж у постіль. Щоденно, до бажаного наслідку.
Грип. При жарові тато брали кору верби плакучої, хвоща польового, коріння дикої малини, гілочки вишні, цвіт липи. Порівну. Заливали подрібнене 4 ст. ложки літром окропу. Млоїти в духовці, печі на слабкому вогні. Випити гарячим до обід. А в обід і до вечора пити новий напар, що готувався вранці. Дві доби.
Жіночі недужі. Кора верби, зібраної в березні. Висушена, потовчена. 1 ст. ложка на 0,5 л окропу. Настояти вкутаним до охолодження. Денна частка. Верба успішно лікує воло (зоб), підвищений тиск крові. Зварена з медом вона швидко повертає втрачені сили 1:1. Незамінна при болях у суглобах.
Запалення сечостатевої системи. Кора верби білої — 25 г, листя груші — 40 г, квіти акації білої, квіти глоду криваво-червоного — по 30 г. 1 ст. л. на 300 мл окропу. Млоїти на слабкому вогні до 7 хв. Настояти вкутаним до охолодження. Вживати тричі на день до їжі.
* * *
Ще прадавні русичі — українці вважали вербу деревом небесним, як означення середини Ирію — Раю.
Хлопчика, що тільки-но народився, купали в міцному напарі білої верби. Таке дійство робили лише тричі в житті. Перед першим боєм та перед відходом на Луки Златі Сварожі.
Це древо границі-межі. Нею обсаджували край Руської землі кажучи: “Там, Де Верба, — там і Русь!”
Із неї, ще в донедавній час, робили всі харчові приладдя. Нею обсаджують ще й досі садиби, як оберіг. Це древо спокою. Ось тому — посидіти під вербою — набути душевної рівноваги. Але цe й каральне древо. Волхви, заскоченого на перелюбі, рік, у порубі, поїли вербовим наваром і зрадливець втрачав злюбну силу.
У жіночій магії особливо шанована була плакуча верба. Збирають вербу pанесенько ось із таким замовлянням, якому тисячі років: “Вербо-Вербо, Ти в Раю зросла! Бога бачила! На тобі кісничок, дай мені листочок (кори шматочок). Тобі на красуваннячко! Мені на здоров’ячко!”
Вітрів батіг
Народні назви розкривають суть рослини: петрів батіг, печіночниця, каменелом. Але батіжок, виявляється, лікує ще й запалення легень, гастрити, холецистити, панкреатити, жовтяницю, покращує серцеву діяльність. Він кровотворний і очисний — тому бажаний при анеміях, вуграх, висипах. Оздоровляє нирки. І як стверджували тато, найліпше повертає сили втрачені взимку.
Алкоголізм. 1 ст. ложку вітрового батога на 0,5 л окропу. Настояти дві години. Пити по третині склянки за 30 хв. до їжі тричі на день. Два місяці. Тижнева перерва й повторити стільки ж. Очищає печінку й підшлункову від горілчаних отрут. Вносить рівновагу в душу й тіло.
Відкладення солі. Вітрів батіг, пирій повзучий (корінь), листя берези зібраної в травні. Порівну. Три столові ложки на літр окропу. Ледь підкип’ятити. Настояти вкутаним до охолодження. Денна частка.
Запалення підшлункової залози (панкреатит). 1 ст. ложка вітрового батога та чорних чорнобривців, порівну, на 0,5 л окропу. Настояти вкутаним до охолодження. Денна частка. Вживати за 30 хв. до їжі. Три тижні. Тиждень перерва і повторити.
Звуження судин головного мозку. Порівну вітрового батога, перстачу гусячого, глухої кропиви, кипрію (Іван-чай). Рослини збирають на початку цвітіння. 6-8 ст. ложок збору на 3 л окропу. Підкип’ятити до 5 хв. Настояти 1 год. вкутаним. Вживати по 1-2 ст. ложки 4-5 разів на день за 30 хв. до їжі. По тижню вживання частку можна збільшити до 1 скл. на день.
Увага! Тим же наваром з яйцем мити голову. Ополіскувати відваром. Двічі на тиждень.
Каміння в нирках і жовчному міхурці. Дуже гарно розчиняють каміння і безболісно виводять з хворих органів. Свіжі соки з вітрового батога, пирію, кропиви жалючої, перстачу гусячого, редьки чорної та буряку. Вживати по 1 ст. ложці тричі на день до їжі. Вживати три тижні. Якщо вітрів батіг не вилікує, беруть сік іншої рослини.
Дифузний гломерулонефрит. Вітрів батіг, чебрець, овес, шипшина, моріжок. Збір. 3 ст. л. на 2 скл. окропу. 10 хв. кип’ятити на слабкому вогні. Настояти 4 год. По 0,5 склянки, двічі на день до їжі.
Суглобиця. Тато радили замісити ячмінне борошно на соку всієї рослини батога, додати 1 ч. ложку оцту. Тісто на лощений папір і до хворого місця, наніч, утеплити.
Коли ж недуж задавнена, уже покрутило пучки, беруть по 20 ложок листу та ягід шовковиці на два літри води. Варити 10 хв. на слабкому вогні. Теплі ванночки щодня перед сном три тижні. Утепляти наніч.
Вітрів батіг — чудове помічне при холециститі, звуженні жовчогінних шляхів, при ослабленні фільтрації в ниркових клубочках, при відкладенні солей, атеросклерозі.
Холестерин (надлишки). Корені вітрового батога 1 ст. ложка на 0,5 л окропу. Підкип’ятити 2 хв. Пити як каву. Тут у помозі стане й насіння льону. 1 чайна ложка раз на день. Коріння кульбаби — 1 ч. ложка порошку — запивати водою за 30 хв. до їжі.
Недужого русича в лазні вистьобували жмутком вітрового батога. Обмивали й напували відваром із рослини — вірний спосіб одужання. Худобу вперше на пастівець та останній раз із нього гнали цим батіжком на велике молоко, гарні розплоди, божественну охорону від звіра, лихого ока, навій.
Вишня
Прадавня кощюна глаголить, що вишню приніс русичам півень-молодець, вхопивши її з сонячної тарелі. Ягідки сонячного дерева лікують навіть тяжкі анемії, бо ж багаті на сполуки міді, заліза, марганцю, калію, магнію. А з якою завзяттю наші молоді зубки хрумали вишневі камінчики — в зернах дорогоцінний В-17 — потужний антираковий чинник. А взимку чай із гілочок. А глей..! Все у вишні дорогоцінне.
Аденома простати. В рівних частинах плодоніжки вишень і листя, і березове, ожини, суниці, малини, білих порічок, квітів липи, листя винограду. 1 ст. л. на 300 мл окропу. Настояти 10 хв. Вживати по 10 мл, додаючи 1 ст. л. молока. 1:1. Плодоніжки вишні, трава пасльону чорного. 1:1. 1 ст. ложка на 0,6 л окропу. Настояти дві години. Пити по 200 мл тричі на день до їжі.
Увага! Паслін отруйний, тому дотримання припису обов’язкове.
Виразка шлунку. Одну третину посудини заповнюють тонким подрібненим корінням дикої вишні. Заливають 60 % спиртом. Настояти у темряві три тижні. Вживати по 40 крапель за півгодини до їжі. Тричі на день. Місяць. Тиждень перерва й закріпити прополісовою настоянкою. 50 г прополісу залити 0,5 л 60 % спирту. Добре кришиться заморожений. Настояти тиждень при обов’язковому щоденному струшуванні. Вживати як і коріння, заїдаючи вершковим маслом (домашнім). Місяць. Лікування починати на спадаючому місяці.
Екземи, парші, лишаї. По 50 г попелу вишні, верхівок сосни на 1 л цукрового сиропу. Кип’ятити до 3 годин на слабкому вогні. Пити по 50 мл двічі на день.
Ендометріоз (гіперплазія дитинця). Гілочки дикої вишні 15 см довжини однолітки. 5 штук на 2 літри (подрібнити). Кип’ятити 15 хв. Настояти ніч. Пити по 2 літри на день. Рік. Цей же припис цілющий і при міомі, фіброміомі.
Увага! Дещо зменшує жіночий статевий потяг.
Гниле болото шлунка (нетравлення, запах із рота). Попередній припис, але пити 3 тижні. Тиждень перерва й повтор. Зробити 5 східців.
Зміцнення захисних сил, очищення крові, бадьор. Натовкти квітами вишні темну посудину. Залити по вінця горілкою. Настояти три тижні в темному місці. Відцідити. Знову наповнити горілкою. Настояти 18 днів. Відцідити. Настої з’єднати. Вживати по 1 ч. ложці тричі в день за 30 хв. до їжі на воді.
Маткові кровотечі. Відвар кори дикої вишні з стовбура. 1 ст. л. на 300 мл окропу. Вживати по 0,5 скл. двічі на день. Три тижні. Закріпити родовиком.
Сечокам’яна жовчокам’яна недужі. 30 г сухих вишневих плодоніжок відварюється 30 хв. у літрі води. Додається, як охолоне, 100 мл вишневого чи малинового соку. Випити за день. Лікування до двох місяців.
А чи суміш. Вишневі хвостики —14 г, кора ясеня — 50 г, плоди горобини червоної — 30 г, кори терену — 20 г, насіння кропиви дводомної — 10 г. Дві ст. ложки суміші заливають двома склянками окропу. Настоюють у духовці печі. Вранці кип’ятять 15 хв. П’ють по півсклянки 2 рази на день. До бажаного наслідку.
А чи вживають на кінчику складаного ножика раз на день розтовчені на порошок ядричка вишні, запиваючи водою.
Плоди вишні мають виражену відхаркувальну, послаблюючу, антисептичну, заспокійливу дію. Тому її застосовують при захворюванні дихальних шляхів, для зміцнення тіла, при дитячому малокрів’ї.
Це сонячне древо уособлення богині літа Лялі. Як його знак, господині викопували маленьку вишеньку, й саджали в діжечку, і всю зиму тішили, вірячи, що тендітне деревце відганяє мерків, навій, шишів. А навесні з великими урочистостями саджали біля хати. Ось звідси в українців такі пишні вишневі сади край садиб.