Єдність — шлях до перемог!

Віталій ЛАДА,
заступник голови Сумського ОО “Просвіти”

До Дня Соборності України у Бібліотеці Академії банківських справ відбувся круглий стіл, присвячений цій важливій даті, ініційований та організований українськими патріотичними громадськими організаціями за підтримки СОДА.
Учасники — відомий в Україні та за кордоном історик та краєзнавець Г. М. Іванущенко; доценти В. М. Власенко, В. О. Артюх та О. В. Вовк; кандидат історичних наук Г. І. Коргод; професор І. П. Мозговий; директор Державного архіву Сумської області Ю. О. Олійник; народний депутат України В. О. Медуниця; учасник АТО С. М. Бєсєдін; голова Сумського ОО “Просвіти” О. Г. Шевченко; голова СОО “Меморіал” імені Василя Стуса С. П. Ревякіна; голова ВГО “Молодий Народний Рух України” А. П. Рибалко та інші.
Відкрив зібрання голова Конгресу української інтелігенції          В. П. Казбан. Він наголосив на важливості та символічності цього свята. Згадав  сум’ян, які 1990 року насмілилися організувати делегацію для першого відзначення Дня Соборності України в Києві. Організували поїздку О. Г. Шевченко, О. І. Піскун та Л. В. Шевченко. Активними членами делегації були: В. П. Казбан, Н. О. Шеремет із доньками, В. О. Артюх, М. Г. Нестеренко, С. М. Дубровська, О. Т. Садовський та інші. Також ті, кого вже сьогодні немає серед нас: Н. В. Кондратюк, В. Ю. Баштовий, О. С. Крамаренко. Згадаймо цих патріотів, які стояли біля витоків державності України.
Сумська делегація налічувала близько 60 осіб і стояла у Києві в Ланцюзі Злуки, який об’єднав тоді три мільйони чоловік з усієї України. Сум’яни були біля Політехнічного університету. Там їх побачив В’ячеслав Чорновіл і радісно вигукнув: “Ось майбутнє України! Схід і захід разом!”.
Г. І. Коргод нагадала присутнім історію цього Свята возз’єднання українських земель 1918 року, історичну ситуацію та атмосферу піднесення, яка тоді панувала.
В. М. Власенко презентував фотографії та розповіді про наших земляків-державотворців, які в ті буремні роки організовували та брали активну участь у відзначенні днів Соборності. Серед них Василь Филинович — свого часу військовий комендант Сум, організатор відзначення Акту Злуки УНР і ЗУНР у січні 1939 року в Карпатській Україні; професор агрономії, майбутній міністр закордонних справ Кость Мацієвич; Іван Мірний — юрист, генеральний писар УНР; Павло Зайцев — визначний шевченкознавець; Степан Дідов та Віктор Пустогвар — офіцери армії УНР, випускники Сумської Олександрівської гімназії та інші.
С. М. Бєсєдін та С. П. Ревякіна наголосили на важливості інформаційного чинника у царині формування української єдності. Адже саме через поразку в інформаційній війні маємо справжню війну і без інформаційної перемоги нинішню війну не виграти.
Згадали цікавий приклад єдності українців у сьогоденні. Коли прийшов до влади В. Ф. Янукович, а українське почали дедалі більше утискати, О. Г. Шевченко розробив Проект Ради українських патріотичних осередків і запропонував українській громаді об’єднатися навколо неї. Систематично збиралися у “Просвіті”, узгоджували дії та плани. Якщо на початку цього проекту на державні та інші свята біля пам’ятника Т. Г. Шевченка збиралося кілька десятків людей, то незабаром — кілька сотень. Більше людей стало і на мітингах і пікетуваннях. Після Революції гідності згадану структуру переформатували у ГО “Майдан”. Це показало, що у знакові моменти українці можуть об’єднуватися і сьогодні. Єдність — єдиний шлях до українських перемог!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment