Готуємо майбутню еліту української нації

Євген ДЗЮБА, Луганська обл.

 

На запрошення о. Ростислава (Стрийська єпархія УГКЦ) гурт учнівської молоді та громадських активістів-просвітян побували у м. Новий Розділ (Львівщина).

Знайомство зі Львовом розпочалося з Музею визвольних змагань. Музей має багату експозицію і чудових фахівців. У Новому Роздолі діти жили в сім’ях і весь час ними опікувалися члени ГО “Українська молодь Христова”.

Під час поїздки до м. Коломиї Івано-Франківської області нас чекали пластуни, хлопці з Коломийської сотні Євромайдану, громадські активісти та головне — легенда українського визвольного руху — сотенний УПА Мирослав Симчич (“Кривоніс”) з дружиною Раїсою. Разом ми виїхали в серце Карпат, на автошлях Яблунів-Космач. Узимку 1944—45рр. у с. Космач відпочивало і проходило вишкіл близько 5000 вояків УПА. У січні 1945 р. радіорозвідка УПА (вдумайтеся: у 1945 р. ЗСУ мали розвідку, 2014-го — ні!) перехопила інформацію — на Космач наступають кілька дивізій НКВД. Щоб не постраждало цивільне населення, командування УПА вирішило вивести підрозділи з села. Щоб прикрити відхід і, головне, дати час, на трасу Космач-Яблунів послали сотню “Березівська” із завданням затримати на добу дивізію НКВД. У “Березівській” сотні було 220 вояків, у дивізії — близько 6000. На моє переконання, сотню послали на вірну смерть. Друга подія вражає ще більше. Тільки-но призначений командир сотні, мотивуючи тим, що він іще не познайомився зі стрільцями і не вивчив місцевість, передає командування Мирославу Симчичу, хлопцеві з “глухого” гірського села, який не закінчував військових академій. У ніч на 15 січня сотенний влаштував засідку, при цьому було знищено 470 НКВДистів на чолі з генералом. Н. Дергачов залишив дивізію і з ганьбою втік у бік Коломиї. Втрати з нашого боку — 3 загиблих Герої.

Про це цього року знято фільм-репортаж “Зимова гроза: подвиг сотенного “Кривоноса” Мирослава Симчича”.

У Коломиї нам організували відвідування музеїв Писанки (єдиного у світі) та народної творчості. Мене вразила реакція учасників нашого гурту — їх не можна було відірвати від чудових виробів.

Другий гурт сватівчан побував на екскурсії на запрошення Тернопільської “Просвіти” (голова Петро Шимків) та Тернопільського крайового наказового отамана коша ім. Дмитра (Байди) Вишневецького — Володимира Мосейка під керівництвом просвітянки Ольги Кузнецової.

Слобожани мешкали в обласному центрі. Побували у музеях: політв’язнів, краєзнавчому (на мою думку, це найбільший в Україні обласний музей), художньому, драматургії ім. Т. Шевченка та в інших цікавих місцях. Були поїздки в славні міста Кременець, Збраж, Почаїв.

Народна громадська рада Сватівського району вирішила обговорити результати цих поїздок і скласти плани на майбутнє. Рада поставила перед собою амбіційне завдання — сприяти вихованню майбутньої еліти української нації для району, області та України. У районній бібліотеці “Просвіта” провела круглий стіл на тему “Патріотичне виховання учнівської молоді у зоні проведення АТО”.

Було запрошено учасників поїздок на Галичину та Поділля, громадських активістів.

За круглим столом присутні згадали події майже 100-річної давнини, бій під Крутами. Наголошувалось на віддзеркаленні подій — 1918 року та 2014-го. Пам’ять героїв Крут, Євромайдану, АТО вшанували хвилиною мовчання.

Відгуки про поїздку були лише позитивні.

Учнівська молодь говорила про вивчення англійської та польської мов, про вдосконалення української, про відвідування визначних місць України. На заході був о. Дмитрій (УАПЦ), який повідомив, що УАПЦ веде перемови про об’єднання з УГКЦ.

Ухвалили рішення про створення осередків “Молодої Просвіти”, “Українська молодь Христова”, “Союзу українок”.

Найближче завдання — підготовка до VIII відкритого Свистунівського фестивалю поезії Т. Г. Шевченка (9—10 березня).

Особлива увага до проекту “УПА очима східняків” — створити 25 фільмів до 25-річчя Незалежності України. Один фільм уже в популярному відеохостингу YouTube, знято другий, у лютому планується зняти ще 2.

Генеральний продюсер проекту Роман Якубовський (м. Стрий), головний продюсер Ярослав Михайлов, агрофірма “Насіння”, м. Сватове, Костянтин Гнилицький — ПП “Канцлер”, м. Кремінна.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment