На сторожі заповітів Софії Русової

Наталя СОЛОДКА,

відповідальний секретар Хмельницької міської “Просвіти”

 

“Нація народжується біля дитячої колиски, тільки на рідному ґрунті”.

Софія Русова

Цьогоріч у лютому на державному рівні відзначаємо 160 років від дня народження Софії Русової, славної українки, дочки шведа і француженки, яка своє серце і життя віддала країні, що стала її Батьківщиною.

Софія Федорівна Русова (Ліндфорс) — народилася 18 лютого 1856 року на Чернігівщині і була п’ятою дитиною в родині. Мати, Ганна Жерве, походила з аристократичного французького роду, а батько, Федір Ліндфорс, мав шведське коріння. З 9 років Софія жила в Києві, закінчила з золотою медаллю жіночу гімназію і увійшла в українське патріотичне середовище, де познайомилася з Олександром Русовим, своїм майбутнім чоловіком, з яким переїхала до Петербурга, де вони й обвінчалися.

Там вони активно працювали в українському земляцтві, допомагали у підготовці до друку повного тексту “Кобзаря” Тараса Шевченка, опублікованого 1876 року у Празі. Згодом, повернувшись із Петербурга на Батьківщину, вона відкриває неофіційні громадські дитячі садки, стає членом Київського і Чернігівського осередків “Просвіти”, викладає на вищих жіночих курсах.

Усе свідоме життя Софія Русова присвятила справі національного відродження. Вона була серед зачинателів українського жіночого руху.

Софія Русова очолювала департамент позашкільної освіти в Міністерстві освіти УНР доби Директорії. 1917 р. заснувала перший український дитячий садок. У цей час розробила план розвитку дошкільного виховання України, схвалений міністром освіти Іваном Огієнком. У 1920 р. (коли уряд залишив Київ) викладала педагогіку в Кам’янецьПодільському українському державному університеті, очолювала Українську національну жіночу раду.

Софія Федорівна Русова — визначний діяч у галузі національного дошкільного виховання України. Сьогодні її праці вивчають вихователі та вчителі, студенти педагогічних училищ і вишів, усі ті, кому не байдужа справа розвитку освіти в Україні.

Хмельницька міська “Просвіта” достойно пошановує 160річчя від дня народження великої українки Софії Русової своїми тематичними заходами: в обласному ефірі прозвучала просвітницька програма “Подільський передзвін” за участю завідувачки ДНЗ № 39 “Котигорошко” Людмили Пекніч, у програмі ТРК “Місто” “Вічнавіч” узяла участь методист ДНЗ № 29 “Ранкова зірка” Людмила Бурбела, яка розповіла про те, як у цьому дитячому садочку втілюють у життя настанови Софії Русової; у Народному Домі “Просвіти” відбудеться круглий стіл на тему: “Виховний ідеал Софії Русової”, де представники дошкільної педагогіки міста Хмельницького відзначать важливість виконання заповітів видатного педагога, ініціаторки створення національного українського дитячого садка.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment