Стала символом боротьби за Українську державу

Іван СЛОБОДЯН,

заступник голови Львівського обласного об’єднання “Просвіти”

 

Її посвята була гідною української жінки. Її посвята — це лаврові листки над символами нашої державності. Її посвята окрилює нас і зриває до Боротьби. Тому у річницю її героїчної смерті віримо в Успіх наших змагань! Віримо, що переможемо! Бо в нас — її кров, кров холодноярських повстанців, кров мільйонів українців, що вмерли за Україну. Кров полеглих Героїв живить нас і кличе до подолання Страху, кличе на барикади!

З підпільної листівки, випущеної в 5–ту річницю смерті О. Басараб, опублікованої в підпільній газеті УВО “Сурма”.

У ніч з 12 на 13 лютого 1924 року у львівській в’язниці “Бригідки” знайшли повішеною українську підпільницю, патріотку, громадську діячку Ольгу Басараб. Ця подія стала однією з найбільш вражаючих на західноукраїнських землях у 1920–х роках.

Весь світ протестує проти блюзнірського судового процесу “Російська Федерація (Путін) проти Надії Савченко”. Усіх дивує, звідки в тендітної жінки стільки сили, благородства й гідності. А це — родовий ген українців. У ХХ столітті саме українські жінки були прикладом жертовності заради друзів, ідеї та Батьківщини. Такими були й українські патріотки Ольга Басараб, Олена Теліга та багато інших жінок-підпільниць. Ольга Басараб зазнала нелюдських мук від звироднілих польських поліцаїв, але не розкрила таємниць революційного руху й зосталася вірною великій ідеї.

Ольга Басараб, член багатьох громадських організацій у середи­ні 20-х років ХХ століття, стала найяскравішим символом боротьби за Українську державу. Її могила на Янівському цвинтарі упродовж багатьох років була місцем паломництва для тисяч українців. Тут виголошували присяги на вірність і приймали в підпільні організації — спочатку в УВО, а потім ОУН.

Ольга Басараб народилася 1 вересня 1889 року в селі Підгороддя на Рогатинщині в родині відомого громадського діяча о. Михайла і Савини (з дому Стрільбицької) Левицьких. Вона мала старшу сестру Іванну та молодшого брата Северина. Навчалася в приватному пансіоні для дівчат у Вайсвассері (Сілезія), ліцеї Українського інституту для дівчат у Перемишлі (1902—1909) та однорічних курсах у Віденській торговій академії. З 1910 р. працювала в страховому товаристві “Дністер”, Земельному іпотечному банку.

1914 року вийшла заміж за студента “Політехніки” Дмитра Басараба, який очолював студентське товариство “Основа”. Подружнє щастя виявилося недовгим: 22 червня 1915-го Дмитро загинув на італійському фронті в першому своєму бою. У 1918—1923 рр. О. Басараб працювала бухгалтером посольства України у Відні, водночас була українською розвідницею. З метою збору військово-стратегічної та політичної інформації відвідувала Данію, Німеччину, Норвегію, інші держави. Провадила просвітницьку діяльність у Комітеті допомоги пораненим і полоненим у Відні та в Комітеті допомоги цивільному населенню, за що відзначена міжнародною організацією Червоного Хреста. Член управи Українського жіночого союзу у Відні. Після ліквідації дипломатичних представництв УНР 1923 р. Ольга переїхала до Львова, де стала членом Головної управи філії Союзу Українок. Розпочала працювати в українському банку “Дністер”, “Земельному іпотечному банку”, стала членом головного відділу львівської “Просвіти” та Товариства “Сокіл—Батько”. Перший досвід громадської діяльності Ольга здобула у столиці Австро-Угорської імперії у товаристві “Січ”. У Львові активно співпрацювала з Українською Військовою Організацією (УВО — підпільна організація військовиків, яка 1929 року трансформувалася в ОУН), була зв’язковою полковника Євгена Коновальця.

Як член УВО О. Басараб була заарештована. О шостій годині ранку 9 лютого 1924 р. у квартиру, яку вона винаймала разом зі Стефанією Савицькою по вул. Виспянського (тепер Вишенського), увірвалася польська поліція. Поліцаї виявили та вилучили в

О. Басараб тексти зібраної розвідувальної інформації та заарештували обох жінок. Їх звинуватили в шпигунстві водночас на користь веймарської Німеччини та більшовицької України й ув’язнили у тюрмі по вул. Яховича (нині — Ак. Кучера, 5, тепер тут розташовано РВВС Шевченківського району). Наступні три дні дівчина провела в камері львівської в’язниці Бригідки.

У той час у Бригідках ще служили поліцейські-українці. Вони повідомили, що один із найжорстокіших комісарів — Міхал Кайдан, який вів слідство, після допиту в ніч на 13 лютого сказав Ользі: “Пані не хотіла нічого сказати нині, але завтра будемо краще пані допитувати, і пані з певністю все розкаже”. Вранці в’язничний сторож побачив її повішеною на тюремних ґратах. У цій ситуації дивно повелася поліція — родину не лише не повідомили про трагічну подію, а й упродовж кількох днів на ім’я покійної приймали передачі. Згодом тіло Ольги як “бездомної”, під фіктивним прізвищем Юлії Баравської передали спочатку для студентських дослідів, а згодом таємно поховали. На дев’ятий день після трагедії поліція таки озвучила свою версію смерті української розвідниці. Офіційне повідомлення про самогубство одразу ж опротестувала громадськість — в’язничні ґрати містилися надто високо, щоб Ольга Басараб самотужки змогла прив’язати зашморг. До того ж під час медичного обстеження було виявлено сліди тортур. Щоправда, професор Сєрацький, який разом зі студентами проводив досліди над тілом “бездом­ної Баравської”, спростував це. 26 лютого провели ексгумацію тіла та повторне дослідження і перепоховали за участю кількох тисяч українців. Утім, це не дало відповіді на питання про причину смерті Ольги Басараб. Поліція залишилася при своїй версії, а українська громадськість і надалі була переконана, що Ольга померла від тортур, а повішення було інсценізоване поліцією.

У 1920—30-ті роки щорічно в день загибелі патріотки українське жіноцтво організовувало панахиди в церквах Галичини. До цього дня виготовляли портрети та фотокартки, влаштовували масові відвідини поховання на Янівському цвинтарі. Часто це супроводжувалося сутичками з поліцією та судовими процесами. Вулицю Станіслава Виспянського у Львові, де жила революціонерка, таємно перейменували на вулицю Ольги Басараб. Її ім’я серед кількох імен провідників увійшло в текст “Молитви українського націоналіста”. І сьогодні одна з гілок родини Басарабів, яка проживає в Північній Америці, зберігає традицію: при народженні першої дівчинки її називають Ольгою та намагаються до кінця життя зберегти її дівоче прізвище.

Ольга Басараб, Олена Теліга й тисячі жінок-підпільниць своїми вчинками й діями наближали нас до омріяної незалежної соборної України. Вони загинули за нас. А зараз нам усім необхідно об’єднатися в нелегкій боротьбі проти споконвічного ворога України — російського імперіалізму.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment