Книга літературних доль

Ігор КОЦЮБИНСЬКИЙ,

директор літературномеморіального музеюзаповідника М. Коцюбинського, член правління міської “Просвіти”, м. Чернігів

Із величезним успіхом у давньому Чернігові тривала презентація нової книги відомого письменника, виконавчого директора Ліги українських меценатів, лауреата багатьох премій Михайла Слабошпицького “Наближення до суті. Літературні долі” (К., Ярославів Вал, 2015), яка відбулася у Чернігівському літературномеморіальному музеїзаповіднику Михайла Коцюбинського. До музею прийшло стільки людей, що всім місця у залі не вистачило. Люди сиділи і стояли в проходах, слухаючи розповіді письменника.

— Ця книжка, можна сказати, випадкова. Я не сідав спеціально писати таку книжку. Писав дуже багато критики, писав прозу, писав для дітей, багато писав передмов і коментарів, і це не виходило окремо, а друкувалось у періодиці. А потім, переглядаючи все це, я помітив, що в моїй критиці велика вага надавалась біографії автора. Мені здалося, що якщо вибрати окремі нариси, то вийде книжка, пронизана біографізмом. Це не нариси, і не статті, і не літературні портрети, а літературні долі, — каже Михайло Слабошпицький.

У книжці йдеться про 35 літературних доль. Це спроба Слабошпицького неакадемічного погляду на письменників від Астольфа де Кюстіна, Володимира Січинського і Миколи Лукаша до Любові Голоти, Василя Слапчука і Василя Голобородька.

А ще спроба відповісти на запитання: письменник — це “приборкувач часу”, який може спинити мить, чи тільки “художниккопіїст”, що відтворює зримий контекст епохи, констатуючи її проминальність…

До книги увійшли нариси про Аcтольфа де Кюстіна, Володимира Січинського, В’ячеслава Липинського, Василя Мисика, Миколу Лукаша, Миколу Руденка, Романа Іваничука, Дмитра Павличка, Романа Федорова, Володимира Короткевича, Юрія Щербака, Анатолія Шевченка, Валерія Гужву, Василя Захарченка, Євгена Гуцала, Павла Мовчана, Бориса Нечерду, Броніслава Грищука, Анара, Василя Голобородька, Івана Корсака, Володимира Некляєва, Дмитра Іванова, Віктора Баранова, Любов Голоту, Надію Степулу, Григорія Гусейнова, Василя Бондара, Бориса Руденка, Павла Гірника, Наталю Дзюбенко, Василя Слапчука, Павла Вольвача.

Чернігівські письменники, науковці та просвітяни віддали належне багаторічній титанічній праці Михайла Федотовича, який узагальнив свої літературні праці у цьому грубезному томі, що є фактично скороченим різновидом хрестоматії з української та світової літератури. Тим більше, що автор знайомий з багатьма тими, про кого пише. Відповідаючи на численні запитання із зали, Михайло Слабошпицький акцентував увагу на часто невідповідності визначних текстів та особи самого майстра (майстрині) слова, разючий контраст між творчим талантом та якимись побутовими перипетіями авторів, що разом із тим не робить їх менш видатними.

Після заходу М. Ф. Слабошпицький ще довго підписував свої книжки охочим (а їх було багато) їх отримати. Впевнені, що яскравий письменник та видавець презентує у Чернігові ще не одну свою книжку.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment