Ламаючи стереотипи: новий авторський проект із художнього читання

Мар’яна БАРАБАШ,

м. Львів

Дар відчувати свій голос дано не кожному читцеві, однак народний артист України, талановитий декламатор Святослав МаксимЧук володіє таким унікальним талантом, випустив не один десяток аудіоальбомів, де записав найкращі перлини зі скарбниці української класичної літератури.

С. Макcимчук як викладач сценічної мови має незабутній досвід розуміння молодої людини, її потреб і прагнень. Тому він радо відгукнувся на пропозицію популяризувати слова та думки наших класиків в інтернетпросторі, але не просто поширювати їх у мережі, а зібрати воєдино завдяки задуманому проектові “Читанка”, що повинен стати гарною основою для нового освітнього порталу, який ламатиме стереотипи шкільного навчання і відкриватиме перед молоддю нові грані розуміння класичного доробку.

Цей проект розпочався завдяки ініціативі актора, волонтерівжурналістів, дизайнерів і операторській майстерності та пропонує поновому відчитати передусім твори шкільної та університетської програм (скажімо, байки Г. Сковороди, твори Т. Шевченка, І. Франка, поетів“шістдесятників”, зокрема В. Симоненка, щоб краще зрозуміти роль цих письменників в історії культури).

Голос читця творить дива з писаним словом. І С. Максимчук, свідомий свого таланту, робить усе можливе, щоб повернути затерті з часом актуальні сенси, завдяки яким ми й називаємо нашу літератури “класичною”. А проект “Читанка” свідомий своєї відповідальної місії, щоб класичне слово донести до слухача в якнайдосконалішій формі сучасного дизайну.

Відомо, що вірші в нових осучаснених поліграфічно перевиданнях, з яскравими обкладинками талановитих художників, зацікавлюють удвічі і втричі більше, ніж якенебудь дешеве видання, що виходить просто заради друку. Звісно, не форма, а зміст важить насамперед (бо недолугим текстам не допоможе жодна художньодизайнерська обробка!). А всетаки як приємно, коли і твір гарний, і виконують його професійно, і презентовано його у яскравій суперобкладинці сучасного відеодизайну!

Саме функції такої “суперобкладинки” виконуватиме проект “Читанка” для текстів, які озвучує С. Максимчук. Цей проект поширюватиметься через власну сторінку у фейсбуці, особитий канал на Yоutube та свій вебсайт, створений як якісний освітній портал. Але в жодному випадку він не є суто пропагандою творчості Максимчука. Актор виступає лише ініціатором втілення благородного наміру й має на меті стимулювати талановиту молодь до пізнання літературної традиції й заохочення самим стати її безпосередніми творцями. Читець пропонує таким чином власний варіант “цікавих уроків” української літератури, на яких немає місця зазубрюванню та блокуванню свідомості учня непотрібним фактажем. Слухач цих “уроків” повинен самостійно дійти висновку, що без знання класичної спадщини не можливо зрозуміти настрої в новотисячолітній літературі. Для цього ініціатори проекту “Читанка” будуть закликати до активної дії передусім сучасних поетів, які повинні думати не лише одним днем чи власними амбіціями, а створювати такий багаж, за яким майбутні покоління зможуть і сучасну для нас літературу безпомилково назвати “класичною”.

Проект “Читанка” закладає основи для якісної верифікації використовуваних зараз у шкільній практиці навчальних програм, які часто бувають далекими від задоволення реальних запитів та потреб сучасного підлітка, котрий спрагло тягнеться за пошуком різних комерційних пропозицій, що часто не дбають про збереження належного культурного рівня чи навіть просто звичайної культурної етики у засвоєнні творів минулих епох. Тому, можна сподіватися, що ідея “Читанки” застереже свідомість сучасного споживача культури від надто екстремальних комерціоналізованих смаків й водночас створить потужний простір для вияву творчих потенціалів серед молодого покоління.

Це також проект нового способу читання української літератури. Адже нікого вже не дивує, що молоде покоління дедалі частіше відмовляється від книжки як продукту поліграфічної діяльності, надаючи перевагу її електронним варіантам, що поширюються в інтернетпросторі. Тому ідея “Читанки” — повернути книжці її первісну роль та активізувати потенціали “лінивих” читачів. Бо кожен, хто “засмакує” собі Слово — завдяки сугестії голосу актора, — не зможе не шукати відповіді на питання, яке для більшості вже стало риторичним: “Що таке українська література?” Але знайде таку відповідь тільки тоді, коли через мікрокосм одного озвученого тексту йому вдасться відчути всю творчість цього письменника, захопитись нею, а відтак спробувати самому глибше пізнати її.

4 і 9 лютого ц. р. С. Максимчук здійснив перші відеозаписи для проекту “Читанка”: байки Г. Сковороди “Олениця і Кабан”, “Строфи” та “Пролог” до поеми “Мойсей” І. Франка, “Лебеді материнства” В. Симоненка, поеми Т. Шевченка “І мервим, і живим, і ненарожденним…”. Їх можна буде переглянути на фейсбуксторінці “Проект Читанка” та на спеціально створеному для цього ютубканалі. Святослав Максимчук запрошує всіх зацікавлених до обговорення проекту і буде вдячний слухачам за відверті, щирі коментарі та поради.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment