Подорож у казку Марії Примаченко

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото автора

У Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі “Мистецький арсенал” працює виставка “Марія Примаченко. Неосяжне”. На ній експонуються роботи видатної української художниці з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва.

“Марію Примаченко зараховують до десяти найвідоміших примітивістів світу. Але й серед них вона займає свою особливу нішу. Хоч би скільки ми намагалися проникнути в таїну її творчості, вона все одно залишиться таїною”, — зазначила генеральний директор Національного музею українського народного декоративного мистецтва Адріана Вялець на відкритті виставки.

А за словами генерального директора Національного культурно-мистецького та музейного комплексу “Мистецький арсенал” Наталії Заболотної, більшість прихильників творчості Марії Примаченко ще не мали можливості в такій кількості переглянути її ранні творіння. “Завдяки її роботам на деякий час “Мистецький арсенал” немов перетворився на Ноїв ковчег”, — зізналася пані Наталя.

Марія Примаченко, з одного боку, була начебто законослухняною радянською людиною, але з другого — своєю творчістю засуджувала тоталітарну систему. Приміром, картина “Як звірі судяться”, створена страшного 1937-го. Очевидно, на ній недаремно зображено саме три звіра, згадаймо особливі трійки НКВС. Однак більшість її творів усе ж по-доброму вражають наївною дитячою щирістю.

Коли дивишся на картини “Баран та птах”, “Лисиця та Журавель”, “Жаба-мандрівниця”, “Незвичайний птах”, “Фантастичний птах на гілці”, “Птахи над квітами”, “Птах у квітах”, “Фантастичний птах”, пригадуєш українські народні казки.

Уява Марії Примаченко створила неповторних звірів. Напевне, більше ніде не можна побачити чогось схожого на її роботи “Коричневий звір”, “Фантастичний звір”, “Зелений звір”, “Жовтий звір”, “Зубрійко”, “Червона мавпа”.

Розквіт творчості художниці припадає на 60-ті роки минулого століття. Саме тоді були намальовані яскраві полотна “Квіти у вазі”, “Павичі у трояндах”, “Павичі”, “Декоративне панно”, “Папуга у квітах”. Вплив народної поетичної творчості відчувається у роботах “Квіти-оченята”, “Білі водяні лілеї”, “Радості сонця”, “Соняшник у городі”, “Соняшник з горобцем та бджілками”. Мотиви народних пісень звучать у картинах “Дівчина по воду ходила”, “Під тим дубом криниця стояла”, “Чабан та вівці”, “Масляна”, “Галя і козак”.

У 80-ті роки створила роботи “Чудовисько”, “Звір зловив горобця”, “Морське чудо”, “Котячий цар”, “Стародавній болотяний цар”. Переглядаючи їх, немов подорожуєш найдивовижнішою казкою у світі.

Ще далекого 1965 року художниця намалювала картину “Слава України”. Патріотичними мотивами також наповнені її твори “Пам’ятник Т. Шевченку”, “Маки дарую дорогому Києву на щастя”, ескізи до опери “Запорожець за Дунаєм”. Подіям Другої світової війни присвячена “Пісня на могилі невідомого солдата”. На виставці демонструється й кераміка її авторства та альбоми з малюнками художниці.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment