Багатство української вишивки

У Центрі Української Культури та Мистецтва відбулося відкриття виставки робіт декоративно-ужиткового мистецтва “Орнаменти буття”, на якій експонуються роботи знаних українських майстрів Євгенії Геник і Миколи Симича.

Виставка присвячена 90-річчю від дня народження Євгенії Геник, яку вважають однією з ключових фігур у післявоєнній ужитковій вишивці України. Вона — укладач найпопулярніших схем для вишивання і саме за ними початківці відточують свою майстерність. Експозиція вражає масштабністю і розмаїттям виробів, створених майстринею, починаючи від 50-х років минулого століття і до сьогодення.

Західноукраїнський колорит тонко переданий у її жіночих костюмах “Весільний”, “Покутянка”, “Борщівський”, “Оксана”, “Святковий”, “Буковина”. Веселково переливаються барви рушників “Осінь”, “Золота осінь”, “Майдан”, “Заграва осені”, “Чорнобривці”. Милують око серветки “Карпати осінні”, “Горянка”, “Писанка”, “Святкова”; рушники — “Україна”, “Незалежна Україна”, “Зелені Карпати”, “Зелена діброва”; подушка — “Чічка”. Представлені тут вишукані чоловічі костюми “Осінь”, “Весільний”, “Горяни”.

Євгенія Геник не змогла при­їхати на відкриття виставки. Проте присутні переглянули фільм про майстриню, створений творчою групою центру. “Вишиваю з п’яти років. Попередньо не роблю ніяких малюнків. У мене в голові з’являється задум, і я починаю вишивати. Хочу створити музей, аби передати свої роботи у спадок, і люди могли за їх допомогою навчатися вишивання”, — звернулася до присутніх з екрана пані Євгенія.

На відкритті виставки охочі поспілкувалися з її чоловіком Іваном Лобатюком і племінницею Оксаною Геник. І. Лобатюк у рамках виставки презентував власну серію прикрас із бісеру, які він робить уже понад 50 років.

Чимало своїх робіт на виставці представив послідовник Євгенії Геник, майстер вишивки і ткацтва, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Микола Симич, чия творчість відома далеко за межами нашої країни. Його вишиті ікони із зображенням апостолів і пророків — унікальне явище не лише у вітчизняній, а й у світовій культурі.

Та головною подією виставки можна вважати ініціативу генерального директора Центру Української Культури та Мистецтва Світлани Долеско зі збору підписів на підтримку створення музею Євгенії Геник і направлення листів із проханням посприяти його формуванню до віце-прем’єр-міністра, міністра культури України В’ячеслава Кириленка, голови Івано-Франківської облдержадміністрації Олега Гончарука та міського голови Коломиї Ігоря Слюзаря.

Відвідувачі виставки Євгенії Геник висловили побажання.

Марія: “Сьогодні було посіяно одне із зерняток для того, щоб потім проросло колосся української гордості та радості від усвідомлення нашої унікальності. Низький уклін Вам за Вашу, пані Євгеніє, фантазійну, вічну та натхненну творчість”.

Петро: “Сподобалися чудові костюми Євгенії Геник. У них відчувається велика любов до свого народу”.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment