Лік на весь вік

Іван ПРОСЯНИК,
зелейник

Продовження.
Поч. у ч. 2—5, 9—11 за 2016 р.

Дивина густоквіткова
Бабуся Онися величали цю рослину — Божа свічечка. Запевняючи, що перш ніж створити світ, Бог спочатку сотворив собі свічечку, щоб по видноті розпочати справу.
Дивина густоквіткова й, справді, звіддаля нагадує чималезну свічу — так густо її метрове, а то й вище стебло, всіяне ясножовтими квітами. Проте тато ставилися до рослини набагато простіш: “Запам’ятай! Од кашлю вона найпомічніша. При чорній недужі (епілепсія) дають її пити, рвучи до схід сонця з усім квітучим верхом. І на печінку як людина кородиться, то спробувавши всі рослини, до неї йдуть (тільки сушити квіти потрібно в повній теміні). Її квіти тато кидали в свій Сурай молодості, застерігаючи від будьякого пиття. “Радій від молодості, сину! Вода набагато хмільніша від вина. Його ж на старість лишай! Бо той, хто починає молодість із вина, — мудрої старості ніколи не звідає!” Але, ну зовсім недавно, розкрилася ще одна таїна цієї Божої рослини. Мій хутірний приятель Віктор обпалив собі ноги, спалахнула спецівка при лагодженні машини. То хтось із товаришів майнув додому, через кілька хвилин приніс настійку дивини, старе простирадло. Намочили, вгорнули голі ноги. Спочатку боліло нестерпно хвилин із двадцять. Відлежав водій тиждень вдома. Розрізали ножицями простирадло, як злуб’янілий кожух, а там молодюсінька шкіра. Проте тато при опіках користувалися міцним наваром підмаренника справжнього. Теж дивовижно загоює опіки.
Артроз. 30 г свіжих квітів настояти два тижні в 0,5 л горілки. Водночас у 300 мл очищеного (авіаційного) гасу вкидають 10 стручків гіркого перцю (подрібнити). Настоюють 9 днів у темряві. Рідини з’єднують. По тому, як попарили хворі суглоби в листях берези чи лопуха, добре витирають настоєм. Утеплюють. ІІ. Змішати 1:1 олію й сік часнику. При всіх суглобицях.
Бронхіт (задавнені кашлюки). По ст. л. квіток дивини, калачиків лісових (алтеї), цмину піскового, чебрецю, підбілу на 0,5 л окропу. Кип’ятять до 3 хв. Настояти вкутаним. Випити протягом дня. Примітка. При астматичному бронхіті тато радили 3—4 г свіжого кореня живокосту скип’ятити в літрі молока. Пити ковтками теплим. Денна частка. Увага! Кореня не більше 4 г — сильнодіючий.
Відкладення солей. Корінь дивини та корінь пирію повзучого в рівних частинах. Дві ст. л. на 0,5 л окропу. Настояти вкутаним. Пити між вживанням їжі по третині склянки. Але не більше 300 мл на добу. Чудово виводить солі щавлевої та сечової кислот листя смородини, до Купайла зібраної. 12 листочків на 0,5 л окропу денна частка. Або гілочки під час сокоруху. До 15 см на 0,5 л окропу. Можна додати й гілочку вишні.
Волос (глибоке гнійне враження шкіри). Свіже в молоці зварене листя дивини кількома шарами накладають до враженого місця на ніч. Добре утепляти.
Грип. Порівну квіток дивини, калачиків лісових, бузинового та липового цвіту, сушених ягід малини (чи її коріння). Ст. л. на 0,5 л окропу. Наст. 3—4 год. у печі. Тато радили й дещицю оману для кращого відхаркування.
Недуги печінки. 3 ст. л квіток дивини напарити в літрі окропу 5 год. Вживати щогодини по 50 мл. Примітка. Тато радили при опухові печінки — нечуйвітер волохатий. На скл. окропу ст. л. квіток. Уживати по 3 ст. л. уранці і ввечері. Це саме і при жовтяниці.
Давньоукраїнська назва рослини П’ятизлот. Його вишивали на військових знаменах, на мечах, підковах. Витязі брали з собою цвіт, як найсильніший оберіг від чужинецької зброї. Вишивали проти серця. Він слугував свічею — провідницею на Луки Сварожі — коли воїн гинув у бою за нашу землю. А відтак — повертав Душу в лоно новонародженого руса.

Дуб
— Добрий день вам, дядьку Дубе! Хмару ви трусніть за чуба! Хай із ваших жолудів виросте аж сто дубів! — завжди отак кланялися тато велетові, що ріс на путівцю.
Національне лікарство використовує дуб у найнесподіваніших випадках. Його вживали наші праукраїнці в далекому неолітичному часі: і як хліб, і як ліки. Адже в жолудях до 40 % високомолекулярного крохмалю, олія, білки, цукри, маса мікроелементів. Тато з помелених жолудів пекли коржики. Робили каву, тому й розміняли свої дев’яносто без хвороб. Дуб використовується при екземі, золотусі, занепаді сили, при всіх кровотечах. При ниркових недугах. Дуб — поряд із білою вербою — один із найпотужніших засобів очищення тіла при хіміотерапії, отруєнні важкими металами, грибами. Дві ст. л. кори дуба (збирати під час сокоруху молоді гілочки) на 300 мл окропу. Проварюють півгодини на сл. окріпному ключі. Настояти до охолодження. По ст. л. на 100 мл перевареної води тричі на день. Тиждень дуб, тиждень верба. Примітка. Таке очищення обов’язкове перед лікуванням травами.
Варикозне розширення вен. Кора та жолуді дуба, кора плакучої верби, плоди каштана кінського. Ст. л. на скл. окропу. Кип’ятити 15 хв. Втирати на ніч та вранці. ІІ. Як лише забуріють помідори, різати на кружальця й прикладати до жиляків на 4 години. Цілодобово. Перебіг лікування дватри тижні.
Виразки, рани, що погано гояться. Дві частини товчених корінців дуба, 1 ч. бруньок тополі, 1 ч. квіток крівці (звіробій) на 3 ч. спирту. Добре товчуть. Наст. 4 год. в закритій банці. Додають 4 ч. свинячого смальцю, млоять на окріпному ключі півгодини. Цідять. Зберігати в холодильнику. Втирати.
Воло (зоб). Початок недужі. Дві ст. л. потовченої дубової кори на скл. крутого окропу. Прикладати на ніч до шиї. Утеплювати, але не целофаном. Водночас пити настій нетреби. При запущеній недужі. Склянка молока: в перший день лікування — крапля йоду. Другого — дві. І так до десяти. А потім назад 9, 8, 7 зменшити до одної. Допомагає навіть при вузловому волі.
Геморой. Навпіл кору дуба і корінь родовика лікарського. По 3 ст. л. на 3 л каструлю. Варити на слабкому вогні 10 хв. Паритися. Але перед цим таз поставити на дві гарячі цеглини, щоб паритися довше. По наслідках.
Екзема (мокнуча). Ст. л. кори дуба на літр води. Варити 15 хв. Як настоїться — влити 50 мл настоянки прополісу. Кілька разів на день втирати в хворе місце.
Лишай. Кора дуда, крушини, пижма, полин порівну. Ст. л. на 0,5 л води. Настояти в гарячій печі ніч. Пити по 50 мл натщесерце і на ніч. І змащувати.
Цукриця (діабет). Сухі, потовчені на порошок жолуді. І ч. о. тричі на день запиваючи настоянкою з кореня лопухаоднолітка. 1 ст. л на 300 мл води. По 100 мл за раз. Місяць. Тижнева перерва й повтор. Пити міцний чай із листя чорниці, зібраної під час цвітіння.
Покращення зору. Дуб. Попіл. Врівноважує всерединночний тиск. 4 ст. л. на 1 л окропу. Настояти добу. Зберігати в холодильнику. По 3 ст. л. тричі на день за 30 хв до їжі. 14 днів. Перерва 5 днів. І повтор.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment