На творчість надихнув Шевченко

Надія КИР’ЯН

У Галереї мистецтв Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка відбулася виставка флорамозаїчних об’ємних панно “Сичі в гаю перекликались” заслуженого майстра народної творчості України Ольги Літус.

На створення унікальних флорамозаїчних композицій Ольгу Вікторівну надихнула творчість Тараса Шевченка. Майстриня розповіла, що одного разу, слухаючи по телевізору пісню “Реве та стогне Дніпр широкий”, звернула увагу на відеоряд — річка, хвилі, верби, які гнуться додолу. А коли співали слова “Ще треті півні не співали”, “Сичі в гаю перекликались” — ніяких птахів на екрані не було. Тому вирішила проілюструвати ці рядки. Так виникли ці та інші композиції: “Зозуля кувала, правдоньку казала”, “Хлюпочуться качаточка поміж осокою”, “Квіти мої, діти” тощо.

Усі ці твори виготовлені в особливій техніці, на винахід якої Ольга Літус має патент, — з кісточок та насіння аличі, абрикосів, слив, вишень, винограду, огірків, кавунів, калини, обліпихи, пшениці, проса, гречки, півоній тощо. Щоб досягти об’ємності, викладає вона їх під кутом 35—40 градусів, а кісточки винограду — під кутом 90 градусів. Особливо захоплюється насінням гінкгобілоби, яке художниця навіть не зафарбовує цілком, а лише частково, — таке воно гарне. У цій експозиції понад 300 цих насінин.

Насіння їй дарують друзі, яким вона надзвичайно вдячна. Особлива подяка Віктору Миколайовичу Самородову, доценту кафедри екології та ботаніки Полтавської державної аграрної академії, заслуженому винахідникові України. На цьому заході він подарував художниці понад 4 000 насінин гінкго і розповів про рослини у творчості Тараса Шевченка. “У нашій області на Оржиччині народився Василь Васильович Капустян, який довгий час був директором Київського університетського ботанічного саду. Він підрахував, що у своїх творах Тарас Шевченко згадує 145 видів рослин, 125 тварин. Отже, у пані Олі ще великий простір для творів цієї тематики. Жоден науковець краще за Шевченка не сказав про ботаніку, як він у листі до знайомого: “Ботаніці необхідний захват. Це захоплення набувається повним розумінням краси, гармонії, безкінечності в природі. Лише так можна побачити Бога цілісного, єдиного й неділимого”. Так само відкрила для себе це явище Ольга Вікторівна”.

Заступник голови Полтавської обласної ради Анатолій Ханко та депутат Валерій Прядко, привітавши Ольгу Вікторівну, пообіцяли допомогти майстрині, щоб її мистецтво побачило якомога більше людей в Україні і в світі, а також організувати гурток, щоб вона навчала дітей та всіх охочих. Від обласного центру народної творчості та культурноосвітньої роботи Ольгу Літус нагородили грамотою.

Друзі художниці нагадали, що Ольга Вікторівна походить із родини лікарів, закінчила Полтавську ЗОШ № 9, паралельно навчалася в художній школі, закінчила кооперативний технікум, інститут. Працювала на Полтавському хлібозаводі. Вона — творча особистість, окрім того, що створює художні полотна в незвичайній техніці, пише вірші. Нині її роботи відомі далеко за межами України: у Китаї, Франції, Німеччині, Італії.

Особливо зворушливою була композиція за творчістю Тараса Шевченка, яку представили учні Полтавської школи № 18. Прикрасив вечір виступ кобзарялірника Івана Яковича Новобранця, який виконав думи на слова Шевченка.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment