Перечитуємо «Кобзар» із Валерієм Франчуком

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото автора

P1012351У Галереї мистецтв Деснянського району столиці завершилася виставка “Кобзар у творах Валерія Франчука”, на якій представили понад 70 живописних, графічних і скульптурних робіт, присвячених творчості Тараса Шевченка. Творчість Тараса Шевченка ввійшла у серце В. Франчука 25 років тому. Ще на зорі незалежності створив перші картини, присвячені видатному українському поетові, — “Три літа” та “Спас”. Наразі Шевченківський доробок художника складає понад двісті робіт. Відбулося кілька персональних виставок, присвячених Кобзареві. Проте остання виставка найповніша.

“До образу Тараса Шевченка я йшов дуже довго. Бо Шевченко сам — прекрасний живописець, рисувальник, аквареліст. А “Кобзар” — це пророча для України книга. Тож підходжу до неї трепетно й сердечно. Для кожного українця “Кобзар” має не менше значення, ніж “Біблія” для віруючої людини. Адже у ньому закладено сенс українського буття, українського духу, який незламний, незнищенний, і який з покоління в покоління нарощує свою силу.

Ця постать на всі часи буття українського народу. Це людина, яка прийшла своїм пророчим поглядом дати нам дорогу. Двісті років, що минули від народження Шевченка, це лише започаткування його вічності. Ми щаслива нація, що маємо такого свого генія”, — розповів митець.

Представлені картини — своєрідний погляд на творчість Кобзаря, авторське бачення Франчуком віршованих рядків поета, які й визначають їх назви. “Гонта в Умані” — цією роботою художник показав непереможний дух українського народу. Поемі Шевченка “Тризна” присвячено картину з однойменною назвою, на якій митець зобразив дванадцять апостолів. А картина “Косар” перегукується з подіями, що сьогодні відбуваються на сході нашої країни.

Іншим Шевченковим творам присвячені полотна “Важка твоя ноша” (“Катерина”), “Мамай” (“Розрита могила”), “Мовчить, бо благоденствує” (“Кавказ”), “На панщині пшеницю жала” (“Сон”), “Ой тумане, тумане” (“Наймичка”), “У неділю вранці рано” (“Наймичка”) та триптих “Голос трави”.

Філософське бачення Шевченкової творчості притаманне скульп­турам “Три тополі при дорозі”, “Святий Тарасій”, “Марія”, “Голгофа”, “Чернець”, диптиху “Катерина”. Представлені на виставці і графічні роботи Валерія Франчука — “Не молилася за мене”, “Перебендя старий сліпий, Хто його не знає”, “Чи то доля та неволя”, “І день іде, і ніч іде…”, “І тут, і всюди — скрізь погано”. Краєвиди різних регіонів України зображені на пейзажах “Щоб лани широкополі”, “Розплелася густа коса”, “За сонцем хмаронька пливе…”, “За думою дума”, “А літа пливуть за ними”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment