Писанкар-воїн

Оксана ЯСІНСЬКА

3407e0a600c105de87c73566a61287faУ Музеї писанкового розпису відкрито персональну виставку знаного коломийського писанкаря, активного майданівця та учасника бойових дій на Сході України Олега Кіращука.

Митець представив 43 унікальні авторські композиції на курячих, гусячих і страусових яйцях з творчого доробку за останні двадцять років. Серед представлених творів — більша частина писанок із приватної колекції коломийця Андрія Свистуна та кілька писанок, написаних напередодні відкриття виставки.

Кожне розписане яйце передає неповторне бачення традиційних гуцульських і покутських символів-оберегів, трипільських мотивів, майстерно інтерпретованих у складних авторських композиціях. Варто відзначити, що сучасні писанкарі дуже рідко створюють власні композиції, натомість Олег Кіращук зумів виробити власний впізнаваний “почерк”, який ні з ким не сплутаєш.

Писанки почав писати ще в дитячому віці. Першими вчителями хлопця були бабуся та мама. У його становленні як митця свою роль відіграли також Коломийська художня школа й художній факультет Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника. Проте професійна освіта не могла дати тих знань, які були потрібні для написання народної писанки. Тож Олег побував не в одному селі, де від стареньких писанкарок зумів зібрати найкращі зразки традиційних писанок (тепер мріє видати їхній каталог). На творчості писанкаря позначився вплив і самобутніх творів Марії Приймаченко.

Писанкові творіння коломийця були представлені на виставках в Україні і за кордоном, зберігаються вони в колекціях багатьох українських музеїв та в приватних збірках колекціонерів із Канади, США, Великобританії та Австралії. Філігранні орнаменти та вишукану колористику писанок Олега Кіращука використав навіть відомий дім моди “Gucci” в одній зі своїх колекцій. Гідне місце посіли вони й у постійній експозиції Музею писанкового розпису.

Події Майдану, а згодом військові дії в зоні АТО змусили писанкаря відійти від творчості. З перших днів Революції гідності Олег Кіращук був у Києві, бачив побиття студентів, що стало поштовхом до написання тематичної писанки. Упродовж півтора року добровольцем у складі 128-ї гірсько-піхотної бригади писанкар захищав Україну. Він один із тих, хто боронив Дебальцівський плацдарм, стояв на передовій, за що й був нагороджений медаллю “Захисник Вітчизни” та нагрудною відзнакою “За бойову звитягу”.

У той важкий період свого життя писанкар не знав, чи зможе ще колись узятися за писачок. Проте запланована виставка дала поштовх для створення нових робіт, які тепер експонуються в музеї.

На відкриття виставки завітало чимало поціновувачів мистецтва Олега Кіращука. Слова вдячності на адресу героїчного митця линули від мами й відомої коломийської майстрині Марії Ступарик-Кіращук, начальника відділу культури Коломийської міської ради Уляни Мандрусяк, мистецтвознавця Катерини Каркадим, митців Мирослава Ясінського та Василя Андрушка, знаної писанкарки Світлани Стадник, директора Будинку школяра Ганни Юркевич.

З духовним словом до присутніх звернувся отець-декан Роман Кіцелюк, із поетичним — студентки Коломийського інституту Уляна Гуцуляк й Іванна Гриньків, віршовану присвяту Олегові Кіращуку зачитала Юлія Долінська.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment