Петриківський рушник об’єднає Україну

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото автора

У Національному заповіднику “Софія Київська” розпочала роботу виставка “Петриківський рушник”, на якій представлено понад 300 картин та предметів побуту з петриківським розписом.

Серед експонатів виставки мальовки на папері, рушники та хустки, розписані петриківськими візерунками, картини на полотні, дерев’яні тарелі, дерев’яні ужиткові вироби, дерев’яні меблі, скрині, порцеляна з петриківським розписом, фотопроект про життя села Петриківка.

Своє мистецтво в експозиції представили художники Галина Назаренко (Петриківка), Тамара Вакуленко (Харків), Олександр Вакуленко (Харків), Ігор Лісний (Петриківка), Наталія СтативаЖарко (Біла Церква), Олена Ярмолюк (Петриківка), Людмила Горбуля (Петриківка), Олександр Опарій (Львів), Тетяна Гарькава (Дніпропетровськ) та студенти Дніпропетровського театральнохудожнього коледжу, які навчаються за спеціальністю “Декоративноприкладне мистецтво”.

Відкрився проект показом етноодягу від торговельної марки “Синій льон” із вишивкою за мотивами петриківського розпису. Крім українців цей одяг презентували представники Грузії, Молдови, Китаю, Індії, Франції, В’єтнаму, Канади та інших країн.

“Сьогодні ми бачимо поєднання пам’яток матеріальної і нематеріальної духовної спадщини. Ця спадщина — світове надбання, яким українці повинні пишатися”, — з такими словами до учасників і гостей виставки звернулася генеральний директор Національного заповідника “Софія Київська” Неля Куковальська.

“Диво петриківського розпису — це традиції, помножені на талант багатьох поколінь. Бажаю, щоб у наших оселях було більше робіт із Петриківки”, — наголосив перший заступник міністра культури України Ігор Ліховий.

“Чому ми обрали саме рушники? Тому що рушник один із символів душі українського народу. Він супроводжує українців від перших до останніх днів життя. Якби наші політичні партії змінили свої прапори на рушники, то ми б жили зовсім в іншій країні”, — зазначив президент Асоціації народного мистецтва України Іван Ярмолюк.

Один із центральних експонатів проекту — інсталяція із 7000 гільз “Мамай — український Будда”, зроблена за мотивами петриківського розпису художницею Галиною Назаренко. Гільзи для цієї інсталяції привезли із зони АТО волонтери, солдати і небайдужі люди.

“Малювати почала змалку. Сама атмосфера петриківського краю надихнула на творчість. Свого часу стати художницею мріяла моя мама. Саме вона багато чого зробила для мого становлення як мисткині.

Коли мій знайомий Юрій Фоменко йшов на війну, я подарувала йому свою картину “Мамай у маках”. Ця робота була разом із бійцями на одному з блокпостів поблизу Горлівки. І поки картина була там, жоден із них не загинув. Саме цей “Мамай” надихнув мене на створення інсталяції з гільз”, — розповіла пані Галина.

Не можна оминути роботи заслуженого майстра народної творчості, викладача Дніпропетровського театральнохудожнього коледжу Тетяни Гарькавої та її вихованців, які здобувають освіту за спеціальністю “Декоративноприкладне мистецтво”. Вражають різнобарв’ям кольорів полотна “Осінній мотив”, “Чарівні птахи”, “Лісова пісня”; панно — “25 років Незалежності України”, “Килимок весна”, “Хризантеми”; різноманітні рушники, скрині, меблі.

“Петриківський розпис — душа України, яка зберігає славетне козацьке минуле, органічно доповнюючи безцінну культурну спадщину людства. 2012 року в нашому коледжі відкрито нову спеціальність “Декоративноприкладне мистецтво” зі спеціалізацією “Петриківський розпис”. Це єдина спеціальність із такою спеціалізацією не лише в Україні, а й у світі. Проте отримання освіти у коледжі — лише частина нашої програми. Адже дітки починають здобувати ази петриківського розпису, починаючи з трьох років”, — зазначила пані Тетяна.

Олександр Опарій представив на виставці серію декоративних тарелей “Квіти України”, чайний і столовий сервізи. Ті, хто цікавиться історичним минулим, звернуть увагу на творчість харківських художників Тамари та Олександра Вакуленків, які створили портрети видатних українських полководців Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького та Івана Мазепи. А хто хоче ближче познайомитися з мистецтвом петриківського розпису, мають можливість пройти майстеркласи.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment