Виставка полотен художниці Марини Соченко в Рогозові

Анатолій КОВАЛЬЧУК,

голова Бориспільського об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка

У загальноосвітній школі с. Рогозів Бориспільського району, що на Київщині, відкрилася виставка картин української художниці, громадської діячки, викладача Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Марини Соченко. Ця виставка приурочена до Шевченківських днів, а також присвячена світлій пам’яті Петра Соченка, Марининого батька, підполковника Збройних сил України, який народився, провів дитячі роки і похований у цьому селі.

Роботи, представлені на виставці, тематично можна поділити на групи. Перша — присвячена видатним діячам української культури та історії. Центральною є картина “Світе тихий, краю милий”. На ній ми бачимо молодого Тараса Шевченка. В поетовій уяві постають картини минулих і сучасних йому подій. Символ минулого — це козацьке військо. В похід його ведуть мудрі й хоробрі ватажки. Але йдуть козаки не степом, а немовби крокують білою хмарою в небесній високості.

Велике враження справляє портрет Василя Стуса — відомого українського поета, громадського діяча Шевченківського духу — зі свічкою в одній руці, аркушем із текстом віршазвернення до України у другій.

У символічному стилі виконано портрет Надії Савченко. Героїчна патріотка, символ нескореності рідного народу і нашої Батьківщини, офіцер Збройних сил України і народний депутат України зображена в неволі, за ґратами. Внизу картини бачимо мерзенного, ненаситного гада з головою проклятого сатаниста, якого чесні московити називають не інакше як “плєшівая кремльовская криса”. Страховисько уособлює агресивну, загарбницьку, імперіалістичну сутність і жорстокість кремлівської влади.

Друга група картин присвячена Революції гідності. Серед них переважають виконані художницею на Майдані портрети її активних учасників, а також воїнів, які захищали Україну в АТО. На особливу увагу заслуговують портрети оборонців Донецького аеропорту. Оскільки героїкіборги поклали свої молоді життя за Батьківщину, Марина писала портрети цих людей честі з фотокарток, наданих їхніми побратимами. З картин на нас дивляться молоді, здорові чоловіки — люди з відкритими і мужніми обличчями. Вони залюблені в життя, але гасло “Україна понад усе!” стало для них провідним у вирішальну для Батьківщини годину. Вони жили гідно і гідно померли, до останнього подиху обороняючи аеропорт.

Чільне місце у виставці посідають полотна, створені Мариною в Рогозові. Частина з них — намальовані в різні роки портрети мешканців села: своїх двох прадідів і прабабусі, а також родичів і земляків. На кількох картинах зображено немолодих уже жінок із задумливими обличчями й натрудженими руками. Можна тільки здогадатися, яким важким і безрадісним було життя цих жінок, скільки горя вони зазнали. Зате важкої роботи для їхніх рук завжди вистачало!

На картині “Весільний коровай”, яка стала дипломною роботою Марини Соченко — випускниці Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, — відтворено давній Рогозівський весільний звичай. На ній зображено жінок чотирьох поколінь. Молодиці й дівчата заклопотані приготуванням обрядового весільного хліба, жінки старшого віку спокійно сидять осторонь, можливо, допомагають молодшим порадами. А зовсім маленькі — ще на руках у матерів. Уже з дитинства дівчата долучаються до прадавніх народних звичаїв. Отже, виростуть справжніми українками, продовжать і передадуть наступним поколінням прабатьківські традиції рідного села.

Серед картин, написаних Мариною в Рогозові, є й пейзажні. На полотні “Гусячий рай” зображено місцеву церкву і ставок біля неї. Бачимо корів, що мирно пасуться на лузі, радісних і безтурботних дітлахів, які катаються на велосипедах, табунці білих і сірих гусей. Картина дуже ідилічна. Художниця професійним оком побачила красу у, здавалось би, буденних речах.

Є на виставці портрет відомого повстанця Івана Черпака, отамана Вороньківської козачої сотні. Очолений І. Черпаком загін, який складався з козаків Переяславського полку, вступивши на початку лютого 1919 року у бій із московськобільшовицьким військом на берегах річки Трубіж, на два дні зупинив навальний наступ ворога на Київ.

Усі присутні на відкритті виставки картин Марини Соченко відзначили високу професійну майстерність художниці, її палкий патріотизм, любов до людей, до української природи, щире вболівання за долю захисників Батьківщини.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment