Петренківське свято у Слов’янській ЗОШ № 13

Як на Донеччині розпочалося святкування 200-річчя від дня народження поета-земляка Михайла Петренка

Валерій РОМАНЬКО,

голова Донецької обласної організації Національної спілки краєзнавців України, член НСПУ

(сидіть-зліва-направо)-доцент-Н.І.Овчаренко,-доцент-В.І.Романько,-краєзнавець-та-письменник-М.І.Шакін,-директор-ЗОШ-№-13-А.ІДраматичну думу в двох явах під назвою “Найда”, що довго пролежала в архіві, не була відома науковцям, літераторам і широкому загалу читачів, віднайшли п’ять років тому. На цю цікаву знахідку натрапила В. М. Шабанова зі Слов’янська, яка веде дослідження в межах проекту “Ідентифікація Петренків”. Рукопис тексту на чотирьох аркушах паперу, списаних із двох сторін, Валентина Миколаївна знайшла у фонді 17 за № 1209 у відділі рукописів Російської державної бібліотеки. Цю новину, як і сам текст п’єси, опрацьований до сучасних мовних норм, оприлюднили дальні родичі поета Олександр, Дмитро та Олег Редчуки, а також праправнук

О. Є. Петренко (як приклад, у виданні “Михайло Петренко: Життя і творчість: Художні дослідження, документи /Упор. О. Є. Петренко, О. О. Редчук. — К: “Фенікс”, 2013).

Вистава була кульмінацією та прикрасою літературно-краєзнавчого заходу, що його організувала дирекція та педколектив ЗОШ № 13. Директор школи Анатолій Погорєлов розповів про особливості національно-патріотичного виховання у колективі: відбуваються зустрічі з цікавими людьми, учні пишуть наукові дослідження з історії рідного краю, здійснюють екскурсії відомими містами України (нещодавно побували у Львові, взявши участь у проекті “Схід і Захід разом”); з метою профорієнтації на робітничі професії здійснюють екскурсії на промислові підприємства Слов’янська, працює гурток “Юні скаути”, музейна кімната тощо. “Усе це, — наголосив Анатолій Іванович, — дає підстави стверджувати, що така різноманітна краєзнавча робота, яка ставить за мету виховати не тільки любов до рідного міста, донецького краю, а й до всієї багатої й прекрасної країни, ім’я якій Україна, є почесною й відповідальною місією педагогічного колективу школи — готувати національно свідомих громадян нашої держави. Ми віримо, що наша праця принесе реальні результати. Підстави так думати дають приклади патріотизму та жертовності в ім’я України наших випускників попередніх років: авіатехніка капітана Ігоря Грішина, який загинув за звільнення Слов’янська у травні 2014 року, тих випускників, які воювали в Афганістані чи воюють сьогодні в зоні АТО…”.

Слово про поета Михайла Петренка виголосила учитель Олена Федорівна Шабанова. Вона акцентувала на нових знахідках і формах роботи у петренкознавстві: це віднайдений текст п’єси “Найда”, невідомі досі факти життя М. М. Петренка, оприлюднені його праправнуком із Києва Олександром Петренком; присвоєння імені М. Петренка одному з астероїдів 2014 року, вшанування поета в Загальнослобожанській премії на честь поета-земляка, яка заснована в Слов’янську 2012 року тощо.

П’єсу “Найда” у постановці слов’янців зняв кінорежисер із міста Ізюм Леонід Щибря. Харківський краєзнавець і меценат Микола Шакін, який був ініціатором і координатором постановки, подякував акторам і режисеру п’єси Вікторії Коваленко і вручив колективу грошову винагороду. Слова подяки акторам і дирекції школи № 13 висловили доценти Донбаського державного педагогічного університету, декан філологічного факультету Н. І. Овчаренко та письменник і краєзнавець Валерій Романько.

Урочистості у ЗОШ № 13 у Слов’янську, на батьківщині відомого українського поета-романтика Михайла Петренка, розпочали заходи зі святкування 200-річчя від дня народження відомого земляка. Кульмінація свята припадає на осінь 2017 року, коли в нашому місті заплановано проведення Всеукраїнського Петренківського літературно-мистецького свята, на яке чекаємо гостей зі всієї України.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment