Розмаїття музичних інструментів

Едуард ОВЧАРЕНКО

У столичній галереї Печерська триває виставка “Українські народні музичні інструменти ХVІІІ—ХХ століть”, підготовлена Національним музеєм архітектури та побуту України.

На виставці представлені зразки музичних інструментів із фондів музею. Багато з них експонуються вперше. Виготовлені українськими майстрами бандури, кобзи, ліри, цимбали, волинки (кози), скрипки, духові та ударні інструменти ілюструють розвиток українських народних інструментів майже з усіх регіонів України. Унікальні експонати музейної колекції розкривають яскраві сторінки історії музичної культури українського народу.

Значну частину колекції зібрав дослідник і збирач народних музичних інструментів Ігор Шрамко, якому належить кілька справжніх відкриттів у царині української музичної традиції. Виставка ілюструє з-поміж них три: дослідження ймовірного строю і варіантів конструкції мамаївської кобзи; побутування та типи традиційних цимбалів в Україні; давні народні конструкції скрипок, що беруть початок від давньоруських гудків.

Найбільше на виставці представлено бандур. Як стверджував Гнат Хоткевич: “Бандура є чисто український винахід. Ніде й ні від кого у світі українці цього інструмента не позичали, а вигадали для себе самі”. Тут можна побачити бандури з Київщини, Чернігівщини, Черкащини, Кіровоградщини, Сумщини, Полтавщини. Є музичний інструмент, виготовлений у Москві. А однією з родзинок експозиції стала бандура, на якій зображено сюжет з листівки Амбросія Ждахи з піснею “Ой, на горі огонь горить”. Принагідно зазначимо, що А. Ждаха ще на початку ХХ століття створив 28 мініатюр, виконаних у техніці акварелі, з текстами і нотами популярних українських пісень.

Експонуються ліри з Буковини та Тернопільщини. Цей музичний інструмент, можливо, й не такий популярний, як бандура, але він також не одне століття використовувався у музичному побуті українців. Репертуар лірників переважно складався з кантів та псалмів. Проте крім духовних пісень лірник міг заграти і веселих — у шинку чи на весіллі, а в певних ситуаціях до нього ставилися як до панотця.

Представлені в експозиції і трембіти з Галичини та Закарпаття. Споконвіку трембіта була єдиним засобом зв’язку чабана з селом. У Карпатах, за давньою традицією, без неї не обходилися жодні урочистості. Саме трембіта сповіщала про народження в сім’ї дитини. Поклик цього інструмента припрошував людей на весілля. Трембіта плакала, коли проводжали людину в останню путь.

Крім музичних інструментів, про які ми знаємо змалку — скрипка, цимбали, сопілка, свиріль, на виставці експонуються й такі, про які ми й не чули. Це — най, дводенцівка, півтораденцівка, сопілка-микитка. Не всім відомі й музичні інструменти бугай, коза, ріг вівчарський, ріжок полтавський.

Також тут представлені кахлі з Івано-Франківщини ХІХ століття, картина кінця ХVІІІ століття “Козак Мамай”, скульптурна композиція “Троїсті музики” та дерев’яні скульптури “Бандурист” і “На раду”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment