Відлуння Чорнобиля

Едуард КІРЮХІН,

Марина КІРЮХІНА

 

Пригадується, в ті дні стояли в буйнім цвітінні сади…

Аварія на Чорнобильській АЕС 20 квітня 1986 року за своїм радіаційним впливом належить до категорії екологічних катастроф загальнопланетарного масштабу. 1986 року весь світ здригнувся від небаченої людством атомної катастрофи ХХ віку. Весь світ… Та глухими і байдужими були патріархи на нашому Олімпі влади. Все радилися і визначалися, як бути: адже наближалося свято — Міжнародний день солідарності трудящих, або Першотравневі дні. I щоб не порушити тоталітарно-комуністичну традицію, партійні й державні “боги” вдалися до обману. Злочинно-пестливою улесливістю звучали у ЗМІ заспокійливі репортажі про незначну і цілком безпечну- для людей і всього живого пригоду на Чорнобильській АЕС. Адже тільки з часом стало відомо, що за масштабами радіоактивних викидів у навколишнє середовище Чорнобиль — це в 90 разів більше забруднення, ніж ядерне бомбардування японських міст Хіросіма і Нагасакі у серпні 1945 року.

Експерти стверджують, що досі про цю катастрофу століття не сказана вся правда. Гласність у питаннях радіоактивного забруднення нашої землі зводиться до публікації заспокійливих даних і деяких карт. Дедалі частіше чути в ефірі: “…що не перевищує природного фону…” тощо. А якщо й називають цифри мікрорентген, рад, бер, то спробуй второпати, що воно і для чого, і як діяти треба по тій шкалі. Дезінформація породжує невігластво, яке так вигідно багатьом. Нечисті на руку люди, вигадуючи химерні проекти заради наживи, вже вкотре хочуть погратися з атомом.

Сотні тисяч людей, не здогадуючись про істинну амплітуду атомної розрухи, жили за законами мирного часу і поплатилися здоров’ям, а то й життям. У них побляк і пригас зір, цезієм розбило кістки, сумною пробою означилася кров, Україну накрив дев’ятий вал онкозахворювань. Особливо непокоїть дитяча онкозахворюваність, яка набирає обертів. А якісне обстеження і лікування для пересічного громадянина стає дедалі більше недоступним. Невивченим до кінця є вплив малих доз радіації на живі організми та їх наслідки. Про це постійно наголошував видатний біолог світового масштабу академік АН України А. М. Гродзинський.

На жаль, аварія на Чорнобильській АЕС наклалася на загальне отруєння біосфери на планеті. Як стверджують поважні фахівці, останнім часом на Землі значно прискорились екологічно небезпечні процеси, пов’язані з діяльністю людей. Для того, щоб зігріти житло, приготувати їжу, створити і примусити рухатись літаки, автомобілі, потяги, кораблі, необхідно більше палива, металу, полімерів… Для цього працюють тисячі заводів і шахт, що добувають і переробляють сотні мільйонів тонн нафти, вугілля, мільярди кубометрів газу тощо. З їхніх труб в атмосферу підіймається безліч токсичних речовин, які взаємодіють з біосферою і приводять до непередбачених і дуже небезпечних для життя всього живого змін. Вагомий внесок у забруднення довкілля вносить хімізація сільського господарства, промисловості та побуту. Вже нині вміст токсичних речовин у ньому наближається до порогового рівня, і живі організми перебувають у стані хронічного отруєння.

Суттєво загострює ситуацію на планеті і в Україні тотальне вирубування лісів — природного фільтра, зелених легенів, цих унікальних екосистем, що є притулком живих організмів. До речі, саме ліси України, Білорусі, Росії та інших країн прийняли на себе перший потужний удар радіоактивних викидів аварії на Чорнобильській АЕС. Вони стали живою стіною… Адже лісовий покрив — це невід’ємне природне середовище існування людини, флори і фауни землі. Після Чорнобиля тільки в Україні 17 тис. га лісу надзвичайно забруднені. Отруєні торфовища, болота, озера, річки, ґрунти. На їхнє відновлення ще потрібно багато часу.

…Великі справи може творити людина!

Дрібними здаються сьогодні “сім чудес світу” (навіть разом узяті) порівняно з успіхами нашої цивілізації в освоєнні космосу чи використанні ядерної енергії. І, безумовно, людство може і повинно зробити все, щоб зберегти природу. Планета людей не може існувати без тваринного та рослинного світу, адже у біологічному аспекті людина — теж частина ланцюга екологічної системи… Боротьба за чисте повітря, за рослинний світ, збереження тварин, без чого б не було життя на планеті, також важлива, як турбота людей за збереження миру, попередження руйнівних війн. Рослини безмовні, та дедалі гучніше звучать на землі голоси вчених, політичних та громадських діячів на їхній захист.

Як тут не згадати слова відомого письменника-анімаліста Джеральда Даррела: “Пам’я­тайте, у рослин та тварин немає депутатів, їм нікому писати та жалітися, за них немає кому заступитися, окрім нас, людей, які разом з ними заселяють цю планету”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment