Авторський концерт із презентацією

Ольга КУШНІРУК,

кандидат мистецтвознавства

На творчому вечорі Олександра Яковчука, заслуженого діяча мистецтв України, який відбувся в приміщенні Києво-Могилянської академії, було презентовано нову авторську збірку “Українські календарно-обрядові пісні для мішаного хору без супроводу” (Київ, Видавничий дім “Стилос”, 2016, 243 с.).

Видання побачило світ завдяки фінансовій підтримці відомого мецената, Героя України Михайла Васильовича Шаповала, директора сільськогосподарського виробничого кооперативу зі знаменитого села Летава, що на Хмельниччині, де писала свою всесвітньо відому картину “Хліб” Тетяна Яблонська. Михайло Васильович, заслужений працівник сільського господарства України, зумів створити за 35 років своєї невтомної діяльності всю необхідну інфраструктуру для гідного життя працівників свого кооперативу. Летавчани живуть у достатку, ніхто на заробітки по закордонах не їздить, діти щоденно бачать своїх батьків, які мають можливість виховувати і опікуватися ними. “Я щасливий, — говорить Михайло Васильович, — бо все життя жив для людей, робив добро”. Його діяльність на ниві культури також вражає: у селі Летава створено чудовий краєзнавчий музей, побудовано великий будинок культури на 800 місць, є нова школа, лікарня, багата бібліотека тощо. А спортивний комплекс, що розмістився в авіаційному ангарі, просто унікальний! До речі, Михайло Шаповал — справжній знавець історії України, інтелектуал-ерудит, котрий, усвідомлюючи важливість збереження та поширення пісенних скарбів нашого народу серед молодшого покоління, радо долучився до втілення видавничого проекту. Саме дякуючи йому збірка обробок народних пісень О. Яковчука змогла побачити світ. Щира йому подяка за допомогу і многая-многая літа!

Це вже друга збірка обробок О. Яковчука: торік побачили світ його “Українські народні колядки та щедрівки для дитячого хору а cappella”, (Київ, поліграфічний центр “Фоліант”, 2015, 190 с.). У нинішню збірку увійшло п’ятдесят обробок для мішаного хору, написаних у різні періоди творчого шляху. Велику цінність збірка становить з погляду етномузикологічного, оскільки всі оригінальні мелодії О. Яковчук записав власноруч під час фольклористичних експедицій на рідному Поділлі у 1970—1980-х роках від носіїв народної традиції. Тим самим його діяльність на ниві збирання і фіксації музичного фольклору (а митець зібрав понад півтори тисячі зразків) заслуговує пильного вивчення фахівцями-науковцями для визначення вартості здійсненого внеску митцем-збирачем в історію української етномузикології.

Пріоритетне ж місце в збірці займає жанр хорової обробки, в якому записані народні мелодії постають художньо довершеними завдяки майстерності авторського письма О. Яковчука, набираючи нового шарму концертності, багатоголосся, звукової картинності. До збірки включено обробки українських пісень календарно-обрядового циклу, зокрема веснянки (гаївки), колядки, щедрівки, купальські тощо. Переважна частина їх уже від 1980-х активно живе у репертуарі багатьох хорових колективів країни, лунає і на зарубіжних конкурсних та фестивальних імпрезах, де українські хори виборюють призові місця, приголомшуючи слухачів і журі виразністю, яскравістю виступів. У своїх хорових обробках Олександр Яковчук продовжує розвивати традицію окресленого жанру, започатковану Миколою Лисенком, його молодшими послідовниками, глибоко розвинуту митцями другої половини ХХ—початку ХХІ ст. Тому цей збірник слід вважати ґрунтовним внеском композитора у поширення хорової спадщини нашого народу.

Після презентації збірника відбувся концерт, на якому виконували твори композитора. Була представлена його хорова та камерно-ансамблева творчість. Перший напрям представила відома своєю просвітницькою діяльністю хорова капела Києво-Могилянської академії “Почайна” під орудою народного артиста України Олександра Жигуна, котра вперше виконала нову кантату композитора “Пастелі” на вірші П. Перебийноса для мішаного хору a cappella. Прозвучали також твори для різних інструментів у супроводі фортепіано, що найтиповіше виражали стильові уподобання автора. Так, “Буковинське капричіо” і “Танго” із Сонати для скрипки (Маріанна Скрипа) і фортепіано (Надія Яковчук) показали феєричність тлумачення національних характеристик. “Мелодія” для фагота (Юрій Конрад) та “Елегія” для віолончелі (Ольга Заяць) розкрили ліричність, романтичні устремління, притаманні ранньому періоду творчості О. Яковчука. Далі відбулася прем’єра нової камерної кантати композитора “Вас так ніхто не любить” на вірші Миколи Вінграновського, що прозвучала у виконанні соліста Національної філармонії України, лауреата міжнародних конкурсів Сергія Бортника у супроводі фортепіанного тріо. Фінальним завершенням програми творчого вечора О. Яковчука стало виконання вже добре відомої слухачам камерної кантати “На перехресті серця” на вірші П. Перебийноса для мецо-сопрано і фортепіанного тріо за участю лауреата міжнародних конкурсів, солістки Національної філармонії України Ольги Табуліної.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment