Не замовкає слава козацької звитяги

Олександр СЕРЕДЮК,

організатор і учасник експедиції,

член НСПУ, письменник

Нещодавно Волинська молодіжна ГО “Школа козацького гарту” та працівники Музею історії сільського господарства Волині-скансен організували та провели одноденний похід-експедицію героїчними місцями козацької і повстанської слави у Здолбунівському районі Рівненської області. До них уперше долучилися діти Копачівської загальноосвітньої школи на чолі з учителем історії Сергієм Янішевським. У минулому — вихованець Школи козацького гарту.

Гід поїздки — Тарас Більчук, уродженець села Коршів Здолбунівського району, відомий художник, герой Майдану гідності, кавалер ордена “За мужність” ІІІ ступеня, фахово розповідав про козацькі звитяги ХVІІ століття. Як після Берестецької битви 1651 року козаки переможно посікли вороже польське військо.

Як пам’ять про ці події тут височіє великий козацький курган, а збоку вросли у землю кам’яні козацькі хрести. Рельєф біля села Коршів був дуже вдалим, і козаки створили постій своєї сотні, яка несла варту на Дубенському шляху.

Учасники експедиції відвідали ритуальний курган у дубово-грабовому лісі. Тут висвячували сотників-козаків. А неподалік, у цьому ж лісі, вдячні нащадки встановили пам’ятний знак 18 загиблим воїнам УПА, які полягли у нерівному бою з енкаведистами 4 листопада 1944 року разом із районним провідником УПА Павлом Назаруком (він же отець УАПЦ). Козачата посадили молоді саджанці, привезені з собою, на алеї Слави.

У селі Уїздці, біля Будинку культури, вихованці “Школи козацького гарту” продемонстрували місцевим мешканцям козацьке бойове мистецтво з елементами характерництва. Прикро було Тарасу Миколайовичу вибачатися за своїх земляків, які проігнорували національно-патріотичний захід, адже ще за десять днів до приїзду молодих гопаківців він розклеїв оголошення по селу і особисто запросив директора школи Дмитра Васильовича Бондарука та директора Будинку культури Вікторію Петрівну Кухарчук, ніхто з них не прийшов на зустріч, і навіть не зорганізували дітей, щоб ті на власні очі побачили справжній Бойовий гопак.

Тарас Більчук повів нас на святе місце у лісі, де не одне століття б’є цілюще джерело. Парафіяни місцевої церкви московського патріархату спорудили біля нього грот і… повісили на металеву огорожу великий замок. Таку зухвалість людей не сприйняв всемогутній Перун і повалив два величезних граби на землю, закривши вільний прохід до джерела.

Хвилиною мовчання і виконанням гімну України вшанували волиняни полеглих героїв УПА. Закінчився захід традиційним частуванням козацьким кулешем, який приготували місцеві активісти-патріоти села Коршів.

У незалежній Україні варто було б на державному рівні увіковічнити пам’ять героїв. Понад трасою Рівне-Здолбунів потрібно встановити інформаційні вказівники, а на місцях загибелі козаків і повстанців — пам’ятні знаки.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment