Велике польсько-українське свято у столиці України

Євген ҐОЛИБАРД

На тлі важливих (подекуди сумних) урочистостей, що відзначались у цілому світі в першій декаді травня, 225та річниця ухвалення польської Конституції Третього Травня стала в столиці України визначною подією громадського і культурного життя.

Національна опера України вже давно не мала такої радісно налаштованої публіки і переповненої зали, як під час цієї унікальної родинної імпрези: привітні дівчата у польських і українських національних костюмах вітали гостей і вручали спеціально створені до цього Прем’єрконцерту пам’ятні програмові проспекти. Святкове оформлення сцени і лож, багато декорованих живими квітами, серед розмаїтості яких вирізнялись польські і українські кольори: білий у поєднанні з червоним і жовтий у поєднанні з блакитним, державні прапори України і Польщі, стяг ЄС, встановлені в центрі заквітчаної сцени.

Усе це створювало настрій урочистого очікування серед присутніх у залі відомих особистостей зі сфери політики, бізнесу, науки, освіти, культури України і Польщі, представників дипломатичного корпусу, засобів інформації і польської діаспори в Україні.

Тим часом на сцені займають місця музиканти відомого оркестру KyivKlassic під керівництвом доктора філософії, народного артиста України, професора Германа Макаренка, а на подіум за оркестром виходить Національна заслужена академічна капела України “Думка”.

На перший акорд Мазурки Домбровського дружно встає вся зала і співом патріотично підтримує урочисте виконання Гімнів Республіки Польської і України.

На авансцені — Надзвичайний і Повноважний Посол РП в Україні Генрик Літвін. У короткому виступі, насиченому важливими для поляків і українців історичними фактами, пов’язуючи сьогодення зі славним для обох народів періодом “Золотого віку” і тогочасним польськолитовськоукраїнським братерством, пан Посол викликав бурхливу хвилю вдячних оплесків, а в серцях присутніх — тепле відчуття власної гідності і шанобливого ставлення до спільного минулого та надію на добре майбутнє обох Націй.

Як професійний історик, звернувшись до історичних подій XVIII ст., Г. Літвін пояснив логіку ухвалення польської Конституції 3 травня 1791 року і теплим словом згадав гетьмана Пилипа Орлика та його Конституцію.

Інтенції великого братерства доповнив Посол Литовської Республіки в Україні, пан Маріус Януконіс, котрий зазначив лінію співпраці з Україною у нинішні важкі часи фактичної війни.

Проте війна — справа тимчасова, а музика — вічна. Всі баталії і конфлікти минулися, а polonez adur Фридерика Шопена залишиться назавжди. Власне саме з цього твору оркестр KyivKlassic розпочав справжнє свято польської музичної, патріотичної, інтелектуальної культури. Під час Прем’єрконцерту ми вислухали чотирнадцять творів великих композиторів у сучасному виконанні.

Зокрема організатори цього чудового свята національної гідності цілком слушно поставили в центрі програми найвиразніші твори геніального поляка: mazurek ddur, walc cismoll i nokturn.

Вдячні оплески присутніх викликав блискучий виступ Маріуша Патири, видатного скрипаля сучасності, котрий у супроводі оркестру майстерно виконав твори, що вимагають не лише високої техніки, а передусім — глибокого проникнення в ідею і дух звучання: kujawiak i polonez koncertowy Генрика Вєнявського, a особливо — nokturn Фридерика Шопена.

Віртуозне виконання цих творів відбулося на унікальному інструменті “II Cannone” (Armata) — копії скрипки великого Нікколо Паганіні, яку Маріуш Патира отримав у Ґенуї, як Grand Prix на Міжнародному конкурсі імені Великого Маестро.

Зі щирою вдячністю, щедро нагороджено оплесками оркестрове виконання популярного poloneza Міхала Огінського в оригінальному музичному перекладі одного з героїв вечора, професора Германа Макаренка, а також дві інші авторські інтерпретації диригента: Фантазія на польські народні мелодії і Польськоукраїнський музичний віночок.

Вразив незвичний музичний мініспектакль, побудований на polonezie Войцєха Кіляра до фільму “Пан Тадеуш”. Солісти Андрій Войчук (цимбали) і Роман Холматов (скрипка), граючи євреївмузикантів, прекрасно музично вписалися у партитуру твору і артистично — в характер героїв поеми Адама Міцкевича.

Ще й меду до цієї святкової куті додали оркестранти, котрі з радісними усмішками активно включились у творення сміливого багатонаціонального дійства.

Виразний польськоукраїнський акцент було надано розкриттю історичнокультурної теми патріотичного єднання в знаменитих творах Станіслава Монюшка: mazur z opery “Halka” i mazur z opery “Straszny dwór”.

Тут оркестр KyivKlassic i Національна заслужена академічна капела України “Думка” прекрасно виявили високий рівень української професійної майстерності у виконанні польської оперної класики.

Прем’єрконцерт, який тривав понад дві години, під час кожної паузи між номерами програми був збагачений інформаційними цікавинками, що стосувались виконуваних творів, їх авторів і виконавців, із зазначенням відповідних історичних і біографічних подробиць, котрі дуже артистично викладав конферансьє концерту Георгій Решетник.

Із вдячністю варто додати, що цей надзвичайний концерт був благодійно організований Амбасадою РП в Україні, Інститутом Польським у Києві та столичним Оркестром Kyiv Klassic, за підтримки польських банків KredoBank i PZU в Україні, Міжнародного Товариства польських підприємців в Україні та компанії Plastics, що вже другий рік є Генеральним спонсором Всеукраїнського Благодійного Фонду “Від серця до серця”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment