Зустрічає Бахмут український

Емілія ФРОЛОВА,

член Національної спілки журналістів України

Громадські активісти, представники ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, науковці, історики, поети, журналісти Сходу і Заходу — двох частин нашої єдиної країни, у День пам’яті і примирення зустрілися на Донбасі.

Волонтерська група “Бахмут Український” радо зустріла однодумців, небайдужих людей, які твердо знають: якщо є бажання творити добро, то для досягнення мети кожен може зробити багато корисного заради рідної країни.

Нині підтримка все ще потрібна українськомовній школі № 1

у Костянтинівці Донецької області. Дякуючи газеті “Слово Просвіти”, про довготривалий конфлікт між захисниками навчального закладу та начальником міського управління освіти Ольгою Барабаш дізналися в Україні, зокрема, у Львові. Тому й не обминули цього питання представники науки, громадські діячі, працівники ЗМІ, які з Львівщини приїхали в Бахмут.

Ініціаторами зустрічі були Львівський торговельно-економічний університет та волонтерська група “Бахмут Український”. Коли “західнякам” розповіли про конфлікт “східняків-костянтинівців” із чиновниками, то у львівського “десанту” не лишилося сумніву щодо того, розглядати проблему, яка бентежить провінційне прифронтове місто, чи ні. “Бахмут Український” запросив активістів із сусідньої Костянтинівки, і представників батьківського комітету школи, його директора та просвітян запросили в гості.

Отже, обговорення багатьох проблем, із якими повсюди стикаються волонтери, активісти, патріотична громадськість, почалося з ситуації, що склалася з костянтинівською школою. Виступив директор ЗОШ № 1 Олександр Мережко, розповіла про боротьбу за школу голова батьківського комітету Оксана Роменська. Проблем ще багато і крапку ставити в цій історії зарано, бо сумніви щодо збереження закладу, який навчає дітей українською мовою, залишаються: ЗОШ № 1 збережуть, якщо на її базі створять опорну школу. Є такий проект, але чи буде він здійснений? Ніхто не дає гарантій, що місцева та обласна влада зроблять усе для того, аби опорна українськомовна школа в Костянтинівці постала. Потрібні капітальний ремонт школи, потрібна підтримка міського управління освіти, потрібно вичерпати непорозуміння і нерозуміння між школою і начальницею Управління освіти…

А от львів’яни дуже добре зрозуміли проблему костянтинівців. Цікавою була розмова з науковцем Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАНУ Петром Шкраб’юком, доктором історичних наук, старшим науковим співробітником, членом НСПУ, громадським діячем. Петро Васильович відчув загрози костянтинівській школі, обіцяє допомогти, тож захисники ЗОШ № 1 сподіваються на львівську підтримку.

Продуктивним був діалог із львів’янином, громадським активістом “Козацького стрілецького братства”, “Братства ОУН-УПА”, який займається наукою, бере активну участь в організації патріотичних заходів, пропагує в Європі все те, що представляє Україну як державу з дуже непростою, але цікавою історією. Науковець Всеволод Ісків теж перейнявся проблемами костянтинівців, дав слушні поради. Всеволод Петрович зауважив, що і у Львові є проблеми, бо “будувати Україну — важка праця”, чиновники чинять спротив, тому нам треба консолідуватися.

Потоваришували активісти і просвітяни Костянтинівки з журналістом зі Львова Сергієм Лащенком, який подарував школі свою книжку “Наш Південний Схід” — з побажанням “вистояти і перемогти”. До речі, журналіст присвятив книгу активістам із Донецька, Луганська, Києва, Сімферополя, Севастополя, які “жертовно борються за права українців Південного Сходу”. Сергій, який, як журналіст, “займається Донбасом”, серцем відчув величезне бажання активістів прифронтового містечка відстояти права дітей, які хочуть навчатися в школі, де панує українська мова, де учні й учителі, хоча це й нелегко в Костянтинівці, прагнуть бути українцями по духу. На жаль, це бажання не у всіх є, і це величезна проблема. Про діяльність “Бахмута Українського”: тут працюють справжні патріоти. Ось керівник волонтерської організації Сергій Гончаров. Його велика родина допомагала і зараз допомагає українським військовим, робить це без пафосу, за велінням серця. Сергій каже, що “треба розширити культурний простір, дати розуміння людям: що то є Україна, хто представляє владу, а хто — народ, як кожен повинен діяти, боротися за свої права, відстоювати свої інтереси, впливати на владу”.

Ось Світлана Кравченко, член ради “Бахмута Українського”. Про неї говорять, що вона тут “мама, берегиня, душа організації”. Вона спирається на українських вояків, якими організація опікується вже два роки, і це, зауважує Світлана, навіть більше, ніж волонтерство, це особлива духовність.

Ось ще одна надзвичайна людина, така активна, що дух захоп­лює, — Володимир Дериведмідь відкрив у Бахмуті чудовий “Дім книги”. Яка тут література! А як він заохочує дітей, молодь, дорослих до всього українського!

Коли стаття готувалася до друку, стало відомо про те, що “колорадські” молодики (на них була відповідна символіка) розбили скляну вітрину крамниці “Дім книги” та зруйнували банер із портретом загиблого українського воїна, пам’ять про якого дуже дорога для багатьох патріотів міста. Такі воїни життя своє віддали за Україну — за Бахмут і Костянтинівку, за Львів і Київ, за нас із вами. Але виповзли з нори “щури” і нагади про себе: вони тут, поруч, вони не визнають наших ідеалів, цінностей, культури, мови, традицій.

Було про що поговорити, подискутувати львів’янам та активістам Бахмута і Костянтинівки. Йшлося про громадські організації, роботу з містянами, про молодь, війну та мир, статут міста, який хоче мати громадськість Бахмута. То справа непроста, кажуть гості із Західної України. Львову, щоб отримати статут, знадобилося 10 років напруженої роботи. Але активісти Бахмута роботи не бояться.

Нам треба об’єднуватися, діяти спільно, налагоджувати зв’язки з громадами, займатися виховною роботою. І вкрай необхідні такі зустрічі, як та, що відбулася в Бахмуті. Єднаймося! Україна понад усе!

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment