Пам’ятник Симону Петлюрі у Полтаві

Дарина СИНИЦЬКА,

журналістка

 

У найближчі три роки у Полтаві на честь вшанування діячів УНР може з’явитися пам’ятник полтавцю Симону Петлюрі. Про це повідомив член правління Полтавського обласного осередку “Просвіта” Олег Пустовгар.

 

Як виникла ідея встановлення

пам’ятника Петлюрі

— Ідея встановлення пам’ятника Петлюрі в середовищі “Просвіти” обговорювалася впродовж останніх 25 років — із часів незалежності, — розповів Олег Пустовгар. — “Просвіта”, починаючи з 1992 року, проводила полтавські петлюрівські наукові читання, куди запрошувала науковців і представників діаспори і гостей з Києва, Чернігова та інших міст. На читаннях цю тему постійно порушували науковці, кандидати наук, професори.

Були і конкретні дії. 16 травня 2005 року третій Президент України Віктор Ющенко підписав Указ про вшанування діячів УНР, відповідно до якого пам’ятник Петлюрі мали встановити у Києві та Полтаві. За словами Олега Пустовгара, тодішній голова Полтавської ОДА Валерій Асадчев сприяв встановленню відповідного пам’ятного знака біля будівлі облдержадміністрації. Тодішній мер Полтави Андрій Матковський був проти встановлення пам’ятника та знака. Саме тому Асадчев і вибрав місце біля ОДА. Втім, згодом знак прибрали у нічний час.

Як розповів член “Просвіти”, ця тема актуалізувалася внаслідок того, що наближається поважна дата — 100 років Української Революції. Центральною фігурою революції був Симон Петлюра — наш земляк.

 

Строки та організація встановлення

— Ми бачимо свою місію у тому, щоб формувати громадську думку, розповідати про постать Симона Петлюри. І не тільки як про військового діяча, а й як діяча культури, — щоб якомога більше полтавців знало історичну правду про нього. І тут ми говоримо про те, щоб була всенародна підтримка цієї ідеї, а не просто збір коштів, — вважає Олег Пустовгар.

За його словами, вже була розмова з директором Українського інституту Національної пам’яті Володимиром В’ятровичем. Інститут готує доручення на виконання указу Президента України “Про заходи з відзначення 100річчя подій Української Революції 1917—1921 рр.”. Після цього “Просвіта” очікує виділення коштів з державного та/або з обласного бюджетів. Однак це відбудеться не раніше наступного року — через усі процедури з дорученням і т. ін. Потім планують оголосити всеукраїнський конкурс на кращі ескізи пам’ятника, його місце розташування…

— Ми очікуємо на підтримку Президента, Кабінету Міністрів, ОДА та облради. Впевненості, що міський голова О. Мамай цю ідею підтримає, в нас немає. Можливий і спротив з його боку, — зазначив член правління “Просвіти”. — Ми маємо бажання, щоб цей пам’ятник встановили вже у 100ту річницю Української Революції — наступного року, але Указ Президента про вшанування пам’яті діячів УНР розрахований на 3 роки — 2017—2019. Думаю, що такої тяганини, як із Мазепою, точно не буде.

Тому Олег Пустовгар вважає, що строк встановлення — від року до трьох.

 

Можливе місце розташування

та приблизна вартість

— Із місцем розташування мають визначитись архітектори і журі, — сказав Олег Пустовгар.

Щодо вартості майбутнього пам’ятника, то поки що організатори не аналізували це питання. Просвітянин вважає, що про це можна буде говорити після доручення Президента, залежно від того, скільки виділять коштів з бюджетів.

— Якщо, скажімо, коштів не вистачатиме, то “Просвіта” вже має досвід їх всенародного збору, і суму, якої бракуватиме, можна буде перекрити збором коштів громади, — зазначив Олег Пустовгар.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment