Два ювілеї

Едуард ОВЧАРЕНКО

 

У столичному кінотеатрі “Україна” відбувся творчий вечір, присвячений 75-річчю від дня народження видатного українського актора Івана Миколайчука та 45-річчю першого показу художнього фільму “Білий птах з чорною ознакою”. Іван Миколайчук був співавтором сценарію картини і виконав у ній одну з головних ролей.

Стрічка розповідає про село на Буковині у часи Другої світової війни. Через те, що автори порушили тему УПА, зйомки кілька разів доводилося зупиняти. Вийшовши ж на екрани, стрічка взяла золото на Московському кінофестивалі.

За словами кінознавця Лариси Брюховецької, “Білий птах…” тогочасні зарубіжні критики порівнювали з майстерно виписаною фрескою, у якій є багаті, барвисті національні строї, архітектура, музика, танець, живопис, різьблення, народні пісні й поезія. Він зітканий з історичної правди і творчої фантазії, з любові й болю за українців, які на рідній землі були позбавлені безжурно-щасливого життя. “Білий птах з чорною ознакою”, як справжній класичний твір, залишається і сьогодні вражаючим і свіжим, як і сорок років тому!

До нашого часу фільм дійшов у жахливому стані. Реставратор Олег Павлюченков разом із командою безкоштовно взявся за відновлення картини. Частину роботи виконали в Польщі, працювали півроку. Відновлення стрічки коштувало кілька сотень тисяч гривень. Відбулося друге народження фільму.

“Я бачив навіть, як знімали цей фільм. Мені було 2 роки — яскраві картинки Карпат, зливи, грози знімальний майданчик. Я це пам’ятаю”, — розповів ведучий вечора, народний артист України Остап Ступка.

“Золота епоха українського кіно пов’язана із шістдесятництвом. Одна з центральних постатей цього періоду — Іван Миколайчук. Найкращою пам’яттю про митця буде поява нового українського кіно, нових українських кінорежисерів”, — наголосив віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко.

“Вдячна долі, що на моєму життєвому шляху зустрілися три генії — Сергій Параджанов, Юрій Іллєнко та Іван Миколайчук. Кожен із них був унікальний по-своєму. Іван міг грати принців і царів. У всіх ролях він був надзвичайно правдивим, грав сам себе, проживав життя своїх персонажів”, — розповіла народна артистка України, виконавиця ролі Дани Лариса Кадочникова.

“З Іваном завжди було весело. Він усе вмів робити природно. Відчувався його нерозривний зв’язок із рідною землею, любов до якої він увібрав із молоком матері”, — підкреслив режисер Роман Балаян.

Про зйомки фільму розповів виконавець ролі Георгія Дзвонаря Михайло Іллєнко. А вдова Івана Марічка Миколайчук у відеозверненні до глядачів висловила впевненість, що в нас з’являться нові геніальні режисери, які знімуть нові чудові українські фільми.

Також усі учасники та гості вечора мали змогу переглянути невеликий фільм, присвячений Івану Миколайчуку та оновлену версію картини “Білий птах з чорною ознакою”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment