Український вимір Донеччини

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото з мережі Інтернет

В Українському домі протягом трьох днів тривала культурно-мистецька акція “Донеччина — UA: перезавантаження”, що є частиною Загальноукраїнського проекту “Український Донбас”. Цей проект започатковано Міністерством культури України. Мета “Українського Донбасу” — популяризація культурного надбання Донеччини, підвищення іміджу Донецької області в Україні.

За словами організаторів акції “Донеччина — UA: перезавантаження”, це не просто творчий звіт регіону, а подія, що оповита атмосферою істинного творчого та сильного духу. Вони намагалися зробити все, аби кожен, хто прийде подивитися на презентацію, не залишився байдужим до творчості Донеччини і мав змогу насолодитися справжньою феєрією талантів Східного регіону України.

“За три дні ми хочемо все охопити в локаціях — в Українському домі й Національному театрі ім. І. Франка. Столичний глядач і гості міста мають зайти сюди й відчути Донбас. Адже ця увага дасть усвідомлення самому Донбасу, що їх чують, бачать і просто поважають. Така мета нашого культурного діалогу — відкрити цей самобутній край”, — зазначив міністр культури України Євген Нищук напередодні презентації Донецької області в Києві.

“Я впевнений, що відродження Донбасу — це не тільки побудова нової економіки та інфраструктури, це надання можливості культурі та мистецтву звучати у всій красі свого потужного голосу”, — наголосив голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський.

Розпочалася культурно-мистецька акція “Донеччина — UA: перезавантаження” флешмобом на площі біля Українського дому. Після цього відбулося відкриття виставки скульптурних форм та образотворчого мистецтва.

На виставці представлені видатні постаті Донеччини: Михайло Петренко — український поет-романтик, автор відомих пісень “Дивлюсь я на небо…” та “Взяв би я бандуру…”; Архип Куїнджі — український живописець-пейзажист; Володимир Сосюра — український поет-лірик, автор понад 40 поетичних книг, широких епічних віршованих полотен; Микола Руденко — український письменник, філософ, громадський діяч, засновник Української Гельсінської Групи; Олекса Тихий — український правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української Гельсінської Групи; Емма Андієвська — українська поетеса і художниця; Іван Дзюба — український літературознавець, критик, сценарист; Анатолій Солов’яненко — все­світньо відомий український співак; Іван Карабиць — український композитор, педагог, музичний і громадський діяч; Василь Стус — видатний український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, Леонід Биков — український актор, режисер і сценарист та багато інших.

Чимало відвідувачів виставки звернули увагу на світлини Олександра Спіци. З його робіт можна дізнатися, яким культурним і спортивним центром був Донецьк до початку вій­ни, на інших знімках присутні знаки попередження про велике лихо, які люди, на жаль, не помітили. На останніх фото — пам’ятник Тарасу Шевченку, що і зараз стоїть поблизу колишньої Донецької облдержадміністрації та діти із Донеччини у вишиванках. Ці світлини — символ невмирущості українського духу на Донбасі.

Центральне місце в експозиції належить роботам художника і скульптора В’ячеслава Гутирі. Серія його робіт — “7”, створена за Біблійними сюжетами, тут усе пов’язано з людиною та її стосунками з Богом. Найяскравіші роботи цієї серії — “Трійця”, “Різдво”, “Хрещення”, “Диво”. У серії “Мандри до Трої” художник припускає, ніби насправді це місто перебувало на півдні України, та закликає кожного з нас знайти свою Трою (полотна “Хід конем”, “В’їзд до Трої”, “Хранителі покою”, “Біля вогнища”, “Приборкувач коня”). Цикл “Ріка” присвячений річці Донець.

У перший день акції відбулися виступи вихованців Бахмутського та Маріупольського музичних училищ, концерт камерної музики Маріупольського камерного оркестру “Ренесанс”. У Національному академічному драматичному театрі ім. І. Франка показали виставу “Слава Героям!” у постановці колективу Донецького обласного академічного драматичного театру (м. Маріуполь). А завершилася презентація Донеччини гала-концертом за участю колективів художньої самодіяльності міст Бахмута, Краматорська, Костянтинівки, Волновахи, Маріуполя, Слов’янська, Мирнограда, Покровська й Володарського району та показом відеоролика “Донбас — це Україна”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment