«Від «Старої Громади» до шістдесятників»

“Просвіта” видала книжку спогадів видатних поборників незалежності “Від “Старої Громади” до шістдесятників”. Це сьома книжка в рамках обласного видавничого проекту “Просвітницька книгозбірня”, що його започаткувала крайова “Просвіта”. Книжку видала крайова “Просвіта” за фінансової підтримки Товариства української мови Чикаго (США), зокрема Віри та Богдана Боднаруків. Днями видання презентували громадськості.

Актуальні спогади-

уроки історії для сучасного читача: як втратили державність сто років

тому і чому важливо зберегти її нині

“Хочу, щоб читач побачив шлях справжнього подвижництва, небувалого героїзму, трагедію поразок і зрад. Є над чим подумати: який ми шлях пройшли, яке щастя мати власну державу. Герої цього видання — справжні українці”, — наголосив редактор і упорядник книжки, голова Полтавського обласного об’єднання “Просвіти” Микола Кульчинський. — Я прочитав дванадцять спогадів різних авторів і на свій смак обрав ті частини, що могли б зацікавити сучасного читача”.

Збірник складається зі спогадів видатних поборників незалежності, діячів українського національного відродження — Євгена Чикаленка, Дмитра Дорошенка, Михайла Крата, Семена Левченка, Юрія Горліс-Горського, Сергія Єфремова, Богдана Савки, Івана Кошелівця, Валерія Марченка, Василя Стуса та Івана Світличного.

Починається збірник зі спогаду видатного мецената української культури, видавця перших українськомовних газет, фундатора Товариства українських поступовців Євгена Чикаленка. Йде­ться про історичну поїздку до Полтави на урочистості з нагоди відкриття пам’ятника Івану Котляревському: “…На свято відкриття пам’ятника Котляревському їхало багато делегатів із галицьких установ, які разом з Києва виїхали до Полтави в одному поїзді, зайнявши підряд два вагони. Жартуючи, ми казали, що якщо наш потяг розіб’ється — надовго припиниться відродження української нації. Як чехи казали, що якби завалився будинок, в якому збиралися будителі чеського національного руху, то не було б відродження чеської нації. Галичани, що вперше були на великій Україні, дивувалися й захоплювалися її безмежними просторами. Від Перемишля чи Львова їдеш майже добу до Києва, дві доби до Полтави — вся територія суцільно заселена українським народом, і тільки в степах понад Чорним морем можна зрідка доїхати до колоній волоських німецьких та інших, а то все одна українська мова, майже без змін та діалектів, від Карпат до Кавказу. І так можна їхати серед суцільного українського населення й третю добу аж до Ростова, де українське населення перемішане з козаками-москалями, а далі четверту та п’яту добу серед українського населення, що живе всуміш із остатками тубільців, калмитів, сартів, киргизів і так далі…” Кульчинський певен, що ця цитата засвідчує масштаб велетенських страхітливих втрат українства після поразки УНР сто років тому в тодішній російсько-українській війні. Чимало часу організатори презентації приділили спогадам Дмитра Дорошенка — міністра закордонних справ Української держави (1918 р.), засновника “Просвіти” на Катерино­славщині, діяча Центральної Ради, історика, публіциста, літературознавця. “Просвіта” помістила до збірника якраз ті моменти, де йдеться про вітчизняну зовнішню політику сто років тому. Неодмінно читача зацікавить епізод, як гетьман Павло Скоропадський дослухався порад Дорошенка і приборкав кримських сепаратистів. Зокрема гетьман ініціював блокування ввезення та вивезення усіх товарів із Криму. А через місяць проросійські сепаратисти сіли за стіл переговорів і увійшли до складу Української держави як автономна республіка. Оприлюднено й позицію Дорошенка щодо українських інтересів на заході — в Румунії, Угорщині та на сході — аж до Ростова — там скрізь було етнічне українське населення, яке потім винищили.

Цільові читацькі групи-молодь і воїни російсько-української війни (АТО)

У презентації взяли участь студенти ПНПУ — майбутні історики та журналісти. Вони отримали в дарунок від “Просвіти” це видання. Професор кафедри історії України Полтавського націо­нального педагогічного університету Людмила Бабенко у промові перед учасниками презентації та журналістами зауважила, що ця книжка має стати важливим чинником у справі патріотичного виховання молоді. На думку пані Людмили, упорядники досягли мети — показати боротьбу за українську національну державність, за національну ідентичність, за українську національну культуру, за українську мову в часи російського поневолення, переслідування російським царизмом, а потім і російським більшовизмом. А ще, як наголосили організатори презентації, “Просвіта”, дбаючи про видання та поширення цієї книжки, орієнтувалася на молодіжну цільову групу. “Прагнули виданням книжки “Від “Старої Громади” до шістдесятників” донести до молоді досвід попередників, які жили у жахливі часи, але так багато зробили для сучасної України”, — підкреслив діяч руху опору шістдесятників, колишній політв’язень комуністичного режиму, депутат ВР 3-6 скликань, голова обласного об’єднання “Просвіти” Микола Кульчинський.

До речі, понад сто примірників видання Полтавське ОО “Просвіти” подарувало школярам — юним учасникам всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури. 50 книжок отримають бібліотеки Кременчука. Також сто книжок просвітяни передали на Донбас — у зону бойових дій російсько-української війни (АТО). Книжка підніме бойовий дух бійцям, які продовжують справу своїх великих попередників-воїнів армії УНР, Січових Стрільців, які так само ще сто років тому боронили українську землю від російських окупантів.

 

Прес-центр Полтавського обласного об’єднання “Просвіта”

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment